Kama: Mini choinki z szyszek - część II

Przed samymi świętami mamy mało czasu, więc warto już teraz pomyśleć o zrobieniu świątecznych dekoracji. Z szyszek różnego rodzaju można zrobić maleńkie choinki. Moim zdaniem najlepsze na mini choinki są szyszki sosny, ale można dowolnie eksperymentować. Mini choinka może być świąteczną ozdobą mieszkania, stołu wigilijnego, biurka w pracy, samochodu, można przykleić ją taśmą dwustronną do obudowy monitora, można ją komuś podarować jako prezent, można wysłać ją zamiast karki świątecznej – do choinki można dowiązać mały bilecik z życzeniami, włożyć choinkę do dopasowanego pudełka (można zrobić samodzielnie ozdobne świąteczne pudełeczko – patrz wątek o pudełkach) i wysłać w „bąbelkowej” kopercie. Mini choinki z szyszek są bardzo łatwe do wykonania.
Po przyniesieniu do domu szyszki należy zostawić na klika dni, aby rozłożyły łuski. Jak wyschną usunąć nasionka. Jak i czym malować szyszki i jak usuwać najsprawniej nasionka napisałam w wątku o kwiatach z szyszek.Do zrobienia choinek wybierać szyszki o w miarę prostych dołach.

Mini choinka z szyszki 5
Materiały: szyszka z sosny, wata, kawałek grubego kartonu, zielny lakier do paznokci lub farba do szkła, klej np. wikol, magic.
Tarnowskie Góry
Wykonanie: szyszkę pomalować zielonym lakierem do paznokci lub farbą do szkła, zostawić do wyschnięcia, część waty pociąć na kawałki o podobnej długości i szerokości, co łuski szyszki, lekko je postrzępić (tak żeby nie były równo przycięte). Z kartonu wyciąć jakiś niesymetryczny kształt, posmarować karton klejem, nakleić na niego szyszkę choinkę, obłożyć choinkę watą tak jak śniegiem, lekko docisnąć do kartonu żeby się przykleiła. Tak wykonaną choinkę można posypać lekko srebrnym brokatem, można nakleić na nią małe srebrne gwiazdki cekiny lub gwiazdki wycięte z papieru. Na zdjęciu choinka pomalowana farbami do szkła ozdobiona samoprzylepnymi białymi gwiazdkami.

Mini choinka z szyszki 6
Materiały: szyszka z sosny, zielony lakier do paznokci lub farba do szkła, 20 cm drobnego łańcucha paciorkowego na choinkę, około 16 małych samoprzylepnych serduszek lub gwiazdek, około 12 małych perełek, pojemnik po świeczce do podgrzewacza, cienka warstwa kory z brzozy (nie należy niszczyć drzewa korę można zedrzeć z suchych drzew), klej wikol lub magic.
Tarnowskie Góry
Wykonanie: szyszkę pomalować zielonym lakierem do paznokci lub farbą do szkła, zostawić do wyschnięcia, korę przyciąć do szerokości pojemnika po świeczce i obwodu + 0,5 cm, posmarować pojemnik klejem i obwieść korą, chwilę przytrzymać w palcach żeby kora się przykleiła, jak szyszka wyschnie obwieść ją łańcuszkiem, przykleić serduszka lub gwiazdki oraz perełki, nakleić szyszkę na pojemnik (denkiem do góry) po świeczce. Na zdjęciu choinka pomalowana farbami do szkła.

Mini choinka z szyszki 7
Materiały: szyszka z sosny, zielony lakier do paznokci lub farba do szkła, złota farba w sprayu lub złotol, 20 cm złotego drobnego łańcucha paciorkowego na choinkę, 20 cm drobnego niebieskiego łańcucha paciorkowego na choinkę, klej wikol lub magik, kawałek styropianu o grubości 0,5 cm.
Tarnowskie Góry
Wykonanie: szyszkę pomalować zielonym lakierem do paznokci lub farbą do szkła, zostawić do wyschnięcia, ze styropianu wyciąć gwiazdę pomalować ją złota farbą w spray lub złotolem, zostawić do wyschnięcia, jak wyschnie dodatkowo można pociągnąć złotym klejem brokatowym (gwiazdkę można zrobić z ciasta solnego czy masy papierowej), jak wszystkie elementy wyschną nakleić szyszkową choinkę centralnie na gwiazdę, obwieść szyszkę łańcuszkami, dać coś na jedna z górnych łusek. Na zdjęciu choinka pomalowana farbami doi szkła, na szczycie kolczyk z malowanego na złoto metalu (kolczyki do ozdabiania choinki można kupić w sklepie z artykułami produkcji chińskiej po 1 zł za komplet, w tych samych sklepach można kupić klej brokatowy w cenie 1 zł za 6 kolorów). Na podstawę można wykorzystać gotową gwiazdkę na choinkę.

Mini choinka z szyszki 8
Materiały: szyszka z sosny, zielony lakier do paznokci lub zielony klej brokatowy, samoprzylepne perełki, stojak na pisankę (można kupić w sklepach z artykułami do decoupage), klej wikol lub magik.
Tarnowskie Góry
Wykonanie: szyszkę i stojak pomalować zielonym lakierem do paznokci lub klejem brokatowym, zostawić do wyschnięcia, jak szyszka wyschnie nakleić na łuski samoprzylepne perełki, nakleić szyszkę na stojak. Na zdjęciu szyszka pomalowana złotą farbą w sprayu i zielonym klejem brokatowym, stojak pomalowany zielonym lakierem do paznokci i klejem brokatowym, na górnej łusce gwiazda z metalicznego srebrnego papieru.


TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl