Kama: Koty z masy solnej - część II
Do wykona kotów potrzebna są: sól, mąka, woda, dowolne farby (plakatowe, akrylowe, olejne, do szkła), mazaki czy markery do CD, cienki sznurek pasmanteryjny lub wstążeczki. Do wykończenia może się przydać lakier akrylowy lub werniks damarowy z połyskiem lub bez – nie jest on konieczny. Koty można malować zgodnie z ich wyglądem lub abstrakcyjnie np. w kwiatki, kropki, wzory geometryczne.
Masa solna
szklanka drobnej soli (sól można dodatkowo zmielić w młynku), szklanka mąki pszennej, szklanka wody; połączyć sól z mąką, wlać pól szklanki wody wyrabiać ciasto dodając w razie potrzeby po łyżce resztę wody – ciasto ma mieć konsystencję plasteliny. Z tej ilości masy wyjdą wszystkie proponowane koty. Inne sposoby wykonania masy i sposoby suszenia w wątku o masie solnej. Do zrobienia kotów może się także przydać wpis rysowanie kota.
szklanka drobnej soli (sól można dodatkowo zmielić w młynku), szklanka mąki pszennej, szklanka wody; połączyć sól z mąką, wlać pól szklanki wody wyrabiać ciasto dodając w razie potrzeby po łyżce resztę wody – ciasto ma mieć konsystencję plasteliny. Z tej ilości masy wyjdą wszystkie proponowane koty. Inne sposoby wykonania masy i sposoby suszenia w wątku o masie solnej. Do zrobienia kotów może się także przydać wpis rysowanie kota.
Kot 5

Wykonanie: oderwać kawałek ciasta, resztę przykryć ściereczką, ciasto rozwałkować na grubość około 3-5 mm, wyciąć z ciasta miseczką koło o średnicy 10-15 cm, mniejszą miseczką wyciąć w gotowym kole koło tak aby powstał księżyc, zrobić patyczkiem dziurkę w księżycu na zawieszkę; oderwać kawałek ciasta i podzielić na mniej więcej równe części, kadzą część podzielić na dwie nierówne części, z większej części zrobić kulkę i spłaszczyć tak aby powstał koci tors, zwilżyć woda i nałożyć na księżyc lekko dociskając, tak samo zrobić drugi koci tors (kot powinien być nieco większy od kotki), z mniejszych części utoczyć kulki, lekko spłaszczyć, wyciągnąć palcami kocie uszy, zwilżyć z jednej strony wodą i nałożyć na kocie torsy, lekko docisnąć; oderwać niewielki kawałek ciasta, podzielić na pół i utoczyć dwa wałeczki kocie ogony, zwilżyć ogony z jednej strony woda i nałożyć na kocie pupy, spleść ogony ze sobą; wysuszyć; księżyc pomalować złotolem lub srebrolem, koty pomalować np. na czarno; koty pomalowane farbą akrylowa można pociągnąć lakierem akrylowym lub werniksem damarowym; jeśli księżyc jest złoty zrobić ze złotego cienkiego sznureczka zawieszkę i kokardy kotom, jeśli srebrny to ze srebrnego; w wersji np. walentynkowe można zrobić z ciasta serce – można je wyciąc małą foremką do ciastek, zrobić dziurkę, przeciągnąć sznureczek i zwiesić kotom na splecionych ogonach.
Kot 6

Wykonanie: oderwać kawałek ciasta, resztę przykryć ściereczką, ciasto rozwałkować na grubość około 3-5 mm, wyciąć z ciasta miseczką koło o średnicy 10 cm, żebrać pozostałe ciasto i utoczyć z niego kulkę, kulkę spłaszczyć, placami wyciągnąć kocie uszy, zwilżyć ciasto od dołu woda i nałożyć na wycięte koło tak aby połowa mniejszego koła zachodził na większe; utoczyć z ciasta dwie małe kulki, zrobić z nich wałeczki – kocie łapki, zwilżyć wodą i przyłożyć lekko dociskając do dołu większego koła; z kwakał ciasta utoczyć cienki wałeczek, zwinąć go spiralnie, odwrócić kota, przyłożyć zwilżony wodą ogon i lekko docisnąć; wyciąć serce, zrobić patyczkiem dziurkę na zawieszkę, zrobić z ciasta małą kulkę – koci nosek, zwilżyć i docisnąć do kociej głowy; wysuszyć; pomalować farbami akrylowymi lub plakatowymi, kota pomalowanego farbami akrylowymi można pociągnąć po wyschnięciu farby lakierem akrylowym lub werniksem damarowym; przeciągnąć przez serce ozdobny sznureczek, dokleić sznurek z tylu kota; z kawałka sznureczka zrobić zawieszkę, zaczepić o koci ogon; kot na zdjęciu pomalowany jest farbami olejnymi i ma doklejone ruchome oczy.
Kot 7

Wykonanie: oderwać kawałek ciasta, resztę przykryć ściereczką, ciasto rozwałkować na grubość około 3-5 mm, wyciąć z ciasta kwadrat (wielkość zależy od tego jak dużą kompozycję chcemy uzyskać); w odległości co 1,5 – 3 cm (im kwadrat większy tym odległość powinna być większa) od boków wyciętego kwadratu wyciąć następny kwadrat, usunąć wycięte ciasto tak aby pozostała ramka, ramkę ponacinać nożem tak aby wyglądała jak zrobiona z drzewa; oderwać niewielki kawałek ciasta, podzielić go na dwie mniej więcej równe części, z każdego kawałka w rękach utoczyć kulkę, ramkę w środkowej dolnej części lekko zmoczyć wodą, położyć mniej więcej na środku obie kuli z małym odstępem między nimi, kulki spłaszczyć i uformować dwie kocie łapki, łapki docisnąć lekko do ramki, tak aby się ciasto z łapek i ramki razem skleiło, wykałaczką ułożoną równolegle do łapek zrobić 4 – 5 wgłębień; oderwać spory kawałek ciasta i utoczyć z niego kulkę, kulkę mocno spłaszczyć, z jeden z trony z powstałego koła wyciągnąć kocie uszy, zwilżyć wodą ramkę i kocie łapki położyć na ramce i łapkach kocią głowę, lekko docisnąć aby ciasto się skleiło; oderwać mały kawałek ciasta, rozwałkować, narysować wykałaczką serce, wyciąć nożem (serce można też wykroić małą foremką do ciastek), zwilżyć wodą z jeden strony wycięte serce, położyć na ramce i lekko docisnąć; w górnej części ramki w równej odległości od brzegów ramki zrobić patyczkiem do szaszłyków dwie dziurki (na wylot przez ciasto) na sznurek do zwieszenia; wyłuszczyć, dowolnie pomalować. Jeśli kot nie jest malowany farbami plakatowymi można go pociągnąć lakierem akrylowym lub werniksem damarowym. Na zdjęciu kot pomalowany farbami akrylowymi, pyszczek markerami do CD, serce lakierem do paznokci, ramka dodatkowo przetarta złotolem, całości pociągnięta werniksem damarowym. Kot z sercem może być prezentem Walentynkowym. Z innej okazji zamiast serca można np. ulepić jakiś kwiatek.
Kot 8

Wykonanie: oderwać kawałek ciasta, resztę przykryć ściereczką, utoczyć z ciasta wałeczek i wygiąć go w podkowę, wałek lekko spłaszczyć; utoczyć kulkę. Lekko ją spłaszczyć, palcami wyciągnąć kocie uszy, zwilżyć z jednej strony woda i nałożyć na podkowę, lekko docisnąć; utoczyć z ciasta dwie małe kulki, spaczyć, nawilżyć i nakleić powstałe policzki na kocią głowę, zrobić małą kulkę, zwilżyć i umieścić powstały nos między policzkami, odciąć z drutu (można użyć spinacza biurowego) 4 X 1 cm kawałków, wbić je jako fibrysy po 2 po obu stronach nosa; z kawałka ciasta utoczyć wałeczek, lekko go pofalować, zwilżyć i złączyć z kocią pupą; wysuszyć; pomalować; jeśli kot nie jest malowany farbami plakatowymi można go pociągnąć lakierem akrylowym lub werniksem damarowym. Na zdjęciu kot pomalowany farbami olejnymi i srebrolem.
Jeśli zostało nam ciasto, rozwałkować je i powycinać serduszka czy gwiazdki – przydadzą się do innych prac.