Kama: Stojaki na wielkanocne pisanki
Nasze babcie zazwyczaj układały pisanki w przystrojonym baziami koszyku lub na tacy wyłożonej młodym owsem czy rzeżuchą specjalnie wyhodowanymi na Wielkanoc. Na takiej tacy przeważnie po środku ustawiano dużego zająca upieczonego z ciasta a wokół niego układano pisanki. W niektórych domach zamiast zająca stawiano dużą lukrowaną wielkanocną babę. Pisanki zaczynano przygotowywać już miesiąc przed świętami. Dziś możemy kupić różnego rodzaju talerze z wgłębieniami na jajka, metalowe konstrukcje zajączków czy kur z pętelkami na jajka, różnego rodzaju kieliszki na pojedyncze jajka, pisanki, w tym z drzewa, plastiku i styropianu. Niektóre bywają piękne. Ale są „bezduszne”. Klimat świąt tworzą ludzie wykładając serce w ich przygotowanie. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na samodzielne przygotowanie świątecznych dekoracji. Zachęcam do tego szczególnie, gdy mamy małe dzieci, aby zamiast kupować gotowe stojaki na jajka czy nawet pisanki wykonać je razem z dziećmi. To nic, że niektóre z nich po wykonaniu przez małe niewprawne dziecięce ręce nie będą zjawiskową ozdobą stołu czy mieszkania. Najważniejsze jest to, że zostały samodzielnie wykonane.
Stojak na pisanki z wytłoczki na jajka 1
Materiały: wytłoczka na jajka, zielony sizal, drobne kwiatki

Wykonanie: z wytłoczki odciąć część do zamykania, do wytłoczki włożyć sizal i drobne piórka, do czterech „kominów” na środku wytłoczki wsadzić drobne kwiatki z materiału (jak je zrobić napisałam w innym wątku) lub papieru, można użyć gotowych drobnych kwiatków na gałązkach ze zniszczonego sztucznego bukietu; w otwory wsadzić jajka; wytłoczę można pomalować, ale nie jest to konieczne; w tak wykonanym pojemniku dobrze prezentują się zarówno naturalne jajka jak i kolorowe pisanki.
Stojak na pisanki z wytłoczki na jajka 2
Materiały: wytłoczka na jajka, zielony sizal, pomarańczowy lub żółty sizal, drobne kwiatki, farby akrylowe/plakatowe, czerwony karton

Wykonanie: z wytłoczki odciąć część do zamykania,, wyciąć dwa środkowe „kominy”, pomalować całą wytłoczkę na żółty kolor (albo na biały), do wytłoczki włożyć zielony sizal; z czerwonego kartonu (albo kartonu pomalowanego na czerwono) wyciąć 2 grzebienie kury i dwa cienkie paski – dzioby; namalować na „kominach” oczy, naciąć kominy lekko nożykiem lub żyletką od góry – w nacięcia wsadzić grzebienie; pomiędzy oczami nieco niżej nić biegnie ich linia zrobić małą dziurkę czerwony pasek złożyć na pół i wbić do dziurki jako dziób; podzielić pomarańczowy/żółty sizal na3 pasma; zwinąć każde pasmo w gniazdko; gniazdka wsadzić do naprzemiennych otworów w wytłoczce; do gniazdek wsadzić jajka/pisanki; dokleić drobne kwiaty z materiału (jak je zrobić napisałam w innym wątku) lub papieru, można użyć gotowych kwiatków np. pasmanteryjnych czy ze zniszczonego sztucznego bukietu; wytłoczka wpija farbę dlatego przed pomalowaniem jej na wybrany kolor warto zagruntować ją białą gęstą farbą akrylową (może być do malowania ścian).
Trawa – stojak na jajko/pisankę
Materiały: rolka po papierze toaletowym lub po papierowych ręcznikach, kartka farby akrylowe/plakatowe, pasmanteryjny kwiatek

