Kama: Koty z masy solnej - część I
Kota z masy solnej można zrobić dla siebie jako dekorację a także dla koś na prezent. Kot z masy solnej z serduszkiem może być podarowany z okazji walentynek. Serce można na kocie namalować czy też wyciąć z masy solnej i dokleić do kota. Poniższe koty są bardzo proste w wykonaniu. Potrzebna są: sól, mąka, woda, dowolne farby (plakatowe, akrylowe, olejne, do szkła), mazaki czy markery do CD, cienki sznurek pasmanteryjny lub wstążeczki. Do wykończenia może się przydać lakier akrylowy lub werniks damarowy z połyskiem lub bez – nie jest on konieczny. Koty można malować zgodnie z ich wyglądem lub abstrakcyjnie np. w kwiatki, kropki, wzory geometryczne.
Masa solna
szklanka drobnej soli (sól można dodatkowo zmielić w młynku), szklanka mąki pszennej, szklanka wody; połączyć sól z mąką, wlać pól szklanki wody wyrabiać ciasto dodając w razie potrzeby po łyżce resztę wody – ciasto ma mieć konsystencję plasteliny. Z tej ilości masy wyjdą wszystkie proponowane koty. Inne sposoby wykonania masy i sposoby suszenia w wątku o masie solnej. Do zrobienia kotów może się także przydać wpis rysowanie kota.
Kot 1
Wykonacie: oderwać kawałek ciasta, resztę przykryć ściereczką żeby masa zbytnio nie wyschła; ciasto podzielić na dwie nierówne części, utoczyć w rękach dwie kule; większą kulę spłaszczyć, wyciągnąć z jednej strony ciasto w niezbyt dużą kocią szyję; spłaszczyć mniejszą kulkę ciasta, z jednej strony wyciągnąć z ciasta kocie uszy; zmoczyć wodą lekko kocią szyję i dół kociej głowy, nakleić na szyję głowę tak aby zostało jakieś 3-5 mm szyi pomiędzy tułowiem a głową; wysuszyć; dowolnie pomalować. Przewiązać przez szyje wstążkę – wstążką jest nie tylko elementem ozdobnym – z tylu za wstążkę kota wiesza się na gwoździu. Na zdjęciu kot pomalowany farbami do szkła, pyszczek zrobiony markerami do CD, całości pociągnięta błyszczącym werniksem damarowym. Werniksem lub lakierem akrylowym można pociągnąć koty malowane farbami akrylowymi, olejnymi lub do szkła. Kot malowany farbami plakatowymi rozmaże się. Jeśli pyszczek malujemy markerami zrobić na czymś próbę – marker pod wpływem werniksu lub lakieru też może się rozmazać.
Kot 2

Wykonanie: oderwać kawałek ciasta, resztę przykryć ściereczką, ciasto rozwałkować na grubość około 3-5 mm, wykałaczką/patyczkiem do szaszłyków narysować kota (można obrysować wykałaczką szablon), wyciąć kota nożem; wysuszyć, dowolnie pomalować. Jeśli kot nie jest malowany farbami plakatowymi można go po wyschnięciu farby pociągnąć werniksem damarowym lub lakierem akrylowym, po wyschnięciu farby czy lakieru z cienkiego sznurka pasmanteryjnego zrobić zawieszkę kończąca się kokardką. Zamiast zawieszki ze sznurka zaraz po wykonaniu kota można zrobić z cienkiego drutu lub kawałka spinacza zawieszkę w kształcie odwróconej litery U i wbić ją pomiędzy uszy. Na zdjęciu kot pomalowany farbami akrylowymi, pociągnięty błyszczącym werniksem damarowym.
Kot 3 Garfield

Wykonanie: oderwać kawałek ciasta, resztę przykryć ściereczką, ciasto rozwałkować na grubość około 3-5 mm, narysować wykałaczką głowę kota, do głowy dorysować koło, wyciąć kontur nożem, przy głowie kota z obu stron koło nieco ściąć; oderwać mały kawałek ciasta, podzielić go na cztery równe części, z każdej czesi utoczyć kulkę, każdą kulkę jeden strony nawilżyć wodą, dwie kulki przykleić w dolnej części a dwie mniej więcej w połowie tułowia kota symetryczne z obu stron przy brzegu; kulki spłaszczyć i uformować kocie łapki, na każdej kociej łapce zrobić ułożoną równolegle do łapki wykałaczką 4 – 5 wgłębień; oderwać kawałek ciasta i utoczyć w rękach wałeczek; zwilżyć wałeczek wodą, przyłożyć go dolną częścią do jednego z dolnych brzegów tułowia, lekko docisnąć, pozostałą część wałeczka uformować w lekko zakręcony ogon, ogon ułożyć na tułowiu kota i lekko docisnąć żeby ciasto się dokleiło; wysuszyć; zmieszać czerwoną farbę z żółtą aby uzyskać kolor pomarańczowy, pomalować całego kota, żółtą farbą namalować pasy i policzki oraz wgłębienia w łapkach, farbą lub markerami namalować oczy, nos i fibrysy; z cienkiego pasmanteryjnego sznurka zrobić zawieszkę i dokleić ją z tyłu kota. Jeśli kot nie jest pomalowany farbami plakatowymi można go wykończyć werniksem damarowym lub lakierem akrylowym. Na zdjęciu kot pomalowany farbami olejnymi.
Kot 4

Wykonanie: oderwać kawałek ciasta, resztę przykryć ściereczką, ciasto rozwałkować na grubość około 3-5 mm, narysować wykałaczką coś na kształt owalu, ale lekko szerszego dołem niż górą, z kawałka ciasta utoczyć cienki wałeczek, zwilżyć go wodą, wałeczkiem otoczyć kawałek jednej dolnej części owalu, lekko docisnąć by się dokleił, luźną część wałeczka wygiąć tworząc koci ogon; oderwać kawałek ciasta, utoczyć w rękach kulkę, kulkę spłaszczyć, z jeden części powstałego koła wyciągnąć kocie uszy; z małego kawałka ciasta utoczyć małą kulkę – koci nos, zwilżyć woda i nakleić na koci pyszczek, oderwać malutki kawałek ciasta i podzielić go na mniej więcej równe części, z każdej części utoczyć kulkę, spłaczyć ja i w placach wymodelować kocie oczy, zwilżyć je wodą i nakleić na koci pyszczek, rozwałkować mały kawałek ciasta na około 3 mm, wyciąć z ciasta cos na kształt liścia i małe koło; na liściu wykałaczką zrobić wgłębienia na kształt nerwów liścia, koło dookoła ponacinać ale nie robić nacięć do samego środka; zwilżyć wodą wycięty liść i nakleić na owal – tułowie kota w jego dolnej części, zwilżyć wodą z jednej strony nacięte koło i nakleić na liść, nacięte elementy ciasta lekko uformować w płatki kwiatka; z kawałka ciasta utoczyć małą kulkę zmoczyć i wkleić w środek kwiatka; całość wysuszyć; po wysuszeniu dowolnie pomalować. Jeśli kot nie jest malowany farbami plakatowymi można go pociągnąć lakierem akrylowym lub werniksem damarowym. Po wyschnięciu pod głową kota przeciągnąć cieniutki ozdobny sznurek – zrobić zawieszkę. Na zdjęciu kot pomalowany farbami akrylowymi, pyszczek markerem do CD, całość pociągnięta błyszczącym werniksem damarowym.