Czy nowe mieszkania od dewelopera stawiają na proekologiczne rozwiązania? Sprawdźmy!

Ekologia odgrywa coraz większą rolę w naszym życiu, płynnie przenikając do kolejnych obszarów naszego codziennego funkcjonowania. Zmiany, które mają pomóc planecie, wdrażają też dobre firmy deweloperskie. Na jakie rozwiązania warto zwrócić szczególną uwagę?

Czy proekologiczne, nowe inwestycje mieszkaniowe, mogą pomóc w walce ze smogiem?

Górny Śląsk jest jednym z regionów Polski, gdzie problem ze smogiem jest szczególnie odczuwalny. Gęsta zabudowa, gdzie wciąż nie brakuje osób, które używają starych kopciuchów, niespełniających wielu norm w zakresie emisji pyłów, to spory kłopot.

Mimo tego, że władze wielu śląskich miast robią, co mogą, by jak najwięcej osób przeszło na nowoczesne piece lub przyłączyło się na przykład do miejskich sieci CO, to — zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska — powietrze na Śląsku wciąż jest dalekie od ideału.

Problem jest obecny nie tylko na terenie byłego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Cały region, za sprawą wysokiego poziomu uprzemysłowienia, walczy z pyłem zawieszonym. Szczególnie zagrożone są takie miasta, jak Chorzów i Rybnik.

Często powielanym mitem jest twierdzenie, jakoby za smog w większości były odpowiedzialne kopalnie czy duże zakłady przemysłowe. Już w 2014 roku wykazano, że za około 51% emisji PM10 i 43% emisji PM2,5 odpowiadają indywidualne źródła spalania paliw z sektora komunalno-bytowego oraz z sektora usług.

Nie powinno więc dziwić, że zwłaszcza w tej części Polski, nowe inwestycje mieszkaniowe powinny stawiać na rozwiązania przyjazne planecie. Jedną z firm, która dostrzegła znaczenie tego obszaru, jest gliwicki deweloper budujący obecnie mieszkania w Zabrzu - Dom100.eu.

Nowe mieszkania, czyli nowe standardy

Inwestor skupił się na tym, by na terenie Apartamentów Zabrze Centrum nie zabrakło paneli fotowoltaicznych, z których zasilane będą części wspólne osiedla. Warto docenić też zautomatyzowane systemy podlewania roślin oraz dostępność stacji ładowania aut elektrycznych.

zzzzzz.jpg

Apartamenty Zabrze Centrum


Deweloper zdaje też sobie sprawę z tego, że w okolicy inwestycji warto inwestować w nowe nasadzenia drzew. To właśnie one stanowią świetny, naturalny filtr, który oczyszcza powietrze, jakim oddychamy każdego dnia. Szacuje się, że jedno drzewo jest w stanie dostarczyć wystarczającą ilość tlenu nawet dla dziesięciu osób.

Instytut Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego zauważa też, że drzewa w przestrzeni miejskiej redukują nasz poziom stresu, powodują wzrost wydzielania się endorfin (hormonu szczęścia) oraz zmniejszają efekt tak zwanej „miejskiej wyspy ciepła”, która za sprawą zmian klimatu daje się nam coraz bardziej we znaki zwłaszcza późną wiosną i latem.

Gliwicki deweloper, Dom100.eu, zadeklarował, że w ramach inwestycji nasadzi aż dwa tysiące drzew i krzewów. Poza produkcją tlenu warto zwrócić też uwagę na to, że mogą one wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa dzikich zapylaczy, które w otaczającym nas ekosystemie pełnią bardzo ważną rolę.

Komfort ma znaczenie. Jak powinno się tworzyć nowe inwestycje mieszkaniowe?

Wymiar ekologiczny odgrywa bardzo duże znaczenie, jednak warto spojrzeć też na tak zwaną infrastrukturę otoczenia. Przykładowo w Zabrzu, na terenie Apartamentów Centrum, pojawi się też plac zabaw dla dzieci. To ważny dodatek, który wciąż nie jest standardem w wielu innych firmach działających w tym obszarze rynku.

Zawsze warto upewnić się, czy mieszkanie, na które chcemy wydać niemałą kwotę, jest odpowiednio zintegrowane z tkanką miejską. Jeśli ma to być przestrzeń przyjazna do życia, to w okolicy powinny znajdować się zarówno przystanki komunikacji publicznej, jak i ważne budynki: szkoły, urzędy gmin, ośrodki zdrowia.

Aglomeracja Śląska to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. To właśnie tu, jak w żadnym innym regionie w kraju, gigantyczne znaczenie odgrywa też dostęp do kluczowych dróg: autostrad A1 i A4 oraz Drogowej Trasy Średnicowej. Paradoksalnie, wszystkie te czynniki, przekuwają się też na ekologię. Im mniej czasu spędzimy w korkach, tym mniej szkodliwych pyłów zawieszonych wprowadzimy do atmosfery.

TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl