W szyciu patchworków niejednokrotnie stawiano przede mną ciekawe zadania . Jednym z nich było uszycie maty edukacyjnej dla malca z porażeniem mózgowym. Chłopiec gorzej się rozwijał niż jego rówieśnicy i był niedowidzący.
Mata musiała być uszyta z kontrastowych kolorów czarnego i białego oraz zawierać w sobie materiały o różnych strukturach. Do uszycia maty zastosowałam płótno, aksamit, satynę, frotte ,tasiemki, sznureczki, taśmy odblaskowe i guziczki. Taśmy odblaskowe miały żółte czerwone i zielone paseczki. Mata miała wisieć na kojcu malucha i miała być podświetlana od dołu. Wtedy błyszczące taśmy miały stymulować wzrok chłopca. Każdy z szesnastu kwadratów był inny. Zawierał inne materiały i figury. Pierwszy miał trochę przypominać łąkę. Jest na nim kwiatek z guzików , taśma z biedronkami i gąsienica z koralików. Na czwartym jest głowa misia z oczami z guzików i szeleszczącymi odstającymi uszkami.
Na macie są serduszka w kontrastowych kolorach z aksamitu i frotte. Na piątym są paski łamiące się pod katem prostym. Jest labirynt z odblaskowych taśm i kwadracik z czarnymi trójkątami . Dziesiąty zawiera w sobie siateczkowe szmatki czerwoną i czarną. Na dziewiątym jest samochodzik z wielkimi żółtymi kołami. A na dwunastym jest kwiatek z szeleszczącymi płatkami. Efekt szeleszczenia uzyskałam wszywając do środka płatków rękaw do pieczenia. Taki sam trick zastosowałam w uszach misia. Takie maty edukacyjne znane są wśród rodziców małych dzieci , ale nie są tak rozbudowane . Zawierają po kilka kwadracików uszytych z czarno białych kolorów. Ta kołderka – mata edukacyjna wymagała dodatkowych elementów dlatego, że chłopiec jest niedowidzący. Mam nadzieję , że moja praca pomogła maluszkowi w odzyskiwaniu zdrowia i sprawności.