Kama: Farbowanie i wybielanie suszek

Po zasuszeniu aby rośliny się nie łamały i zbyt szybko nie osiadała na nich kurz można je spryskać lakierem do włosów (z odległości 20 cm). Coraz częściej rośliny przeznaczone na suche kompozycje  (a zwłaszcza potpourri) farbuje się aby nadać im intensywne barwy. Można zrobić to na kilka sposobów:

  • Najszybszym sposobem jest pomalowanie zasuszonych roślin farbami w aerozolu przeznaczonymi do malowania roślin żywych, suchych i sztuczny (np. Oasis).  Farby te można kupić w sklepach florystycznych i na giełdach kwiatowych. Cena około 20 zł za pojemnik 400 ml. Rośliny spryskuje się farbą z odległości 20 cm. Zaletą tej metody jest to, że można na jednej roślinie zastosować kilka barw.
  • Równie szybkim sposobem barwienia jest pomalowanie kwiatów szybkoschnącym kolorowym lakierem w aerozolu (np. Deco Color, cena za 400 ml około 20 zł)
  • Do barwienia roślin można użyć gotowe barwniki do farbowania tkanin na ciepło. Farbę przygotować zgodnie z instrukcją na opakowani. W roztworze zanurzyć roślin (drobne rośliny żebrać w pęczki i związać gumką recepturką). Co jakiś czas poruszać pęczkami aby równomiernie rośliny się zabarwiły. Czas farbowania w zależności od gatunku roślin (np. trawy potrzebują dłuższego czasu na zafarbowanie) od 7 - 15 minut. Chcąc uzyskać jaśniejszy kolor użyć do przygotowania farby więcej wody niż jest podane w instrukcji, ciemniejszy mniej. Po wyjęciu z roztworu rośliny powiesić na sznurku aby wyschły.
  • Najlepszy efekt barwienia uzyskuje się barwiąc zasuszone rośliny barwnikami anilinowymi lub zasadowymi (do kupienia w sklepach chemicznych). W zależności od intensywności koloru jaki się chce uzyskać rozpuścić 10 - 25 g w litrze gorącej wody. Dalej postępować tak jak przy barwieniu farbą do tkanin. Barwniki dostępne są w kolorze żółtym, czerwonym, niebieskim celu uzyskania różnych kolorów barwniki można łączyć.
  • Do farbowania suchych roślin można użyć także farby do farbowania jaja na pisanki. Postępować tak jak powyżej.
  • Można także zastosować dostępny w hurtowniach ogrodniczych i na giełdach kwiatowych barwnik do zamaczania i nanoszenia przez oprysk roślin żywych suchych. Jest on jednak bardzo drogi - cena około 100 zł za litr barwnika.
  • Suszone rośliny można w zależności od przeznaczenia i fantazji farbować na dowolne kolory. Wszystkie elementy roślinne przeznaczone na klasyczne potpourri farbuje się na identyczny kolor.
 
Zasuszone rośliny można także wybielić. Zabieg wybielania stosuje się albo w celu uzyskania bardzo jasnych słomkowych barw albo przed zabiegiem farbowania - wybielone rośliny podczas farbowania barwią się na pastelowy kolor. Najtańszym sposobem bielenia roślin jest bielenie ich w technicznym podchlorynie sodu (do kupienia w sklepach chemicznych). W dobrze wietrzonym pomieszczeniu do szklanego lub plastikowego naczynia (nie wolno używać naczyń metalowych) wlać techniczny podchloryn sodu i dodać nieco płynu do mycia naczyń (przyspiesza bielenie), zanurzyć rośliny. Czas bielenia w zależności od gatunku roślin wynosi od kilku do kilkunastu minut. Ponieważ zbyt długo bielone rośliny mogą stać się łamliwe, co jakiś czas sprawdzać postęp bielenia. Po wyjęciu z roztworu rośliny dokładnie wypłukać w zimnej bieżącej wodzie i powiesić do wyschnięcia. Bielić można także w perhydrolu, preparatach do wybielania tkanin a także preparatach do mycia urządzeń sanitarnych. Czas bielenia roślin w tych środkach uzależniony jest od zawartości aktywnego chloru w użytym preparacie. Bieląc rośliny należy założyć rękawiczki ochronne i ostrożnie postępować   z używanym środkiem wybielającym.


TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl