Kama: O domowym sposobie robienia papieru czerpanego prawie wszystko - część III
Bez obaw na papierze czerpanym można pisać długopisem, złotolem, farbą konturówką, niektórymi farbami do szkła i robić wydruk na drukarce laserowej. Można także tuszem – najpierw jednak zrobić próbę. Często pada pytanie jak zrobić papier czerpany, aby można było na nim malować, pisać piórem, drukować drukarką atramentową. Padają różne mniej lub bardziej wiarygodne odpowiedzi, ale nie znalazłam tych najprostszych i dających oczekiwany efekt. Kiedyś do wyrobu papieru, aby zmniejszyć jego higroskopijność dodawano klej zwierzęcy. Obecnie też można go kupić i zmieszać z pulpą. Jednak moim zdaniem w domowej produkcji papieru najprostszym sposobem jest kupienie matowego, lub jak ktoś woli błyszczącego, werniksu damarowego (cena od 8 zł za 150 ml) stosowanego do zabezpieczania warstwy malarskiej, przelanie go do spryskiwacza i spryskanie (napylenie) nim gotowego arkusza papieru. Można w tym celu użyć także fiksatywę w sprayu (cena od 8 zł za 100 ml) stosowaną w malarstwie do zabezpieczania prac malarskich i rysunkowych narażonych na obsypywanie i rozmazywanie warstwy malarskiej przy zastosowaniu takich technik jak np. pastel czy węgiel.

W wielu przepisach na papier czerpany zaleca się dodanie krochmalu ze skrobi ziemniaczanej podczas miksowania papieru. Nie polecam – zrobiony papier może stać się galaretowaty i rozpadać się podczas wałkowania oraz są problemy z wysuszeniem go. Jeśli mamy obawy, że papier nie zespoli się można dodać do pulpy podczas miksowania trochę kleju do tapet, kleju wikol, kleju ryżowego (krochmal ryżowy), żelatyny, kleju magic. Dodanie do pulpy kleju zwiększy przyczepność dodatków.
Można zrobić większy papier niż wielkości sita, którym dysponujemy: rozłożyć duży arkusz papieru (jeśli format papieru czerpanego ma być bardzo duży i będziemy przenosili go w inne miejsce do schnięcia położyć pod papier jakąś deskę czy płytę); nabrać pulpę na sito, odsączyć nadmiar wody i wyłożyć pulpę tak jak opisałam powyżej na rozłożony papier; czynność powtórzyć nakładając drugą warstwę pulpy na rozłożony papier tak aby zachodziła ona jakieś 1,5 - 2 cm na poprzednią warstwę; postępować tak aż do uzyskania zaplanowanego rozmiaru; wyżymając pulpę zwrócić szczególną uwagę na miejsca zachodzenia pulpy na siebie – rozwałkować tak aby zrównały się wysokością z resztą, pulpy; zostawić do wysuszenia.

Nabierając wprawy można papier zrobić trochę inaczej: przygotować jak wyżej napisałam pulpę, wrzucić ją do wody położyć kartkę np. do drukarki, nabierać pulpę zwykłym sitkiem, placem odcisnąć wodę wyłożyć pulpę na kartkę, czynność powtarzać tyle razy, aby na papierze znalazła się odpowiedzenia jej ilość do zrobienia kartki o wymiarach, jakie są nam potrzebne, rozprowadzić na kartce palcami równomiernie pulpę, jak wyjdą ubytki zakleić je pulpą, położyć na rozprowadzonej pulpie ręcznik lub materiał i ręcznik, wałkiem do ciasta lub ręką odcisną wodę, zdjąć ręcznik przykrywający pulpę i zostawić do wyschnięcia lub prasować tak jak napisałam powyżej. Metoda ta jest bardzo czasochłonna i wymaga dużej precyzji, ale można w ten sposób zrobić większe kartki niż umożliwia nam to sito, którym dysponujemy; kartki w różnych kształtach układając pulpę we wcześniej przygotowanych szablonach; kartki z ułożoną palcami nieregularną grubą fakturą - papieru z tak zrobioną fakturą nie prasować.
Aby zrobić papier w różnych kształtach zrobić szablon: w kartonie o grubości 0, 5 mm (jeśli nie mamy można skleić kilka cieńszych) wyciąć wzór, nabrać pulpę na sito, odcisnąć wodę i obrócić sito na karton tak aby część pulpy wpadała do wyciętego wzoru, usnąć niepotrzebną pulpę, zdjąć szablon, położyć ręcznik i odcisnąć wodę
Papier w różnych kształtach można zrobić też inaczej: wyłożyć pulpę sitem na kartkę, odcisnąć wodę, wbić w pulpę foremkę (do ciasta, do piasku), usunąć pulpę wokół foremki, ostrożnie pionowo do góry zdjąć foremkę.
Można zrobić papier ażurowy: z grubej tektury, co najmniej 0,5 cm wyciąć wzór ażuru (np. owal, koło, prostokąt, serce, choinkę); wycięty element położyć na sito, zanurzyć w pulpie sito cały czas dociskając palcem do sita lezący na nim element, zaczerpnąć pulpę, odsączyć wodę, zdjąć wycięty element, wyciąć karton o wymiarach równych wymiarowi części czerpalnej sita, nałożyć na leżąca na sicie pulpę, obrócić sito „do góry nogami” i zdjąć go z kartonu. Zamiast wycinanych z kartonu elementów można zastosować elementy ze sklejki.
Kolorowy papier czerpany można zrobić bez dodawania barwników: używając do zrobienia kolorowego papieru toaletowego lub bibuły krepy – uwaga krepa silnie barwi i może być problem umyciem rąk, lepiej włożyć do pracy cienkie chirurgiczne rękawiczki.