Wykonanie: rolkę papieru toaletowego przeciąć na 2 części a jeśli używamy rolki po papierowych ręcznikach na 4, połowę obciętej rolki wyciąć w długie ząbki – nie muszą być regularne, pomalować z zewnątrz i wewnątrz na zielono, ząbki lekko podkręcić na ostrzu nożyczek na zewnątrz, dokleić kwiatek pasmanteryjny; kwiatek można wykonać też np. z bibuły; jeśli chcemy by „trawa” była bardziej gęsta można wyłożyć jedną rolkę – trawę – do drugiej rolki trawy.
Trawa 2 – stojak na jajko/pisankę
Materiały: kartka z bloku technicznego A4, farby akrylowe/plakatowe lub kolorowy papier

Wykonanie: wyciąć z kartonu „trawę”, ze strony bez wypustki około 0,5-1 cm od brzegu zrobić nacięcie na tej samej wysokości, co wypustka, pomalować na zielono, namalować kilka kwiatów, jak trwa wyschnie zwinąć ją i przeciągnąć wypustkę przez nacięcie, przykleić od środka wypustkę; jeśli trawa namalowana jest farbami akrylowymi stojak można pomalować lakierem akrylowym; zamiast malować „trawę” można karton wykleić zielonym papierem i nakleić wycięte z papieru kwiatki.
Zając - stojak na pisankę
Materiały: rolka po papierze toaletowym lub po papierowych ręcznikach, kartka z bloku technicznego A4, czarni pisak/marker; mały kawałek waty, opcjonalnie farby akrylowe/plakatowe lub kolorowy papier

Wykonanie: rolkę papieru toaletowego przeciąć na 2 części a jeśli używamy rolki po papierowych ręcznikach na 4 , z kartonu wyciąć tyle paru uszu ile zajączków będzie robione; wkleić je do środka rolki tak aby 2/3 ich długości wystało pond rolkę; pisakiem/markerem namalować oczy, noś i wąsy; z tyłu zajączka przykleić mały kawałek waty – ogonek; zajączka można pomalować lub obkleić kolorowym papierem.
Kwiat – stojak na jajko/psiankę
Materiały: kartka z bloku technicznego A4, farby akrylowe/plakatowe

Wykonanie: wyciąć z kartonu prostokąt o wymiarach około 15 na 10 cm, z jednej strony odciąć kawałek kartonu tak, aby od dołu powstała wypustka o wymiarach około 1 na 0,5 cm; odmierzyć połowę wysokości i narysować poziomą linię, zrobić od góry do linii w tych samych odstępach nacięcia, nacięte elementy od góry można zaokrąglić; jedną stronę kartonu pomalować na zielono, jak wychynie drugą pomalować na dowolny kolor; po wyschnięciu farby zwinąć element i przeciągnąć wypustkę przez nacięcie, przykleić od środka wypustkę; odgiąć nacięte „płatki”; jeśli kwiat namalowany jest farbami akrylowymi stojak można pomalować lakierem akrylowym; w takim stojaku można umieścić dowolną pisankę, czy ugotowane jajko; można też z ugotowanego jajka/wydmuszki zrobić środek kwiatu: na folie albuminową nasypać drobne różnokolorowe koraliki lub brokat lub kasze manną, końcówkę jajka pomalować klejem np. magic i wsadzić ją w koraliki/brokat/kaszę.
Stojak na pisankę z plastikowej butelki
Materiały: półtoralitrowa butelka typu pet, sizal i drobne kwiatki lub gałązka z kwiatkami ze starego sztucznego bukietu.

