Okres przedświąteczny to czas generalnych porządków i zakupów, co wiąże się z niezliczoną ilością odpadów produkowanych przez gospodarstwa domowe. Niniejszy scenariusz lekcji podpowiada jak zagospodarować odpady nadające się do wtórnego wykorzystania w celu stworzenia dekoracji świątecznych.
Cele
- Przypomnienie pojęcia „odpady” i typologii odpadów
- Przypomnienie zasad segregacji odpadów
- Uświadomienie wpływu konsumpcyjnego stylu życia na środowisko naturalne
- Przypomnienie zasady „3 x R”
- Zwrócenie uwagi na różne możliwości wtórnego wykorzystania odpadów i ponownego przetwarzania niektórych odpadów w produkty w warunkach gospodarstwa domowego
- Kształcenie nawyku wtórnego wykorzystywania odpadów
- Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan obecny i przyszłość środowiska naturalnego
- Kształtowanie postaw świadomego konsumenta
- Kształtowanie postaw proekologicznych
- Pobudzenie myślenia twórczego
Przebieg lekcji
Zadania nauczyciela
- Sprawdzenie wiadomości uczniów w zakresie: pojęcia „odpady” i rodzajów odpadów, zasad segregacji odpadów, zasady „3 x R”
- W razie konieczności przypomnienie uczniom zagadnień, z którymi mają problemy – załącznik nr 2 do scenariusza „Zasady segregacji odpadów” i nr 1 do scenariusza „Uczniowskie rady na zbędne opady”
- Przeprowadzenie pogadanki na temat konsumpcyjnego stylu życia i produkowanych w gospodarstwach domowych odpadach ze szczególnym zwróceniem uwagi na te odpady, które można powtórnie wykorzystać lub/i przetworzyć w warunkach gospodarstwa domowego
- Polecenie uczniom wykonania świątecznych dekoracji z odpadów wg własnego pomysłu lub wg ustaleń (przykładowe propozycje w załączniku nr 1) Uwaga: należy wcześniej powiedzieć uczniom, co mają przynieść na zajęcia
- Przygotowanie wystawy wykonanych prac
- Przeprowadzenie wyboru najciekawszych dekoracji – każdy uczeń wybiera dekorację, którą uważa za najciekawszą i uzasadnia swój wybór
- Przeprowadzenie pogadanki na temat różnych możliwości wtórnego wykorzystania odpadów i ponownego przetwarzania niektórych odpadów w produkty w warunkach gospodarstwa domowego
- Podsumowanie lekcji dyskusją „Co zyskujemy wtórnie wykorzystując i przetwarzając odpady w warunkach gospodarstwa domowego?”
[…] ciąg dalszy w pliku .doc