Cele
- Zapoznanie z genezą i sposobami obchodów Dnia Ziemi
- Kształtowanie postawy odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska naturalnego
- Uwrażliwianie na problematykę zagrożeń lokalnego środowiska naturalnego oraz propagowanie jego ochrony
- Uświadomienie różnorodności sposobów negatywnego oddziaływania ludzi na środowisko
- Ukazanie zagrożeń dla współczesnej cywilizacji wynikających z konsumpcyjnego stylu życia
- Uwrażliwienie na dostrzeganie bieżących problemów ekologicznych środowiska lokalnego
- Przygotowanie do pracy w zespołach zadaniowych
- Ukazanie happeningu, jako narzędzia komunikacji społecznej oraz formę zwracania uwagi społecznej na jakiś problem.
- Stymulowanie intelektualnego i emocjonalnego rozwoju poprzez aktywność twórczą
- Kształtowanie zachowania sprzyjających ochronie naturalnego dziedzictwa regionalnego
Przebieg lekcji
Zadania nauczyciela
Lekcja 1
- Zapoznanie z genezą i sposobami obchodów Dnia Ziemi (ściąga nr 1)
- Przeprowadzenie dyskusji na temat „Wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne”, ze szczególnym zwróceniem uwagi na destrukcyjne działania na środowisko naturalne związane z konsumpcyjnym stylem życia
- Wyjaśnienie pojęcia happening (ściąga nr 2)
- Podział uczniów na 3 grupy (grupa pierwsza nie więcej niż – 5 osób)
- Rozdanie kartek z opisem planowanego happeningu (ściąga nr 3) Uwaga: scenariusz happeningu jest przykładowy, można zaproponować uczniom przygotowanie happeningu wg ich pomysłu
- Przeprowadzenie wyboru miejsca odbycia się happeningu (miejsce musi być uczęszczane ale zarazem takie by happening nie powodował utrudnień dla mieszkańców.)
- Wyjaśnienie zadania dla grupy uczniów biorących udział w „zaśmiecaniu miasta”: przygotowanie strojów, zgromadzenie „śmieci” – plastikowych butelek, kubków, talerzyków, sztućców, kawałków folii albuminowej, papierowych chusteczek, reklamówek, kawałków tekturowych kartonów, pogniecionych puszek po napojach, opakowań po serkach, kefirach itp. Przygotowanie napojów w plastikowych butelkach (w każdej butelce około 1/10 płynu) oraz drobnych przekąsek
- Wyjaśnienie zadania dla grupy „demonstracyjnej”: przygotowanie strojów, opracowanie haseł i wykonanie plakatów, bibułowych kwiatów oraz transparentów z hałasami np. nawołującymi do kupowania produktów spożywczych w opakowaniach szklanych, segregacji śmieci pochodzących z gospodarstw domowych, dbałości o otoczenie domostw itp.
[…] ciąg dalszy w pliku .doc