Wykonanie: butelkę odciąć od góry w zależności od tego jak wysoki chcemy uzyskać stojak na 1/3 lub na 1/4 wysokości (na zdjęciu 1/3); odciąć cześć z gwintem na nakrętkę, nożyczkami dociąć butelkę tak aby uzyskać otwór w który można wsadzić stabilnie jajko; wypełnić od dołu butelkę sizalem i drobnymi kwiatkami albo wsadzić do butelki wygięta gałązkę z drobnymi kwiatami, ustawić pisankę; butelkę można też (ale trzeba to wykonać w miejscu w którym będzie stała pianka) postawić na przykład na rozłożonym jak trawa sizalu na którym ustawić klika małych kurek, można postawić pod nią małego baranka, zajączka; stojak można ustawić też odwrotnie tzn. szerszym otworem do góry, do b butelki wsadzić dość mocno zbity sizal, kilka kwiatków i włożyć jajko taka by część wchodziła ponad butelkę.
Pojedynczy stojak na jajko z wytłoczki
Materiały: wytłoczka na jajka, farby plakatowe/akrylowe

Wykonanie: 1) z wytłoczki wyciąć jedno gniazdko, ustawić w nim pisankę; gniazdko można pomalować; 2) z wytłoczki wyciąć dwa gniazdka skleić je podstawami, zostawić w naturalnym kolorze lub dowolnie pomalować; zrobienia takich stojaków na jajka można zlecić dzieciom, 4 latek sam sobie poradzi z zrobieniem takiego stojaka – trzeba najmłodszym wyciąć elementy z wytłoczki – wytłoczka lubi się kruszyć przy wycinaniu.
Pojedynczy stojak z wytłoczki
Materiały: wytłoczka na jajka, ewentualnie farby plakatowe/akrylowe, pasmo sizalu

Wykonanie: z wytłoczki wyciąć jedno gniazdko i jeden „komin” ustawić w nim pisankę; gniazdko można pomalować, gniazdko postawić podstawą do góry, w środku podstawy zrobić nożyczkami dziurkę, do dziurki wsadzić wierzchołek „komina” i docisnąć lelek – kieliszek gotowy; kliszek można pomalować., lub przed ustawieniem w nim pisanki wypełnić go pasmem sizalu zwiniętym w gniazdko.
Stojak na jajko kura z wytłoczki
Materiały: wytłoczka na jajka, farby plakatowe/akrylowe, kawałek czerwonego kartonu, opcjonalnie – żółte puchowe piórka, pasmo sizalu

Wykonanie: z wytłoczki wyciąć razem jedno gniazdko i jeden „komin” (tak jaki pokazano na zdjęciu), pomalować wytłoczkę na żółto (gniazdko można pomalować na inny kolor); z kartonu wyciąć grzebień kury i cienki pasek – dziób; namalować na „komie” oczy; naciąć wierzchołek „komina” lekko nożykiem lub żyletką od góry – w nacięcie wsadzić grzebień; pomiędzy oczami nieco niżej nić biegnie ich linia zrobić małą dziurkę czerwony pasek złożyć na pół i wbić do dziurki jako dziób; wykonaną kurę można posmarować klejem np. macic i nakleić na kurę drobny żółty lub biały puch.
Stojak na pisankę z pojemnika po świeczce do podgrzewacza
Materiały: pojemnik po świeczce do podgrzewacza, złota/srebrna/zielona folia aluminiowa, bibuła jedwabna, papilota do mufinek, drucik kreatywny/cienka wstążka

Wykonanie: 1) metalowy pojemniczek po świeczce odtłuścić octem, pomalować (farbą w sprayu, lakierem do paznokci, farbą do metalu, farbą do szkła); 2) okręcić folią albuminową w dowolnym kolorze; folię wygładzić np. pędzlem do makijażu; 3) z bibuły/folii aluminiowej/kolorowego celofanu wyciąć koło o średnicy około 10 – 12 cm, na środku koła położyć pojemniczek, zebrać papier do góry, przewiązać na wysokości pojemniczka wstążką/rafią/drucikiem kreatywnym 4) metalowy pojemnik postawić na środku papilotki do mufie, żebrać do góry papilotkę i przewiązać papilotekę na wysokości pojemniczka wstążką/drucikiem kreatywnym.
Gniazdko na pisankę z pojemnika po świeczce do podgrzewacza 1
Materiały: pojemnik po świeczce do podgrzewacza, pasmo sizalu, wstążka/drobne karaity z materiału/papieru, spinacz biurowy

Wykonanie: pojemnik po świeczce do podgrzewacza posmarować klejem np. magic, okręcić pojemnik 2 krotne pasmem sizalu o szerokości pojemnika, odciąć zbędą część sizalu 1) przewiązać gniazdko wstążka/sznurkiem/rafią 2) na spinacz nabić lub nakleić kwiatek z materiału/papieru włożyć spinacz z kwiatkiem do sizalu tak aby zabezpieczyć odciętą końcówkę sizalu tak by sizal nie odkręcił się z gniazdka.
Gniazdko na pisankę z pojemnika po świeczce do podgrzewacza 2
Materiały: pojemnik po świeczce do podgrzewacza, ozdobna pleciona gumka do włosów

Wykonanie: pojemnik po świeczce do podgrzewacza okręcić gumką do włosów; pojemnik można okręcić też innym typem gumek; można na niego naciągnąć kilka małych gumek fretek; można okręcić go także plasteliną – plastelinę tworząc wokół pojemniczka oponkę; gumki do włosów powinny być nowe.
Stojak na pisankę z rolki po papierowych ręcznikach 1
Materiały: rolka po papierowych ręcznikach farby/papier kolorowy, drobna pasmanteria

Wykonanie: rolkę pociąć na kawałki o długości uzależnionej od tego jak wysoki stojak się chce uzyskać; 1) pomalować farbami 2) okleić papierem kolorowym; dowolnie ozdobić; takie stojaki można wykonać nawet z maluchami.
Stojak na pisankę z rolki po papierowych ręcznikach 2
Materiały: rolka po papierowych ręcznikach, naturalna rafia

Wykonanie: rolkę pociąć na 4 kawałki, jeden kawałek pomalować; odciąć około 50 kawałków rafii o długości 10-12 cm, żebrać kawałki razem i na jednym końcu mocno związać; wsadzić rafię do środka pierścienia i promieniście ułożyć na pierścieniu, wsadzić pisankę.
Stojak na pisankę z rolki po papierowych ręcznikach 3
Materiały: rolka po papierowych ręcznikach, organa/tiul

Wykonanie: rolkę pociąć na 2 kawałki, otoczyć ja kilka razy organazą lub tiulem, odciąć zbędny materiał, zszyć w jednym miejscu – wystarczą 2 przeszycia materiał taka by się nie odkręcił z rolki.
Stojak na pisankę z rolki po papierowych ręcznikach 4
Materiały: rolka po papierowych ręcznikach, szeroka atłasowa wstążka, taśma pasmanteryjna

Wykonanie: od rolki odciąć kawałek odpowiadający wysokością szerokości wstążki, posmarować rolkę klejem, nakleić wstążkę, zbędna cześć odciąć.nakleić taśmę pasmanteryjną
Stojaki na pisanki z tego, co po ręką
Aby zrobić stojak na pisankę wystarczy rozejrzeć się po mieszkaniu i na pewno znajdziemy coś, co umożliwi nam wyeksponowanie pisanek czy jednej pisanki. Na zdjęciach stojaki: ze świecznika stojącego, ze świecznika na świeczki do podgrzewaczy, z flakonów po perfumach, z pojemnika na płynne przyprawy, z nakrętki po dezodorancie, z nakrętki po 5 litrowej wodzie źródlanej, z nakrętki po płynie do prania, z nakrętki po płynie do płukania tkanin, z metolowego koszyka na balsamy do mycia, z bursztynowych korali, z muszli ostrygi, ze szpulki sznurka konopnego.