Na pulpę leżącą na sicie można nasypać np. kawę rozpuszczalną, barszcz czerwony instant, szafran, nadmanganian potasu w proszku Można zastosować je razem. W zależności od sposobu nasypania ich na pulpę można osiągnąć różne efekty. Nie należy robić tego na sicie trzymanym nad miską z pulpą, ponieważ można przez przypadek zafarbować pulpę w misce.
Na wyrżniętą pulpę można rozlać np. farby rozpuszczalne w wodzie, mocny napar kawy/herbaty, koncentrat barszczu czerwonego/sok z buraków, gencjanę itp. – efekt rozmyte plamy na papierze. Pulpę należy po tym zabiegu ponownie wyrżnąć pulpę.
Jeśli chcemy zrobić papier częściowo barwiony, zrobić papier i wysuszyć go po wysuszeniu nanieść za pomocą gąbki do tapowania, kawałka gąbki czy zbitej w kulkę waty farbę (rozpuszczalną w wodzie) lub barwnik - Trzeba to robić zdecydowanie – nie można poprawiać raz pomalowanego miejsca bo papier się rozpadnie. Zostawić do ponownego wyschnięcia. W ten sposób można zrobić też papier wielokolorowy np. tęczowy.
Aby zafarbować papier w wybrane wzorki: wyciąć z bibuły (jedwabna lub krepa) dany wzorek czy wzorki, na wyrżniętą pulpę nałożyć wycięte elementy i lekko docisnąć do papieru, zostawić do wyschnięcia, po wyschnięciu zdjąć bibułowe elementy – bibuła nie scali się z papierem
i swobodnie można ją zdjąć. Wzorki są lekko rozmyte, ale dobrze widoczne.

Papier czerpany można zafarbować jedną z metod japońkiej techniki farbowania tkanin (shibori): złożyć kilkukrotnie kartkę, każdy róg zamoczyć w farbie/barwniku, zaczekać chwilkę aż papier „wpije” farbę/barwnik.
Na pulpę osuszoną ręcznikiem można nasypać różne przyprawy (np. pieprz, paprykę, cynamon, curry).
Na pulpę nabraną na sito można także nałożyć a następnie lekko w nią wklepać elementy wycięte – wyszarpane z serwetek/papieru do decoupage. Używając elementów z papierowych serwetek lub papieru do decoupage można od razu przygotować papier czerpany jako kartkę okolicznościową; obrazek. O robieniu „czerpanych” kartek i obrazków napisze w innym wątku.
W papier czerpany można wtopić także np. zdjęcie. Jak to zrobić napisze w wątku o „czerpanych” kartkach.

Na pulpę nabraną na sito można także nałożyć a następnie lekko w nią wklepać całe elementy roślinne np. kwitnące trawy, liście, kwiaty. Elementy roślinne powinny być lekko przesuszone i sprasowane – można je włożyć na dobę miedzy kartki grubej książki. Po położeniu elementów na pulpę lekko palcami je wgnieść w pulpę.
Do pulpy w misce można dodać drobne elementy roślinne, np. płatki stokrotek, mniszka lekarskie, pocięte płatki większych kwiatów, traw, liści, igieł, łupin cebuli, czosnku.
Niektóre elementy roślinne mogą zafarbować papier (trzeba zrobić próbę), aby temu zaradzić można wrzucić je do wody, zagotować i gotować jakieś 15 minut. Dodać do pulpy w misce z wodą, w której się gotowały. Różne rośliny gotować osobno.
Można na papierze zrobić znak wodny tzw. filigran (filum drut granum ziarenko): z drutu nierdzewnego zrobić np. serduszko czy inicjał imienia; znak doczepić ściśle do sita (miejsce dowolne, sito musi mieć siatkę metalową), drutem nierdzewnym, podczas nabierania pulpy w tym miejscu nabierze się mniejsza warstwa pulpy i po wysuszeniu papieru znak będzie widoczny przy patrzeniu pod światło na papier. Tak robiono pierwsze znaki wodne.

Papier czerpany można zrobić z elementami zatopionymi między warstwami
papieru (elementy widoczne są tylko pod światło) – napiszę jak to zrobić pisząc o domowej produkcji abażurów.
Na podsuszonym papierze żelazkiem (lekko podsuszanym – takie 2 przejechania żelazkiem) można zrobić fakturę np. paznokciem, końcówką nożyczek; nienaostrzoną końcówką ołówka, jakimś wypukłym drobiazgiem, stemplem (jak zrobić różnego rodzaju stemple napisałam w wątku „bożonarodzeniowe stemple). Można zrobić sobie własną papeterię: wykonać stempel np. z inicjałami.
Nie opłaca się robić jednego arkusza papieru i lepiej za „jednym bałaganem” zrobić więcej. Jeśli chcemy zrobić rożne kartki najpierw zrobić papier biały czy jednokolorowy, potem do pulpy dodać dodatki roślinne lub/i barwniki.
Jeśli robimy papier sitem o formacie zbliżonym, do A4 aby swobodnie nabierać sitem pulpę zamiast miski użyć wanny.

Z mokrym i wilgotnym papierem postępować bardzo ostrożnie, bo może się rozpaść. Suchy papier jest wytrzymały. Jeśli mokry papier się nam rozpadnie można ponownie wrzucić go do wody i czerpać. Uwaga pulpa zebrana na sicie nie może być jednak zbyt cienka – nie będzie chciała oddzielić się od sita, a jeśli uda nam się ją odzieli wypadając z sita na kartkę rozpadnie się na kilka części.
Grubość papieru zależy od proporcji papierowa pulpa - woda. Im więcej wody tym papier jest cieńszy.
Jeśli miksujemy pulpę najlepiej przebić końcówki miksera ich „patykową” stroną przez kawałek folii większy od obwodu garnka i wsadzić końcówki do miksera – miksowana pulpa bardzo pryska i potem wszystko, wokół jest w pulpie.
Jeśli do produkcji papieru czerpanego używamy zadrukowane kartki czy gazety można je po pocięciu zagotować i zebrać pianę z góry – gotowy papier będzie mniej „brudny”.
Jeśli wyrzucamy pulpę na zadrukowane kartki wydruk kłaść do stołu/podłogi. Uwaga wydruk nie może być pociągnięty markerem do podkreślania: nie myśląc o tym wyrzuciłam pulpę na taki papier, po wypchnięciu papier w niektórych miejscach miał zażółcenia. To samo dotyczy się prasowania papieru przez kartki.
Jeśli suszymy zrobiony papier prasując go przez zadrukowane kartkę na papier kłaść kartkę stroną bez wydruku, na tę kartkę nałożyć kolejną kartkę ale wydrukiem do dołu tak aby prasować po nie zadrukowanej stronie – prasowanie po druku uniemożliwia płynny ruch żelazka (tak jakby coś je hamowało i brudzi go.
Papier do suszenia zostawiać na jednym kawałku tkaniny czy na jednym kawałku papieru, to nic, że będzie on mokry. Jeśli położymy pod spód więcej materiału czy kartek wszystkie będą wilgotne i papier na takiej stercie będzie dużej schnął. Jedynie, co możemy zrobić to jak papier już trochę podeschnie ostrożnie przełożyć go na sucha kartkę czy kawałek materiału. Moim zadaniem, jeśli częściej robimy papier czerpany zaopatrzyć się w folię bąbelkową i na niej suszyć papier.
Można skropić leżącą na sicie pulpę kilkoma kroplami olejku
aromotreapeutycznego – uzyskamy papier zapachowy.
Jeśli wyschnięty papier trochę jest wygięty można przeprasować go żelazkiem – na papier przed prasowaniem położyć papierowy biały ręcznik. Można też kartki włożyć do dużej książki i położyć na książkę kilka innych książek lub jakiś ciężki przedmiot czy przedmioty.
Na papierze czerpanym można haftować.
Jeśli zostanie nam pulpa można ją odcisnąć, wsadzić do zakręcanego słoika i przechowywać ją kilka dni w lodówce. Można zużyć ją do zrobienia papieru czerpanego lub masy papierowej.