Kama: Malowane klucze

Jeden klucz do mieszkania to przeszłość. Dziś mamy ich na kółku kilka. Bywa, że do tego dochodzą klucze do budynku, klatki, biura, piwnicy itp. Klucze są do sobie bardzo podobne i trzeba się im uważnie przyglądać żeby wybrać ten, który jest właśnie potrzebny. Do zwykłych, całych wykonanych z metalu kluczy można kupić kolorowe plastikowe nakładki umożliwiające rozróżnienie kluczy, gorzej sprawa ma się z kluczami wykonanymi z metalu i tworzywa, których czarne góry nie różnią się od siebie. Aby sprawniej wybierać potrzebny klucz wykonany z metalu i tworzywa części z tworzywa można pomalować. Klucze całe wykonane z metalu także można pomalować Malując klucze nie tylko ułatwiamy sobie ich używanie - kolorowe klucze cieszą też oko i są bardziej spersonalizowane niż klucze z plastikowymi nakładkami, które raczej nie są zbyt ładne. Do malowania kluczy można wykorzystać reszki lakierów mieszając je.

Tarnowskie Góry

Części kluczy wykonane z tworzywa można pomalować lakierem do paznokci. Przed pomalowaniem cześć wykonaną z tworzywa należy przetrzeć kawałkiem waty zmoczonej spirytusem lub spirytusem salicylowym. Malować należy dwa razy. Po polowaniu klucz powiesić na nitce, aby lakier wyschnął. Po nałożeniu pierwszej warstwy odczekać z godzinę aż lakier dobrze wyschnie – to, że wydaje się nam, że lakier dobrze wyschnął nie oznacza tego, że faktycznie w całej warstwie jest suchy lepiej, więc odczekać tę godzinę a lakier nie będzie się potem łuszczył.

Tarnowskie Góry

Na zdjęciu klucze pomalowane zwykłym czerwonym i żółtym lakierem do paznokci (lakiery wymieszane ze sobą) i zwykłym lakierem seledynowym (pierwsza warstwa) i zielonym brokatowym (druga warstwa). Tworzywo na kluczach można tez pomalować farbami w sprayu do tworzyw sztucznych a także złotolem czy srebrolem.

Tarnowskie Góry
Klucze całe wykonane z metalu także można pomalować. Przed malowaniem też trzeba je odtłuścić. Pomalować można je lakierem do paznokci, farbą do metalu a także farbą do szkła. Malując farbą do metalu w puszce najlepiej do części z ząbkami przywiązać nitkę i zanurzyć klucz w puszcze opuszczając go na nitce do puszki z farbą. Wyjąć, wysuszyć i w ten sam sposób nanieść drugą warstwę farby. Na zdjęciu klucz pomalowany dwoma odcieniami fioletu farb do szkła. Farba do szkła tworzy lekko wypukłą powlokę.
Po kilku miesiącach użytkowania lakier czy farba może się lekko ścierać, wystarczy wtedy lakier zmyć zmywaczem do paznokci a farbę rozpuszczalnikiem i pomalować klucz ponownie.


TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl