Kama: Masa papierowa

Masę papierową wynaleźli około II wieku Chińczycy, którzy robili z niej początkowo maski teatralne i elementy dekoracji. Około X wieku masą papierową zainteresowali się francuscy rzemieślnicy, którzy zaczęli z niej wyrabiać ozdobne szkatułki, tabakiery, imitacje stiuków i gipsów. Z tych czasów pochodzi określenie „papier-mâché” oznaczające sztukę modelowania z masy papierowej oraz tworzenia przedmiotów z nakładanych na siebie warstw papieru i kleju. Z czasem masa papierowa stała się popularna w Anglii, Niemczech i Włoszech. Z papierowej masy, do której zaczęto dodawać kredę robiono parawany, krzesła, ramy lóżek, półki, kinkiety, elementy karet, lalki, tace itp. XIX wieku popularność wyrobów z masy papierowej wygasła. Gotowe przedmioty malowano i wykańczano warstwą jasnego lakieru lub inkrustowano macicą perłową. Dziś wraz z modą na rękodzieło masa papierowa wraca do łask. Robi się z niej na przykład różnego rodzaju figurki, anioły, gwiazdki na choinkę, pisanki, koraliki, broszki, maski (ozdobne na ścianę i na bal przebierańców), płaskorzeźby, główki do figurek z innych materiałów. Oklejając nią szklane naczynia robi się ozdobne pojemniki, wazony, miski, karafki. Wyroby po wyschnięci maluje się farbami akrylowymi lub plakatowymi. Można ozdobić je na przykład brokatem, złotolem, techniką decoupage. Gotowy wyrób można pomalować lakierem akrylowym jeśli nie mamy można spryskać lakierem do włosów). W razie potrzeby masę papierową po wyschnięciu można szlifować, ciąć, wygładzać papierem ściernym, szlifować.

Przepisy na masę papierową do modelowania
1. Potrzebne: rolka szarego lub innego cienkiego papieru toaletowego, pół litra gorącej wody; szklanka maki pszennej, łyżka soli,
Wykonanie: papier podrzeć na małe kawałki (podrzeć, nie ciąć nożyczkami); z mąki i wody przygotować klej (wsypać mąkę do wody i porządnie wymieszać) klej wlać do podartego papieru; wyrabiać w rękach na gładką masę o konsystencji plasteliny tak jak wyrabia się ciasto.
Tarnowskie Góry
2. Potrzebne: papier (gazety, ręczniki kuchenne, niepotrzebne wydruki z drukarki, karki z szklonych zeszytów, gazety, wytłoczki po jajkach), klej do tapet, blender lub mikser, sitko.
Wykonanie: porwać papier na małe kawałki (około litra); zalać ciepłą wodą i zostawić na 12 godzin; zmiksować a następnie porządnie osączyć z wody na sitku; dodać do masy klej do tapet – na szklankę pulpy 5 łyżek kleju.
3. Potrzebne: papier (gazety, ręczniki kuchenne, niepotrzebne wydruki z drukarki, karki z szklonych zeszytów, gazety, wytłoczki po jajkach), klej do tapet, blender lub mikser, sitko, sól, mąka ziemniaczana, mąka pszenna.
Wykonanie: porwać papier na małe kawałki (około litra); zalać ciepłą wodą i zostawić na 3 godzin; następni gotować około 30 minut; wystudzić i zmiksować, porządnie osączyć z wody na sitku; dodać do masy sól, mąkę ziemniaczaną i mąkę pszenną – na litr odsączonej pulpy po dwie łyżki każdego składnika; wyrobić tak jak ciasto na masę o konsystencji plasteliny.
Tarnowskie Góry
4. Potrzebne: miękki papier (lignina, papier toaletowy, papierowe ręczniki), łyżka soli, klej wikol/magic.
Wykonanie: porwać papier na małe kawałki (około litra); zalać gorącą wodą, zostawić na 4 godziny; odcisnąć na sitku; rozetrzeć masę pałacami, dodać 6 łyżek kleju wikol/magic; wyrobić tak jak ciasto na masę o konsystencji plasteliny.
5. Potrzebne: mąka ziemniaczana, papier toaletowy,
Wykonanie: porwać papier na małe kawałki (około litra); ugotować krochmal (tak z 750 ml), wrzucić do gotującego się krochmalu papier, gotować cały czas mieszając około 5 minut; wystudzić.

Przepisy na masę papierową do oklejania dużych przedmiotów (balonów, tacek, talerzy, pudełek itp.)
1. Potrzebne: papier (toaletowy, papierowe ręczniki, lignina, gazety, papier do drukarek), mąka lub klej do tapet, sól.
Wykonanie: zmieszać wodę z mąką lub z klejem do tapet w proporcji 3:1 na gładką masę, dodać łyżkę soli; kawałki papieru moczyć w masie i oklejać nimi przedmiot.
Tarnowskie Góry
2. Potrzebne: papier (toaletowy, papierowe ręczniki, lignina, gazety, papier do drukarek), mąka lub klej do tapet, sól.
Wykonanie: pół szklanki mąki zmieszać z pól litra wody, dodać łyżkę soli; gotować aż do uzyskania masy o konsystencji kleju; ostudzić; kawałki papieru maczać w kleju i oklejać nimi przedmiot.

Porady:
1. Jeśli miksujemy papier zrobić dziurki w folii, przełożyć przez nie mieszadełka, folią zakryć garnek – masa bardzo pryska i szybko zasycha więc trzeba ją zeskrobywać z mebli.
2. Jeśli chcemy uzyskać kolorową masę można zrobić ją z kolorowego papieru lub dodając do pulpy barwniki (np. barwnik do tkanin do farbowania na zimno, barwniki spożywcze; gencjanę, odwar przygotowany z krepiny).
Tarnowskie Góry

3. Najczęściej robi się klej mieszając 1 część wody z 1 częścią mąki; są artyści, którzy gotują ( 2 – 3 minuty) klej wg tych proporcji, inni używają w proporcji 1:1 lub 2:1 białego kleju (np. magic, wikol).
4. Dodana do masy sól zapobiega pleśnieniu masy.
5. Niewykorzystaną masę parę dni można przechowywać w zamkniętym słoiku w lodówce.
6. Jeśli chcemy uzyskać papierowa masę podobną do gipsu można do masy dodać połowę przewidzianej w przepisie mąki i tyle samo sproszkowanej kredy.

Tarnowskie Góry
7. Jeśli chcemy przyspieszyć schnięcie wyrobu można wsadzić go do nagrzanego do 50 stopni piekarnika z termoobiegiem.
8. Jsli lakierujemy przedmiot polakierować go 3-4 razy.
9. Nie polecam gotowej masy papierowej: podczas pracy kruszy się, jest mało plastyczna; gotowy wrób po wysuszeniu miejscami pęka.


TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl