Kama: malowane butelki (1)

W każdym domu znajdą się jakieś butelki czy to po alkoholu czy np. occie. Pomalowane butelki mogą być ozdobnym elementem np. kuchni. Można je też komuś podarować w prezencie. Mama czy babcia z pewnością ucieszy się z takiego własnoręcznie wykonanego drobiazgu. Z obdarowywaniem rękodziełem innych osób trzeba uważać, ponieważ nie każdy je lubi i bywa, że obdarowany zmusza się, aby je eksponować, choć w ogóle nie pasuje ono do aranżacji jego mieszkania. Zanim podarujemy własnoręcznie zrobiony drobiazg warto się upewnić, czy faktycznie sprawimy nim radość czy też wprowadzimy obdarowanego w zakłopotanie.

Tarnowskie Góry

Potrzebne materiały do wykonania powyższej butelki to: ciemna butelka np. po winie, taśma dwustronnie klejąca, srebrol lub złotol, farby olejne, farba reliefowa.

Tarnowskie Góry

Umytą i wysuszoną butelkę odtłuścić np. octem (moja butelka miał pomalowaną szyjkę złotolem, ponieważ kiedyś przymierzałam się do pomalowania jej ale zajęłam się czymś innym i butelka czekała na swoją kolejkę). Z papieru dwustronnie klejącego wyciąć różnej wielkości okna i nakleić na butelkę. Pomalować złotolem lub srebrolem – farba ta ma jedynie zastosowanie w tym przypadku jako podkład, ponieważ dobrze przylega do szkła nie trzeba, więc butelki malować nią dokładnie. Jak podkład wyschnie nanieść na butelkę prosto z tubki, punktowo farbę olejną – ja naniosłam na butelkę farbę czerwoną (rose), niebieską (cerulean blue), zieloną (virdian) i białą (zine white) posmarować dłoń olejem lnianym i rozprowadzić dłonią farbę po butelce. Oczywiście butelkę można pomalować w innym sposób, można też zrobić tak, aby część np. złotolu była widoczna pomiędzy farbą czy też pomalować butelkę jedynie srebrolem czy złotolem. Jak farba lekko przeschnie oderwać przyklejone okna. Okna powstałe na butelce obramować farbą reliefową (użyłam starego złota). Dodatkowo można zrobić farbą reliefową jakieś kropki na butelce czy małe esyfloresy. Przetarłam też farbą reliefową samą górę butelki. Odstawić do całkowitego wyschnięcia farby. Zamiast farb olejnych można użyć farb do malowania porcelany na zimno – wtedy nie jest konieczne wcześniejsze nanoszenie złotolu czy srebrolu. Ewentualnie zamiast srebrolu czy złotolu można nanieść na butelkę jakiś gotowy grunt lub farbę akrylową. Ja zastosowałam srebrol, ponieważ jest to najmniej pracochłonne i srebrol błyskawiczne schnie.TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl