Kama: Preparowanie roślin w glicerynie
Zamiast suszyć rośliny na zimowe bukiety można je spreparować w glicerynie. Do preparowania gliceryną nadają się np. gałęzie krzewów i drzew z liśćmi, z kwiatami, gałęzie z liśćmi i owocami, pędy roślin iglastych, pnącza, róże, hortensje, paprocie, trawy, kwiaty o mięsistych płatkach, rośliny sucholubne. Nie nadają się rośliny wodne i rosnące w siedliskach wilgotnych, rośliny z silnie owłosionymi dolnymi blaszkami liści. Przeznaczone do preparowania pędy drzew i krzewów najlepiej ścinać od początku lipca do połowy września. Gałęzie z owocami ścinać w fazie początkowego dojrzewania owoców Trawy ścinać, gdy są jeszcze zielone. Kwiaty, gdy są młode, gdyż stare kwiatostany nie pobierają gliceryny. Rośliny przeznaczone do preparowania nie powinny być raczej większe niż 50 cm.
Glicerynę można kupić w aptekach (gliceryna kosmetyczna, małe opakowania) i w hurtowniach chemicznych, gdzie można kupić glicerynę techniczną (duże opakowania, tańsza od kosmetycznej). Do preparowania pędów drzew, krzewów, róż, hortensji najlepiej stosować 30% roztwór gliceryny (1 części gliceryny na 2 części wody) do preparowania liści paproci i roślin jednorocznych 10% (1 części gliceryny na 9 części wody). Glicerynę połączyć z gorącą wodą i energicznie mieszać, żeby nie osiadała na dnie naczynia, dodać pół małej łyżeczki kwasku cytrynowego, wymieszać i zaczekać aż roztwór ostygnie. Gałęzie czy łodygi przyciąć ukośnie ostrym nożem i od razu wstawić do naczynia z roztworem. Naczynie ustawić w jasnym pomieszczeniu (ale nie silnie nasłonecznionym) o temperaturze około 20 0 C. Codziennie sprawdzać poziom roztworu i w razie konieczności uzupełniać go, gdyż przerwa w dostawie roztworu może spowodować skręcanie się liści. Zanurzone powinny być końcówki roślin na głębokość 5-15 cm. Aby przyspieszyć proces preparacji można dodatkowo spryskać całe rośliny roztworem. Mniejsze rośliny, czy też ich fragmenty (np. liście) można preparować zanurzając je w całości w kuwecie wypełnionej roztworem. Proces preparowania trwa od 3 dni (np. trawy, delikatne kwiaty) do 15 dni (pędy drzew, krzewów). Im mniejsza wilgotność powietrza tym proces utrwalania jest szybszy. Gdy powietrze jest zbyt wilgotne proces preparowania może przedłużyć się nawet do 3 tygodni.
Koniec procesu preparowania poznaje się po tym, że rośliny przestają pobierać roztwór, mają liście mają jedwabisty połysk, płatki kwiatów są szkliste i wyglądają jak naoliwione. W zależności od gatunku roślina może zmienić barwę liści (przeważnie są to różne odcienie brązu - od bardzo jasnej sepii, poprzez zielonkawy brąz po prawie czarny brąz).Po wyjęciu roślin z roztworu rozłożyć je na papierowym ręczniku, aby przeschły. Jeśli są zbyt bardzo tłuste i klejące delikatnie umyć ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń i wysuszyć rozłożone na grubej warstwie papierowego ręcznika. Ponieważ każdy gatunek nieco inaczej zachowuje się podczas preparowania można eksperymentować z różnymi roślinami i różnymi stężeniami roztworu. Jeśli chcemy uzyskać jakiś intensywny kolor można w trakcie preparowania dodać do roztworu gliceryny barwnik zasadowy do barwienia kwiatów żywych (około 10 g barwnika na 1 litr roztworu, dostępne w różnych kolorach) lub pomalować roślinę po spreparowaniu i wysuszeniu (czy tylko jakiś jej fragment) farbą w sprayu. Spreparowane w glicerynie rośliny w przeciwieństwie do suszek zachowują swoją naturalną elastyczność i mogą stanowić ozdobę domu przez wiele lat. Czyści się je wodą.