Kama: Metody suszenia roślin
Sierpień i wrzesień to czas zbierania i suszenia roślin na zimowe bukiety. Rośliny przeznaczone do suszenia należy zbierać w czasie słonecznej pogody po opadnięciu porannej rosy (mokre rośliny mogą spleśnieć podczas suszenia). Kwiaty powinny być w pełni zabarwione, ale młode ponieważ przekwitające podczas suszenia mogą się rozsypać.
Sposoby suszenia:
- Najpopularniejszym sposobem suszenia roślin jest zebranie ich w niewielkie pęczki, przewiązywanie i zawieszenie kwiatami w dół. Najlepszy efekt daje suszenie roślin w ciemnych pomieszczeniach, gdyż w świetle zawarty w liściach chlorofil szybko się rozkłada i liście bledną. Jeśli nie mamy przewiewnego i ciemnego miejsca (najlepsze są strychy) to można pęczki przed powieszeniem otoczyć gazetą - dość luźno, tak aby gazeta nie stykała się z kwiatami. Aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza poszczególne pęczki nie powinny być bliżej siebie niż w odległości 25 cm. Ponieważ podczas suszenia rośliny kurczą się aby rośliny nie powypadały z pęczków najlepiej do przewiązania ich użyć elastycznej gumowej taśmy czy też zwykłych gumek recepturek. Jeśli suszymy trawy i chcemy uzyskać jasnopiaskowy kolor wybieramy do suszenia miejsca mocno nasłonecznione. Przed suszeniem usnąć z rośliny zbędne liście z dolnych części łodyg. Czas suszenia zależy od gatunku roślin i temperatury powietrza i może trwać od 3 tygodni do 3 miesięcy.
- Niektóre rośliny (np. gipsówkę, hortensję, ostróżkę, jęczmień grzywiasty, owies, żyto, krwawnik, wrzos, trawę pampasową) najlepiej suszy się w wazonie - do wazonu należy nalać około 5 cm wody i wstawić rośliny przeznaczone do suszenia. Wody, gdy rośliny ją pobiorą nie uzupełniać. Czas suszenia tą metodą trwa około 10 dni.
- Pojedyncze kwiaty, płatki, drobne trawy przeznaczone na płaskie kompozycje (roślinne obrazy, kolaże, kartki okolicznościowe, zielniki itp.) najlepiej suszyć pomiędzy kartkami papieru (gazety, kartki zniszczonych książek, zużyte zeszyty itp.). Po przełożeniu roślin papierem, zebrać kartki w większe stosy, na stos położyć deseczkę (np. deskę do krojenia) i obciążyć jakimiś ciężkimi przedmiotami. 2 - 3 razy w tygodniu wymienić wilgotny papier na nowy. Czas suszenia zależy od gatunku roślin i temperatury powietrza i może trwać od tygodnia do 3 miesięcy.
- Kwiaty z duża zawartością wody (np. bratki, cynie, narcyze, róże, gerbery) aby podczas suszenia nie pomarszczyły się można spróbować wysuszyć przesypując je materiałami sypkimi np. drobnoziarnistym piaskiem, mieszanką piasku z boraksem, żelem krzemionkowym (można kupić w sklepach ogrodniczych lub wykorzystać żwirek dla kota Super Benek Cristal), mąką kukrudzianą wymieszaną z brokasem, kaszą manną wymieszaną z broksem (brokas można kupić w sklepie chemicznym). Do pudełka (kartonowego, plastikowego) wsypać około 3 cm warstwę materiały sypkiego i ułożyć przeznaczone do suszenia kwiaty tak, aby się nie stykały ze sobą. Kiedy wszystkie kwiaty umieszczone są w pudełku delikatnie obsypać je materiałem sypkim (kwiaty muszą być całkowicie zakryte). Jeśli do przesypywania roślin został użyty piasek pudełka nie przykrywać wieczkiem jeśli inne materiały sypkie pudełko zakryć wieczkiem aby materiał nie absorbował wody z powietrza. Suszki gotowe są po około 5 - 10 dniach. Wyjmując kwiaty trzeba pamiętać, że przy tej metodzie suszenia są one bardzo kruche i należy z nimi delikatnie postępować. Resztki materiału sypkiego oczyścić szerokim miękkim pędzlem (np. do nakładania sypkiego pudru).
Zasuszone kwiaty można długo przechowywać w kartonowych pudłach włożonych cienkim miękkim papierem. Wykorzystać je można np. do wykonania bukietów, stroików, wieńców adwentowych, wieńców na święto zmarłych, kartek okolicznościowych, opakowań na prezenty, kolaży.