Kama: Decoupage: doniczka ze słoniami

Technika decoupage umożliwia zdobienie przedmiotów na różne sposoby – proste oraz wymagające trochę zdolności plastycznych Ta, którą proponuję do wykonania doniczki ze słoniami należy do najprostszych i każdy poradzi sobie z jej wykonaniem. Moja znajoma zbiera słonie i przedmioty użytkowe ozdobione wizerunkiem słonia czy słoni. Ponieważ zbliżają się jej urodziny postanowiłam zrobić dla niej doniczkę ze słoniami. W ten sam sposób można zrobić doniczkę z każdym innym elementem. Zachęcam do spróbowania tej techniki ozdabiania. Nie koniecznie trzeba kupować do pierwszej próby specjalne preparaty – można użyć białej farby akrylowej do malowania wnętrz (kolory można uzyskać dodając farbę plakatową) a klej do decoupage zastąpić wikolem zmieszanym z wodą (do małego słoiczka na 1 cześć wikolu dać 1 część wody, zamknąć słoik i wstrząsając wymieszać składniki - klej powinien mieć konsystencję dość gęstego oleju) lub dobrze roztrzepane widelcem białko z jaja kurzego, pędzel do tapowania można zastąpić kawałkiem gąbki kuchennej. Niestety niczym nie da się zastąpić lakieru akrylowego, ale warto go mieć może przydać się do różnych innych prac plastycznych.
 
Materiały: gliniana doniczka o średnicy około 15 cm i wysokości około 14 cm, jasna farba akrylowa (może być biała farba akrylowa do malowania ścian), niebieska farba akrylowa, serwetka ze słoniami, klej do decoupage lub wikol, lakier akrylowy lub werniks damarowy.
Wykonanie: doniczkę zanurzyć na 10 kwadrans w wiaderku z wodą, dokładnie wysuszyć (około 24 h), zagruntować kilkoma warstwami (2-3) farby akrylowej, pomalować co najmniej "kołnierz wewnętrzny doniczki- ja pomalowałam całe wnętrze.
Tarnowskie Góry

Jak farba wyschnie wyciąć z serwetki rodzinę słoni, rozdzielić warstwy serwetki tak aby pozostała 1 ze słoniami (są 3 warstwy), posmarować klejem (zamiast kleju do decoupage można zastosować rozcieńczony wikol lub białko kurze) miejsce na doniczce, w którym będą przyklejone słonie, nakleić wycięty element z serwetki ( ja dodatkowo na „kołnierzu” doniczki przykleiłam napis) zostawić do wyschnięcia. Tak wykonaną doniczkę można już uznać za skończona i polakierować.

Tarnowskie Góry

Można dodatkowo pomalowałam doniczkę niebieską farbą akrylową używając do malowania pędzla do tapowania; zostawić do wyschnięcia; jak farba wyschnie pomalować doniczkę kilkoma warstwami lakieru akrylowego – ja użyłam lakieru akrylowego satynowego; lakier nakładać cienkimi warstwami do uzyskania gładkiej powierzchni – efektu wtopienia naklejonego motywu; przed nałożeniem kolejnej warstwy odczekać aż poprzednia warstwa dobrze wyschnie – stosować się do podanego na opakowaniu lakieru czasu potrzebnego na całkowite wyschnięcie naniesionego preparat; po zaschnięciu wszystkich warstw wyrównać drobnoziarnistym papierem ściernym ewentualne nierówności i pokryć 1 - 2 cienkimi warstwami lakieru, wnętrze doniczki pokryć 1 – 2 warstwami lakieru. Doniczkę można zabezpieczyć tez 2- 3 warstwami werniksu ale nie uzyskamy efektu wtopienia elementu.

Tarnowskie Góry

Uwaga: niezależnie od stosowanych mediów nie przyspieszać ich schnięcia za pomocą suszarki. To, że nie przyklejają się nam do przedmiotu palce nie oznacza, że przedmiot jest całkowicie suchy. Zawsze stosować się do podanego na opakowaniu preparatu czasu potrzebnego na całkowite wyschnięcie naniesionego preparatu. Pamiętać o tym, aby wszelkie prace przy użyciu primerów i farb do gruntowania wykonywać w dobrze wietrzonym pomieszczeniu. Zagruntowane, schnące przedmioty oraz odczynniki ustawić tak aby nie dosięgały ich dzieci oraz zwierzaki domowe.TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl