Kama: Kartka ślubna decoupage na papierze czerpanym

Zamiast tradycyjnej kartki można nowożeńcom wysłać kartkę wykonaną techniką wyrobu papieru czerpanego połączonego z techniką decoupage (ale bez naklejania a wtapiania w papier), którą mogą sobie powiesić na ścianie. Motywy mogą być różne ja wybrałam „Pocałunek” Gustawa Klimta. Tak zrobiona kartka na pewno nie wyląduje po czasie w koszu na śmiecia a ewentualnie wyląduje w jakiejś szufladzie czy pawlaczu? Tego typu kartkę – obrazek można wysłać także np. ukochanej osobie na walentynki. Kartka wbrew pozorom jest prosta do zrobienia, choć jest bardzo czasochłonna. Kartka tego typu to zarazem prezent.

Materiały: brązowy dość gruby i sztywny karton karbowany, 1/2 rolki białego lub szarego papieru toaletowego lub papierowych ręczników, serwetka z Pocałunkiem Gustawa Klimta (do kupienia w sklepach z artykułami do decoupage, lub w internetowych czy na allegro), klej do papieru, złotol lub sreborol (dobre i niedrogie można kupić w Tesco), ramka (ładne i tanie ramki można lupie w sklepach Jysk, Ikea i z artykułami chińskimi), kartka dobrego gatunkowo papieru ozdobnego, papier dwustronnie klejący, kawałek czerwonego kartonu.

Wykonanie: papier czerpany ( o tym jak zrobić papier czerpany napisałam w 3 wątkach „O robieniu papieru czerpanego wszystko, teraz będzie więc dla wprawionych a jak ktoś zdecyduje się zrobić pierwszy raz – polecam, bo to fajna zabawa :) - może przeczytać bardzo szczegółową instrukcję) : podrzeć papier na małe kawałki, zalać wrzącą wodą, papier powinien być cały zamoczony, zostawić na 2 godziny, jeśli papier wypływa ponad powierzchnię wody można położyć na górę odwrócony talerzyk, po 2 godzinach odcisnąć lekko papier z wody i wrzucić do wysokiego garnka, gorącą wodę (około szklanki papierowej pulpy na dwie szklanki wody), zmiksować na gładką masę (mikserem, melakserem lub w blenderze, uwaga papier bardzo pryska), do dużej i głębokiej miski nalać wodę i wrzucić zmiksowaną pulpę, wody powinno być tyle, aby swobodnie można było nabierać sitem pulpę, wyciąć element całującej się pary z serwetki, wsadzić głęboko poziomo sito do wody zmieszanej z pulpą, zamieszać sitem i podciągnąć go powoi do góry nad poziom wody tak, aby nabrała się na nie papierowa pulpa, obrócić sito o jakieś 75 stopni, aby ściekła woda, ustawić sito w poziomie, położyć na pulpę koszulkę na dokumenty i bardzo lekko dociskając gąbką usunąć jeszcze trochę wody, na odciśnięta pulpę nałożyć ostrożnie wycięty element z serwetki (serwetki nie rozwarstwiać), aby obrazek był bardziej symetryczny dorobiłam z drugiego elementu serwetki cześć kępy na której stoi para – w oryginale ta cześć jest prawie pionowo ścięta. Robią papier czerpany lepiej od razu zrobić go z rolki czy nawet 2 rolek – papier czerpany zawsze się przyda, a pracy z wykonaniem kilku arkuszy papieru jest prawie tyle samo co z 1.
Tarnowskie Góry
Ponownie położyć koszulkę i lekko docisnąć położony element, na sito położyć dwie kartki np. do drukarki energicznym i zdecydowanym ruchem obrócić sito do góry nogami, położyć kartki z sitem na jakieś desce np. do krojenia położonej na podłodze tak aby pulpa odpadła na kartki; jeśli pulpa nie wypadła można popukać placami w ramę sita i podnieść nieco sito (tak na 3 cm od kartki) sito należy podnosić w górę pionowo; uwaga: pulpa wypadająca z ramki będącej w zbyt dużej odległości od miejsca na które ma spaść rozpadnie się, przykryć pulpę ręcznikiem (trzeba użyć bawełnianego ręcznika a nie papierowego) i delikatnie rękami naciskać ręcznik tak, aby woda z pulpy wpiła się w ręcznik, jak ręcznik nasiąknie wodą położyć go na pulpę suchą częścią i czynność powtórzyć, zdjąć ręcznik, położyć suchą kartkę papieru do drukarki na pulpę, na to położyć deseczkę (np. druga deskę do krojenia, obrócić szybko deski tak aby ta co jest na dole znalazła się na górze, zdjąć górną deskę a następnie bardzo ostrożnie zdjąć papier z drukarki leżący na zrobionym papierze, jeśli zrobiony papier „idzie” za odrywaną kartką delikatnie przytrzymać go palcem; jeśli w zrobionym papierze są widoczne jakieś ubytki można je wyrównać palcem, zostawić na jakąś godzinę, po godzinie na całym papierze dokoła elementu z serwetki zrobić tłoczenia” końcówką złożonych nożyczek– ale delikatnie, należy uważać, żeby nie przebić się do dołu pulpy (zdjęcie po wyżej to już suchy papier) , wynieść deskę do ogrodu, na balkon czy w inne jakieś cieple, miejsce i zostawić do wyschnięcia (można papier posuszyć żelazkiem – watek „O domowym sposobie robienia papieru czerpanego prawie wszystko” cz. II).
Tarnowskie Góry
Jak papier wyschnie, wyciąć z taśmy dwustronnie klejącej serce (najlepiej lekko wydłużone), zdjąć jedną osłonkę i nakleić serce na kartkę, pomalować złotolem czy srebrolem kartkę dookoła całującej się pary, jak farba wyschnie odkleić serce, z czerwonego kartonu, wyciąć inicjały imion nowożeńców, nakleić literki na serce, z karbowanego brązowego kartonu wyciąć prostokąt (wymiar dostosować do kartki z papieru czerpanego a jeśli będzie w ramce to do ramki), nakleić kartkę – im bardziej postrzępiona wyjdzie nam kartka tym fajniej, mnie wyszła za bardzo prosta:( Tak zrobioną kartkę można albo potraktować jako obrazek – wystarczy z tyłu zrobić zawieszkę, albo nakleić na składaną kartkę bazę wyciętą z białego kartonu (jeśli decydujmy się naklejać obrazek na kartkę bazę wykorzystać cieńszy karton karbowany) – wystarczy napisać w środku kartki życzenia i mnożna wysyłać.
Tarnowskie Góry
Ale można pójść krok dalej - wystarczy kupić ramkę i tak wykonaną kartkę wsadzić do ramki, zdemontować zawieszkę do wieszania, wyciąć z dość grubego kartonu tłoczonego czy karbowanego (ja użyłam karton typu skóra węza) prostokąt o kilka milimetrów mniejszy niż ramka z tylu, nakleić na tylną stronę ramki klejem np. wikol lub magic, z kartonu (może być jakiś pastelowy) wyciąć prostokąt, napisać tuszem lub pisakiem do CD życzenia (można wydrukować, ale podpisać się odręcznie) przykleić do obrazka, ewentualnie obramować kartkę z życzeniami, czy ozdobić jakimś rysunkiem, przymocować zawieszkę. Gotowe. Aha na dole kartki można dopisać datę ślubu, ale trzeba to zrobić albo farbą akrylową albo farbą konturówką. Zamiast w ramkę można wstawić obrazek w antyramę.


TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl