Kama: Kwiaty z szyszek

Mamy akurat dobra porę do zbierania szyszek. Warto zbierać każdy rodzaj szyszek – wszystkie się przydadzą. Można zrobić z nich różne ozdoby. Zwłaszcza przydadzą się przed Bożym Narodzeniem. Po przyniesieniu do domu szyszki należy zostawić na klika dni, aby rozłożyły łuski. Jak szyszki przeschną i otworzą się wybrać nasiona ( najłatwiej robi się to pęsetą). Włożyć do pudełek i zostawić w suchym miejscu. Jesienią będę pisała, co i jak można z nich zrobić. Dziś na zachętę do zbierania szyszek szyszkowe kwiaty w wersji eko, „gerberowej” i bożnarodzeniowej.
 
Materiały i narzędzia: szyszki sosny, suche gałązki, klej (np. wikol, magic, klej na gorąco), wiertarka, opcjonalnie 1) złota/srebrna farba w sprayu, 2) farby akrylowe, w tym do ścian lub lakiery do paznokci lub farby do drzewa i metalu itp.3) lakier brokatowy, lakier akrylowy + sypki brokat.
 
Wersja eko
Po przyniesieniu do domu szyszki należy zostawić na klika dni, aby rozłożyły łuski. Jak szyszki przeschną i otworzą się wybrać nasiona ( najłatwiej robi się to pęsetą). W dolnych częściach szyszek (ilość szyszek uzależniona od wielkości bukietu jaki chcemy zrobić) zrobić dziurki na 2-3 mm szerokie i 3-4 mm głęboki (najlepiej wiertarką).
Tarnowskie Góry

Zaczynając od góry szyszki wyłamać obcęgami część łusek – zostawić 3 – 4 warstwy dolne. Przygotować suche gałązki (nie zrywać gałązek z liśćmi z drzew) mniej więcej o takiej średnicy jak średnica dziurki w szyszce - tyle gałązek ile mamy szyszkowych kwiatów. Oczyścić gałązki z ewentualnych bocznych gałązek. Gałązki przyciąć mniej więcej do tej samej długości, ale nie równo. W dziurkę szyszki wycisnąć trochę kleju i włożyć gałązkę, zostawić do wysuszenia. Postępować tak z wszystkimi przygotowanymi szyszkami - kwiatami.

Tarnowskie Góry
Skomponować bukiet. Do bukietu można dodać cienkie powyginane gałązki. Wersja eko gotowa. Taki bukiet, przewiązany naturalną rafią lub sznurkiem do snopowiązałki można podarować. Ucieszy on zwłaszcza miłośnika ekologii.
 
Wersja kolorowe „gerbery”
Tarnowskie Góry

Malować szyszkowe kwiaty w zależności od wybranej metody farbą akrylową (może być do ścian), lakierem do paznokci, artystycznymi farbami olejnymi (długo schną), farbą do drzewa i metalu (malować w dobrze wietrzonym pomieszczeniu). Można też pomalować farbkami plakatowymi, ale kolory będą blade – można temu zaradzić malując najpierw szyszkowe kwiaty białą farbą akrylową artystyczną lub do malowania ścian a po wyschnięciu farbami plakatowymi.

Tarnowskie Góry
Szyszkowe kwiaty można malować całe na jeden kolor albo łuski pomalować jednym kolorem a „kępkę” na środku powstają po usunięciu łusek innym kolorem. Malując szyszki należy uważać żeby ich za bardzo nie zmoczyć- mogą zamknąć ponownie łuski, skleją się farbą i nie rozłożą łusek. Pomalować łodygi, W zależności od koncepcji wszystkie łodygi można pomalować na zielono, można pomalować je tym samym kolorem, co kwiatek lub kontrastowym, bukiet może składać się z różnokolorowych kwiatów czy kwiatów w tym samym, kolorze. Kolorowe szyszkowych bukiety można podarować każdemu. Z samodzielnie wykonanych bukietów ucieszą się zwłaszcza mamy i babcie.
 
Wersja bożonarodzeniowa
Tarnowskie Góry

Przygotować szyszkowe kwiaty tak jak do wersji eko. Obrócić gałązki kwiatami w dół, przewiązać 3 cm od końca gałązek sznurkiem zostawić dwa luźne końce sznurka o długości jakieś 15 cm. Rozłożyć gazetę lub kawałek folii malarskiej i spryskać kwiaty z odległości 10 – 15 cm złotą lub srebrną farbą w sprayu zaczynając od szyszek kończąc na gałązkach (robić to całkowitego dobrze wietrzonym pomieszczeniu, jeśli mamy balkon lub ogród można to tam zrobić) powiesić do całkowitego wysuszenia (co najmniej 24 h), Oczywiście kwiaty można spryskiwać każdy z osobna ale tak jest najszybciej. Jak farba wyschnie można dodatkowo w ten sam sposób spryskać kwiaty brokatem w sprayu (w świetle choinkowych lampek czy bożonarodzeniowych świec kwiaty będą ładnie się iskrzyły. Dodatkowo można pomalować „kępkę” po usuniętych łuskach pomalować innym kolorem. Zamiast farby w sprayu można użyć złotolu. Na zdjęciu szyszkowy kwiatek pomalowany złotolem, kredek pomalowany czerwonym klejem brokatowym.

Tarnowskie Góry

Jeśli nie mamy brokatu w sprayu można malować kwiaty bezbarwnym lakierem brokatowym, klejem brokatowym czy bezbarwnym lakierem – na mokry lakier oprószyć sypkim brokatem. Jeśli ktoś chce zamiast złotej czy srebrnej farby może użyć śniegu w sprayu. Brokatem można ozdobić same kwiatki lub kwiatki z gałązkami. Na zdjęciu kwiat szyszkowy palowany złotą farbą w sprayu, wykończony srebrnym, złotym, niebieskim i czerwonym klejem brokatowym. Taki bukiet przewiązany złotą/srebrną wstążką można podarować grudniowym jubilatom i solenizantom.TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl