Kama: Decoupage: „zabytkowy” talerzyk

Osobiście nie jestem fanką dekoracji typu regionalnego, ale bywa niekiedy tak, że chcemy komuś podarować coś związanego z naszą małą ojczyzną. Może to być mały dekoracyjny talerzyk, który można też zawiesić na ścianie (chociaż nie liczyłabym na to, że obdarowany to zrobi ponieważ tego typu ozdoby ścian nie pasują do współczesnych mieszkań).

Materiały: gliniana mały talerzyk (może być też porcelanowy lub szklany, ale będzie potrzebny primer do powierzchni gładkich), wydruk jakiegoś regionalnego zbytku (taki, aby zmieścił się w środku talerzyka), klej do decoupage lub wikol, srebrol, biała farba akrylowa (może być do malowania ścian), lakier akrylowy.
Tarnowskie Góry
Wykonanie: talerzyk zanurzyć na kwadrans w wiaderku z woda, wyjąc i dobrze wysuszyć (około 24 h), pomalować talerzyk z obu storn biała farbą akrylowa, jak farba wyschnie pomalować „kołnierz” talerzyka srebrolem – dwie warstwy, zaczekać aż pierwsza warstwa wyschnie (ja drugą warstwę srebrolu jak zaczął schnąć „posiekałam” końcówką pędzla,, co daje efekt lekko popękanej starej farby), wyciąć element regionalny (jeśli np. jest na papierze do drukarki, zmoczyć go wodą, nakleić na środek talerzyka (jeśli do klejenia używany jest wikol wymieszać go w stosunku 1:1 z wodą – klej ma mieć konsystencję dość gęstej śmietany). Talerzyk można uznać za gotowy i zabrać się za lakierowanie.
Tarnowskie Góry
Ponieważ całość jest dość chłodna i smutna przykleiłam dodatkowo czerwoną róże wyciętą z papieru ryżowego i pisakiem do CD zrobiłam napis (przed zrobieniem napisu sprawdzić czy lakier, którego mamy zamiar użyć nie rozpuści pisaka – zrobić próbkę). Pomalować talerzyk tyloma warstwami lakieru, aby uzyskać efekt wtopienia naklejonego elementu – z im grubszego papieru został wycięty element tym więcej warstw lakieru potrzeba. Kolejną warstwę lakieru nakładać jak poprzednia dobrze wyschnie (nie przyspieszać schnięcia suszarką). Lakier nakładac tylko na środek talerzyka – nie jest konieczne nakładanie na srebrol. Na koniec pomalować talerzyk tyłu dwoma warstwami lakieru. Jeśli do dyspozycji mamy tylko szklany czy porcelanowy talerzyk należy go dobrze odtłuścić a następnie nałożyć na niego primer do powierzchni gładkich. Po wyschnięciu primera postępować j/w.


TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl