Kama: Kartki wielkanocne – obrazki w pudełkach - część I

Do Świąt Wielkanocnych jest jeszcze trochę czasu, ale można już pomyśleć o kartkach świątecznych. Bazą zaproponowanych kartek jest pudełko po serze typu camembert. Pudełko wykonane jest z cieniutkiej sklejki (zapieka się w nim ser). Kupując ser najlepiej wybrać taki, który jest w pudełku, na którym nie ma napisów (użyłam pudełek po serze Roi du château) - jeśli są napisy trzeba pudełko pomalować (np. farbą akrylową czy złotolem, farbę akrylową można pociągnąć lakierem) lub obwiązać boki wstążką. Poza pudełkiem przyda się to, co znajdzie się w domowych szufladach i ma wielkanocne przesłanie - moje pomysły to przede wszystkim inspiracja do stworzenia własnych niepowtarzalnych kartek - obrazków i nie koniecznie trzeba mieć to, co podałam. Tak wykonane kartki można wysłać w bąbelkowej kopercie. Adresat może taką kartkę powiesić sobie na ścianie jako świąteczną dekorację. Takie małe dekorację świątecznie mogą też zostać powieszone w biurze (ozdoby stojące na biurku zwykle przeszkadzają). Zamiast pudełko po serze można wykorzystać małe okrągłe pudełko z kartonu – jak je zrobić na końcu wpisu.
 
Pisklę w kwiatach
Materiały: pudełko po serze, sztuczne kwiaty z materiału, pisklę, kawałek złotego cienkiego sznurka, klej magic lub wikol, niebieski karton lub farba akrylowa/plakatowa, biały karton.
Tarnowskie Góry
Wykonanie: środek pudełka wykleić niebieskim kartonem lub pomalować, ze złotego sznurka zrobić zawieszkę i przykleić z tyłu pudełka, z białego kartonu wyciąć koło o średnicy równej średnicy pudełka, napisać życzenia i przykleić do tylnej części, z kwiatów spleść wianek (ja użyłam kwiatów imitujących kwitnącą wiśnię) tak, aby wszedł do pudełka, punktowo przykleić, nakleić pisklę.
 
Kwoka
Materiały: pudełko po serze, małe stokrotki (można kupić w pasmanterii lub zrobić samodzielnie z papieru i drucika florystycznego) kawałek złotego cienkiego sznurka, klej magic lub wikol, niebieski karton lub farba akrylowa/plakatowa, żółta i czerwona farba akrylowa/plakatowa, biały karton, zielony sizal, pomarańczowa i zielona wstążka, kawałek grubego kartonu (3-4 mm).
Tarnowskie Góry
Wykonanie: środek pudełka wykleić niebieskim kartonem lub pomalować, ze złotego sznurka zrobić zawieszkę i przykleić z tyłu pudełka, z białego kartonu wyciąć koło o średnicy równej średnicy pudełka, napisać życzenia i przykleić do tylnej części, z grubego kartonu wyciąć kwokę (można skleić dwie kartki z bloku technicznego), pomalować i przykleić, nakleić trochę zielonego sizalu tak, aby cześć swobodnie odstawała od kartki, stokrotki złożyć w bukiet, wstążkę związać w kokardę, przywiązać wstążkę do bukietu, nakleić wstążkę na kartkę, punktowo przykleić stokrotki, jeśli zostały użyte farby akrylowe, kwokę i spód pudełka można po wyschnięciu farby pociągnąć lakierem akrylowym.
 
Zajączki
Materiały: pudełko po serze, zielony sizal, sztuczne stokrotki (można kupić w pasmanterii lub zrobić samodzielnie z papieru i drucika florystycznego), serwetka lub inny papier z zajączkami, kawałek złotego cienkiego sznurka, klej magic lub wikol, biały karton, 40 cm wąskiej organzy dobranej kolorystycznie do całości kompozycji.
Tarnowskie Góry
Wykonanie: środek pudełka wykleić papierem z zajączkami (użyłam serwetkę do decoupage), ze złotego sznurka zrobić zawieszkę i przykleić z tyłu pudełka, z białego kartonu wyciąć koło o średnicy równej średnicy pudełka, napisać życzenia i przykleić do tylnej części, włożyć do pudełka trochę zielonego sizalu, punktowo przykleić nakleić na sizal 1 – 2 stokrotki, zewnętrzne boki pudełka posmarować klejem, organzę złożyć wg szerokości tak, aby odpowiadała wysokości pudełka, obwieść organzą pudełko dookoła, na górze związać w supeł.
 
Okrągłe pudełko – szablon
Pudełko zrobić z dość grubego kartonu (2-3 mm), wymiary – 10-12 cm średnicy, wysokość 2 cm.
Tarnowskie Góry

Z kartonu wyciąć prostokąt z ząbkami i dwa koła. Część z ząbkami odgiąć, zgięcie utrwalić przejeżdżając po nim metalową linijką lub kantem nożyczek, posmarować ząbki i część bez ząbków klejem, nakleić ząbki na koło, skleić bok, posmarować drugie koło klejem i nakleić na ząbki. Robiąc samodzielnie pudełko można zrobić je z przykrywką (koło do przykrywki większe o grubość kartonu x 2). Gotowe, różnej wielkości pudełka (niedrogie) z kartonu można kupić w sklepach z artykułami plastycznymi, np. sieci Matejko.



TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl