Tablet dla dzieci. Co trzeba wiedzieć przed zakupem?
Dzieci, niezależnie od wieku, chętnie sięgają po smartfony i tablety. Nawet gdybyśmy bardzo chcieli, nie odciągniemy ich od technologii. Co zatem mogą zrobić rodzice? Zadbać o właściwy sprzęt, którego użytkownikami będą ich pociechy.
Tablety to ulubieńcy najmłodszych. Można na nich oglądać bajki, grać. Tablet dla dzieci to także urządzenie, które umożliwia przechowywanie książek i komfortowe z nich korzystanie. Cyfrowe wersje lektur i książek wielu małych uczniów zachęcają bardziej niż ich papierowe odpowiedniki. Nie trzeba zatem długo przekonywać do tego, że tablety to rzeczy, w które warto wyposażać dzieci. Jednak zanim się na nie zdecydujemy, musimy pamiętać o kilku sprawach.
Tablet dla dzieci – cechy
Tablet dla dzieci nie może być zbyt drogi. Lepiej, żeby nie kusił potencjalnego złodzieja, dla którego wyrwanie tego przedmiotu z rąk dziecka nie będzie żadną trudnością. Tablet powinien również działać szybko i poradzić sobie z mobilnymi grami. Przede wszystkim jednak urządzenie to musi być wytrzymałe na zdarzenia losowe, wszelkie eksperymentowanie i na tyle dobrze wykonane (przyda się solidna, metalowa obudowa i wyświetlacz ze szkłem hartowanym), żeby można było użytkować je przez kilka lat. Jest to o tyle istotne, że nie warto utrwalać w dzieciach przekonania, że jak się coś zepsuje, to mamusia czy tatuś kupi nowe. Pomocne jest także ochronne etui, dzięki któremu, przynajmniej przez jakiś czas, nie będziemy martwili się o stan nowego nabytku. Tablet dla dzieci powinien być wyposażony również w wytrzymały akumulator. Dobra bateria spowoduje, że dziecko zajmie się np. grą czy bajką, co bezpośrednio przełoży się na brak marudzenia. A jak wiadomo, to z kolei pojawia się często w trakcie podróży i potrafi doprowadzać rodziców do szewskiej pasji.
Kontrola rodzicielska
Ważny jest także wiek. Psycholodzy podkreślają, że tablety nie są przedmiotami dla kilkulatków. Dopiero kiedy pociecha wkracza w okres wczesnoszkolny, można rozważyć taki zakup. Dlaczego? Bo jest to czas, kiedy dziecko zaczyna rozumieć technologię. Z drugiej jednak strony, kiedy dajemy urządzenie nieco starszemu dziecku, najpierw zadbajmy o ustawienie kontroli rodzicielskiej. Dziecko musi od małego wiedzieć, na czym polega bezpieczne korzystanie z tego sprzętu. W ten sposób uczymy je też nadzorowania czasu spędzanego z tabletem i szerzej – Internetem. Ustalmy zatem, z jakich aplikacji nasz mały uczeń może korzystać oraz do jakich multimediów ma mieć dostęp. Oczywiście takie ustawienia chronione są specjalnym hasłem lub kodem, co uniemożliwia dziecku ich zmianę.
Warto też wiedzieć, że obecnie prawie każdy tablet dla dzieci wyposażony jest w tryb przygotowany z myślą o najmłodszych. Tablet z taką funkcją ma np. Samsung. Co to oznacza w praktyce? Maluch otrzymuje większy obszar rysowania, a efekty dźwiękowe są przyjazne.