Kama: Anioły z masy solnej - część II

Do wykona aniołów potrzebna są: sól, mąka, woda, dowolne farby (plakatowe, akrylowe, olejne, do szkła), mazaki czy markery do CD, cienki sznurek pasmanteryjny lub wstążeczki. Do wykończenia może się przydać lakier akrylowy lub werniks damarowy z połyskiem lub bez – nie jest on konieczny. Anioły można dowolnie stylizować i ozdabiać.
 
Masa solna
szklanka drobnej soli (sól można dodatkowo zmielić w młynku), szklanka mąki pszennej, szklanka wody; połączyć sól z mąką, wlać pól szklanki wody wyrabiać ciasto dodając w razie potrzeby po łyżce resztę wody – ciasto ma mieć konsystencję plasteliny. Inne sposoby wykonania masy i sposoby suszenia w wątku o masie solnej

Anioł 3
Tarnowskie Góry
Wykonanie: oderwać kawałek ciasta, pozostałe ciasto przykryć ściereczką, żeby nie wyschło, ciasto rozwałkować na grubość 0,3 – 0,5 cm, wyciąć z ciasta skrzydła z sukienką – można skorzystać z powyższego szablonu, oderwać kawałek ciasta, utoczyć kulkę, spłaszczyć w dłoniach, zwilżyć z jednej strony, nałożyć na korpus; patyczkiem zrobić dziurki czy i narysować usta, wysuszyć anioła.
Tarnowskie Góry
Anioła pomalować (na zdjęciu anioł z pomalowanymi złotolem skrzydłami i sukienką); z wstążki np. typu siatka wyciąć kwadrat, nakleić np. klejem magic lub wikol na anioła jako bluzkę; z wstążki z organzy wyciąć 4-5 równych kawałków odpowiadających długością długości spódnicy anioła, nakleić pod wstążką bluzką – nakleić tylko 1-1,5 cm resztę wstążki zostawić swobodną; z sznurka lub naturalnej rafii spleść włosy, końcówki przewiązać, posmarować głowę anioła klejem, nakleić włosy; anioł na zdjęciu ma ozdobione wstążki kwiatkami pasmanteryjnymi; malując anioła można sukienkę i skrzydła pomalować różnymi kolorami; anioła pomalowanego farbami akrylowymi można pociągnąć lakierem akrylowym lub werniksem damarowym.

Anioł 4
Tarnowskie Góry
Wykonanie: oderwać kawałek ciasta, pozostałe ciasto przykryć ściereczką, żeby nie wyschło, ciasto rozwałkować na grubość 0,3 – 0,5 cm, wyciąć z ciasta skrzydła i sukienkę– można skorzystać z powyższego szablonu, sukienkę z jednej strony zwilżyć wodą, nałożyć na skrzydła i lekko docisnąć, oderwać kawałek ciasta, utoczyć kulkę, spłaszczyć w dłoniach, zwilżyć z jednej strony, nałożyć powstałą głowę na korpus, jeśli na buzi anioła są jakieś nierówności, zwilżyć palce woda i kulistymi ruchami wygładzić je, oderwać kawałek ciasta i podzielić na dwie równe części, z każdej części utoczyć wałeczek – rękę, zwilżyć wałeczki z jednej strony wodą, nałożyć na tors i lekko dociskając spłaszczyć je na całej długości, utoczyć dwie małe równe kulki, spłaszczyć, zwilżyć z jednej strony wodą i dołożyć powstałe dłonie do rąk; utoczyć z ciasta dość długi cienki wałeczek, zwilżyć lekko wodą przyłożyć do głowy, zwijać wałeczek w loczki; anioła wysuszyć.
Tarnowskie Góry

Anioła pomalować, z cienkiego ozdobnego sznurka zrobić zawieszkę, dokleić z tyłu anioła; anioł na zdjęciu pomalowany jest farbami plakatowymi i złotolem, na włosach ma przyklejone pasmanteryjne kokardki z taśmy; anioła pomalowanego farbami akrylowymi można pociągnąć lakierem akrylowym lub werniksem damarowym.TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl