Kama: Kartki wielkanocne – obrazki w pudełkach - część II

Jakoś spodobały mi się kartki w pudełkach, więc jeszcze trzy kartki wielonocne „pudełkowe”. Bazą zaproponowanych kartek jest okrągłe niskie pudełko z kartonu (jak je zrobić napisałam w poprzednim wpisie). Poza nim przyda się to, co znajdzie się w domowych szufladach i ma Wielkanocy wydźwięk - moje pomysły to przede wszystkim inspiracja do stworzenia własnych niepowtarzalnych kartek i nie koniecznie trzeba mieć to, co podałam. Tak wykonane kartki można wysłać w bąbelkowej kopercie. Adresat może taką kartkę powiesić sobie na ścianie jako świąteczną dekorację. Takie małe dekorację świątecznie mogą też zostać powieszone w biurze (ozdoby stojące na biurku zwykle przeszkadzają).
 
Jajko przepiórcze w kwiatach
Materiały: małe (średnica 8 – 10 cm, wysokość około 2 cm) okrągłe pudełko z przykrywką (można kupić rób zrobić samodzielnie), drobne sztuczne kwiaty z materiału, trochę suchego mchu, wydmuszka z jaja przepiórczego, kawałek gąbki florystycznej, kawałek złotego cienkiego sznurka, klej magic lub wikol, biały karton, żółty katon lub farba; jeśli pudełko jest robione można zrobić je od razu z jakiegoś kolorowego kartonu, jeśli jest robione z beżowego lub białego przyda się jakiś papier do wyklejenia go lub farba akrylowa, farbę akrylowa można tez potem pociągnąć 1 – 2 warstwami lakieru akrylowego (zaczekać aż 1 warstwa dobrze wyschnie).
Tarnowskie Góry
Wykonanie: pudełko, jeśli to konieczne pomalować lub wykleić (ja użyłam gotowe pudełko pomalowane perłowym lakierem na błękitny kolor – w sklepach z artykułami chińskimi można kupić niekiedy ładne, małe pudełka za 2 – 3 zł), ze złotego sznurka zrobić zawieszkę i przykleić z tyłu pudełka, z białego kartonu wyciąć koło o średnicy równej średnicy pudelka, napisać życzenia i przykleić z tyłu kartonu (ja na miejsce przyklejenia zawieszki przykleiłam mały pasmanteryjny kwiatek i wycięłam prostokąt z kartonu), wewnątrz pudełka przykleić mały kawałek gąbki florystycznej, nakleić na nią mech, wydmuszkę z jaja przepiórczego (można ją polakierować) nadziać na kawałek patyczka do szaszłyków, zakleić dziurkę tak żeby patyk się nie przesuwała (można zrobić mieszankę z kleju i plasteliny, można też skleić klejem na gorąco), posmarować dół patyczka klejem i wybić patyczek z wydmuszką do gąbki florystycznej, z drugiej strony wydmuszki wbić do gąbki jakieś drobne sztuczne kwiatki – przykleić kwiatki punktowo, wydmuszkę też można dodatkowo podkleić, żeby nie wypadała z kompozycji (ja wykorzystałam małą plastikową wydmuszkę imitującą jajko przepiórcze ale zdecydowanie lepiej będzie wyglądała prawdziwa wydmuszka); na przykrywkę nakleić jakąś wstążkę i np. pisklę wycięte z żółtego kartonu (użyłam pisklaka z dziurkacza ozdobnego), całość wysłać w bąbelkowej kopercie.
 
Wielkanocny zajączek
Materiały: małe (średnica 6 – 8 cm, wąskość około 0,8 – 1 cm) okrągłe pudełko z przykrywką (można kupić rób zrobić samodzielnie), drobny sztuczny kwiatek np. stokrotka, trochę suchego mchu lub opcjonalnie zielonego sizalu, około 50 cm wstążki atłasowej (żółtej, zielonej, pomarańczowej) o szerokości równej wysokości pudełka, klej magic lub wikol, serwetka lub inny papier z zajączkiem, biały karton.
Tarnowskie Góry
Wykonanie: pudełko, jeśli to konieczne pomalować lub wykleić, ze złotego sznurka zrobić zawieszkę i przykleić z tyłu pudełka, z białego kartonu wyciąć koło o średnicy równej średnicy pudełka, napisać życzenia i przykleić z tyłu kartonu, do wnętrz pudełka wkleić wyciętego z serwetki/papieru zajączka (użyłam serwetki do decoupage), jeśli to konieczne podmalować, wkleić do pudełka poniżej zajączka trochę suchego mchu (ewentualnie zielonego sizalu), nakleić jakiś drobny kwiatek, bok pudełka posmarować klejem, nakleić na bok wstążkę, zebrać końcówki wstążki i związać podwójną kokardę; wstążkę można też żebrać tak, aby tworzyła zawieszkę: górę zawiązać na supeł, przewiązać jakąś inną wstążką tuż nad pudełkiem i zawiązać kokardę; jeśli zawieszka będzie ze wstążki nie trzeba robić zawieszki ze sznureczka
 
Wielkanocne jajko
Materiały: małe (średnica 6 – 8 cm, wąskość około 4 – 6 cm) okrągłe (można kupić rób zrobić samodzielnie), drobny sztuczny kwiatek np. stokrotka, trochę zielonego, pomarańczowego sizalu typu siano, sizalowa wstążka w naturalnym kolorze, wstążka typu siatka o szerokości równej szerokości pudełka i długości równej obwodowi pudełka + 10 cm, klej magic lub wikol, wydmuszka lub drewniane jajko. Opcjonalnie farba do pomalowania jajka, kawałek cienkiego sznureczka na zawieszkę, biały katon.
Tarnowskie Góry

Wykonanie: pudełko, jeśli to konieczne pomalować lub wykleić, ze sznurka zrobić zawieszkę i przykleić z tyłu pudełka, z białego kartonu wyciąć koło o średnicy równej średnicy pudełka, napisać życzenia i przykleić z tyłu kartonu, do wnętrz pudełka posmarować klejem, z zielonego sizalu i pomarańczowego sizalu spleść „gniazdo” włożyć do pudelka spód lekko docisnąć do kleju, ale tak aby cześć sizalu swobodnie się „wichrzyła”, bok pudełka posmarować klejem i obwieść wstążką typu siatka, wstążkę u góry zebrać, przewiązać naturalnym sizalem, dodać jakiś mały kwiatek; zamiast pisać życzenia z tyłu kartki, można napisać je (np. pisakiem do CD, farbą konturówką).TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl