Kama: Card making - kwiatki - część I

Najbardziej popularnym elementem własnoręcznie wykonywanych kartek są kwiaty. Można kupić gotowe pasmanteryjne i papierowe kwiaty (pasmanteria, sklepy z artykułami do scrapbookingu) i można też wykonać je samemu na różne sposoby: rysując, malując, wycinają, wyklejając, robiąc kwiatki 3D. Poniżej szablony kwiatów i liści, które mogą przydać się przy różnych technikach wykonywania kartek oraz cztery sposoby wykonania kwiatów 3D.

Różne kwiatki
Materiały i narzędzia:
Karton na kartkę bazę
Biały lub kolorowy papier; biały lub kolorowy karton, niestrzępiący się materiał, filc
Ołówek
Nożyczki, nożyk introligatorski
Perełki, koraliki, brokat
Farby (plakatowe, akrylowe)
Tusz
Flamastry
Kolorowa włóczka
Tarnowskie Góry
Wykonanie:
1) Przenieść na kartkę z bloku technicznego wybrany wzór z szablonu (w zależności od potrzeby wzór przed wydrukowaniem pomniejszyć lub powiększyć) i wyciąć szablon.
Szablon odwzorować na dowolnym materiale (dowolnym papierze, kartonie, materiale sukienniczym, filcu) i wyciąć, nakleić na kartkę bazę i dowolnie ozdobić (koralikami, perełkami, brokatem, podmalować farbkami, tuszem flamastrami, obciągnąć kontury farbą konturówką itp.)2) Wybrany wzór wydrukować w 2-3 różnych rozmiarach, odrysować na kartkach z kolorowego bloku technicznego, kalki technicznej, papieru czerpanego lub na filcu w arkuszach, wyciąć, nakleić największy kwiatek a na niego kolejne - malejąco; w przypadku kwiatów z papieru naklejać tylko środkowe części poszczególnych kwiatów, po wyschnięciu kleju płatki lekko odgiąć do góry (nastraszyć), dowolnie ozdobić.
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry
3) odrysować na kartce bazie wycięty z szablonu wzór, odrysowany kontur pociągnąć klejem w sztyfcie nakleić dokładnie odwzorowując kontur włóczką w wybranym kolorze; zamiast włóczki nanizać na cienki sznurek koraliki i nakleić na kontury; tak wykonany kwiatek może pozostać w środku pusty albo można dowolnie go wypełnić (malując, wyklejając kawałkami papieru, naklejając koraliki itp.)
4) Wydrukować szablon II wyciąć biały element (najlepiej nożykiem introligatorskim lub nożyczkami do skórek) szablon przyłożyć do kartki bazy i wypełnić:
a) farbą, farbą w spray, tuszem, brokatem klejowym itp.
b) klejem i na klej nasypać np. brokat, kaszę, drobne koraliki itp.; szablon zdjąć z kartki bazy, dopiero wtedy gdy klej wyschnie.

Liście
Materiały i narzędzia:
Zielony papier (oczywiście jeśli zamysł kompozycji jest inny liście mogą być w dowolnym kolorze), niestrzępiący się materiał, arkusze filcu
Zielony brokat, koraliki
Farby (plakatowe, akrylowe)
Klej (najlepiej w sztyfcie)
Tusz
Flamastry
Tarnowskie Góry
Nożyczki, nożyk introligatorski
Wykonanie:
1) Przenieść na kartkę z bloku technicznego wybrany wzór z szablonu (w zależności od potrzeby wzór przed wydrukowaniem pomniejszyć lub powiększyć, oraz zrobić lustrzane odbicie) i wyciąć; Szablon odwzorować na dowolnym materiale (dowolnym papierze, kartonie, materiale sukienniczym, filcu) i wyciąć, nakleić na kartkę bazę, można ozdobić np. zielnym brokatem
2) Wybrany wzór wydrukować w 2 różnych rozmiarach, odrysować na kartkach z kolorowego bloku technicznego (lub na innym dość grubym papierze czy filcu w arkuszach), nakleić największy listek a na niego mniejszy.
Tarnowskie Góry
3) Wydrukować szablon II wyciąć biały element (najlepiej nożykiem introligatorskim lub nożyczkami do skórek) szablon przyłożyć do kartki bazy i wypełnić:
a) farbą, farbą w sprayu, tuszem itp. b) klejem i na klej nasypać np. brokat, koraliki, kawałki poszarpanej rafii itp.; szablon zdjąć z kartki bazy, dopiero wtedy gdy klej wyschnie.
Tarnowskie Góry
„Różyczka"
Tarnowskie Góry
Materiały i narzędzia:
Karton na kartkę bazę
Biały lub kolorowy papier ( np. papier do drukarek, bibuła satynowa, bibuła z papieru ryżowego, kalka techniczna, papier czerpany)
Klej (najlepiej w sztyfcie)
Cyrkiel
Nożyczki
Perełki, koraliki, brokatWykonanie:
Na kartce bazie narysować cyrklem koła w miejscach, w których mają być „różyczki". Na białym lub kolorowym papierze narysować cyrklem od 10 - 16 kół - płatków (w zależności od wielkości „różyczek";) i nakleić je na narysowane koła na kartce bazie (rys. 1 i 1 a); naklejanie zacząć od naklejenia płatków a, b, c, d. Płatki naklejać jedynie w ich środkowej części (punktowo) tak, aby brzegi płatków były niedoklejone do kartki bazy; narysować cyrklem kolejne koła nieco mniejsze od poprzednich, przykleić je tak jak poprzednie (rysunek 2 i 2 a); narysować następne koła nieco mniejsze od poprzednich, wyciąć i dokleić je (rys.2), postępować tak, aż całą różyczka zostanie wypełniona; na środku różyczki nakleić perełkę lub koralik lub małe koło innego koloru niż cała „różyczka"; można też posmarować środek klejem i nasypać trochę brokatu. Kiedy klej dobrze wyschnie płatki różyczki delikatnie odgiąć od kartki bazy (nastroszyć). „Różyczki" tą metoda można wykonać również na przykład z niestrzepiącego się niezbyt grubego, ale sztywnego materiału.

Kwiatek ze strzępiastym środkiem
Tarnowskie Góry
Materiały i narzędzia:
Karton na kartkę bazę
Biały/kolorowy karton albo inny gruby papier
Biała/kolorowa bibuła (zwykła, satynowa z papieru ryżowego) albo kalka techniczna
Klej do papieru (najlepiej w sztyfcie)
Ołówek
Nożyczki
Nożyk introligatorskiWykonanie:
Pomniejszyć lub powiększyć wzór, odrysować na kartonie, wyciąć, na kartce bazie zaplanować kompozycję - odrysowując wzory ołówkiem na kartce bazie; wyciąć jeszcze tyle kwiatów i liści ile zaplanowano w kompozycji; nakleić kwiaty tylko środkową ich częścią na kartce bazie, płatki kwiatków delikatnie odchylić od kartki bazy - można to zrobić podkręcając je lekko końcówką nożyczek; liście delikatnie zarysować nożykiem introligatorskim lub ostrymi nożyczkami wzdłuż i odgiąć lekko w dół, nakleić na kartkę bazę, z bibuły/kalki technicznej wyciąć pasek papieru o długości 40 - 60 mm i szerokości 4 - 10 mm (rozmiar zależy od wielkość kwiatów na kartce bazie), 3 szerokości paska gęsto naciąć, nienaciętą część paska posmarować klejem i zwinąć pasek w ciasny rulon; zaczekać aż klej wyschnie; „rozczochrać" naciętą część (można poodkręcać nożyczkami) i dokleić środki do kwiatków. Kwiatki można wykonać kolorowe, ze środkami innego koloru, ale tak wykonane kwiatki i liście dobrze wyglądają też w jednolitym kolorze.

Kwiatki z wstążki I
Tarnowskie Góry
Wstążka - nie szersza niż 1,5 cm
Klej do materiału w sztyfcie
Nożyczki
Igła z nitką
Koraliki/perełkiWykonanie:
Odciąć 5 - 6 cm wstążki; sfastrygować ją na długość zostawić z obu stron po 3 cm nitki, zszyć razem krótsze boki (a i b), włożyć do środka ołówek, ściągnąć mocno wystające nitki z fastrygi na ołówku, związać oba końce nitki, odciąć niepotrzebną nić, wyjąć ołówek, po przyklejeniu kwiatka na kartkę wypełnić jego środek np. perełką, koralem, brokatem. Można zrobić bardziej pełne kwiaty używając wstążki o szerokości 3 cm - wstążkę trzeba złożyć na pół i sfastrygować w tym miejscu gdzie są swobodne końce. W ten sam sposób można wykonać kwiat z resztek cienkiego materiału.

Kwiatki z wstążki II
Wąska wstążka
Klej do materiału w sztyfcie
Nożyczki
Igła z nitką
Ozdobny guzik
Wykonanie:
1) Odciąć ze wstążki 8 równych kawałków odpowiadające 2 x średnica planowanego kwiatka - szerokość wstążki i długości kawałków uzależniona jest od wielkości docelowej kwiatka; wiązki nałożyć końce każdego paska wstążki do środka (schemat c) na zakładkę 2 mm, zakładkę skleić; ułożyć dwa sklejone paski na krzyż sklejając jest centralnie, nakładać w rozetę (schemat b) kolejne paski doklejając je w środku; na koniec dokleić lub przyszyć ozdobny guzik
2) ) Odciąć ze wstążki 8 równych kawałków odpowiadające 2 x średnica planowanego kwiatka, każdy pasek złożyć na pół (schemat c) ułożyć dwa złożone paski na krzyż wbić w nie centralnie igłę i przebijając igłą nakładać tworząc rozetę kolejne paski; zszyć i doszyć ozdoby guzik; można zostawić kwiat asymetryczny (jasne końce złożone, drugie swobodne) albo można nożyczkami lub nożykiem introligatorskim przeciąć wszystkie kawałki wstążki w miejscu złożenia. W ten sam sposób można wykonać kwiaty z dowolnego cienkiego papieru; jeśli w przypadku kwiatka wykonanego z papieru wszystkie końce są docięte można je przeciągając nożyczkami lekko powywijać. Na kartkę kwiaty ze wstążki naklejać klejem w sztyfcie do materiału. Zarówno kwiat I jak i II wykonane z białej czy białozłotej wstążki z doszytymi dwoma swobodnymi kawałkami np. zielonej wąskiej wstążki mogą być wykorzystane jako kotyliony przypinki dla gości weselnych, zamiast guzika można przyszyć małe złote /czerwone serduszko - do kupienia w pasmanteriach na taśmie. Robiąc większe „oczko" ze wstążki można zrobić zawieszkę na weselne butelki.
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry


TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl