Kultura fizyczna

Dynamiczny rozwój technologiczny wprowadził w życie człowieka wiele udogodnienie - coraz częściej wysiłek fizyczny zastępowany jest przez wysiłek umysłowy. Aparat ruchowy człowieka jednak domaga się ruchu, bo w tym celu został stworzony. Poziom kultury fizycznej społeczeństwa w znacznym stopniu uzależniony jest od przyjętych w danej zbiorowości wzorów. Kultura fizyczna jest wyrazem określonej postawy wobec własnego ciała. Jest wyrazem świadomej i aktywnej troski o swój rozwój, sprawność i zdrowie. Kultura fizyczna to także umiejętność organizowania i spędzania czasu z największym pożytkiem dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Już w społeczeństwach pierwotnych wychowanie fizyczne obejmowało najprostsze umiejętności - rzut oszczepem, walkę wręcz, jazdę konną. Opanowanie tych umiejętności było niezbędne i często decydowało o adaptacji do warunków ówczesnej cywilizacji. W późniejszym okresie na wychowanie fizyczne zwracano również szczególną uwagę - wystarczy wspomnieć o pięknych tradycjach fizycznej kultury helleńskiej.

Systematyczna aktywność fizyczna prowadzona już od pierwszych lat życia wpływa stymulująco na prawidłowy wzrost i rozwój w okresie dzieciństwa i młodości a także zapewnia utrzymanie zdrowia i kondycji fizycznej w wieku dorosłym oraz spowalnia proces starzenia i łagodzi dolegliwości wieku geriatrycznego. Szczególne znaczenie dla dalszej aktywności fizycznej człowieka ma okres szkolny, kiedy to w zorganizowanym procesie pedagogicznym ma zostać rozwinięta potrzeba aktywności fizycznej.

Młodzi tarnogórzanie nie tylko uczestniczą w obowiązkowych zajęciach szkolnych ale także chętnie uczestniczą w zajęciach szkolnych klubów sportowych. W powiecie działają między innymi: Uczniowski Klub Sportowy "Gwiazda" przy SP 12 (sekcja siatkówki mężczyzn, sekcja piłki nożnej), Uczniowski Klub Sportowy UKS - JUDO "AHINSA" przy SP 10 (sekcja judo), Uczniowski Klub Sportowy Volleyball Sorbona (sekcja siatkówki mężczyzn), Uczniowski Klub Sportowy "Dwójka" (sekcja judo, sekcja siatkówki), Uczniowski Klub Sportowy "Trójka" (sekcja piłki ręcznej, sekcja tenisa stołowego), Międzyszkolny Klub Sportowy" Skarbek" (sekcja piłki ręcznej kobiet, sekcja tenisa stołowego mężczyzn i kobiet), Uczniowski Klub Sportowy Judo przy SP nr 2 w Radzionkowie (sekcja judo), Uczniowski Klub Hokeja na Trawie "Ósemka".

Oprócz szkolnych klubów mieszkańcy ziemi tarnogórskiej mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje sportowe w takich klubach i sekcjach jak np.: Kolejowy Ośrodek Rekreacji i Sportu "Śląsk" (sekcje: podnoszenie ciężarów, kajakarstwo, kulturystyka, piłka nożna), Towarzystwo Sportowe "Iskra" Lasowice (sekcje: piłka nożna, skat sportowy), Orzeł Nakło Śląskie (sekcja piłki nożnej), Klub Sportowy "Górnik" Bobrowniki Śląskie (sekcja piłki nożnej), Odra Miasteczko (sekcja piłki nożnej), LKS "Sokół Orzech" (sekcja piłki nożnej), Olimpia Boruszowice (sekcja piłki nożnej), LKS Żyglin (sekcja piłki nożnej), LKS "Sparta" - Tworóg (sekcja piłki nożnej), LKS "Orzeł" Koty (sekcja piłki nożnej), Towarzystwo Sportowe "Gwarek" (sekcja piłki nożnej), Ludowy Klub Sportowy "Tarnowiczanka" (sekcje: piłka nożna, tenis ziemny), Ludowy Klub Sportowy "Zgoda Repty" (sekcja: pika nożna), Tarnogórski Klub Sportowy Karate (sekcja kyokushin), Automobilklub Tarnogórski (sekcje: kartingowa, turystyki motorowej osób niepełnosprawnych, turystyki motorowej, caravaningu), Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego PTTK, Klub Sportowy "Strzybnica" (sekcje: piłka nożna mężczyzn i kobiet, judo, skat sportowy, szachy, siatkówka plażowa), Ognisko TKKF "Znicz" (sekcja tenisa zimnego), UKS Świerklaniec (sekcja kajakarstwa), Aikido Nishio - Górnośląska Szkoła Aikido Nishio, Capoeira grupa Artes Das Gerais - sekcja Tarnowskie Góry, Sekcja Seiseikai Yoshinkan Aikido - Seimeikan Dojo - Tarnowskie Góry, Mierzęcice.

Z tarnogórskich klubów sportowych wywodzi się wielu znanych sportowców. Między innymi: mistrz Europy w karate kyokushin Krszysztof Habraszka; wicemistrzyni Europy w karate kyokushin Dobrosłwa Habraszka (Sołtysik); ciężarowiec Tadeusz Dembończyk - brązowy medalista olimpijski z Moskwy, wicemistrz europy; ciężarowiec Andrzej Cofalik - brązowy medalista olimpijski z Atlanty, mistrz świata, wicemistrz europy; kanadyjkarz Tomasz Wylenzek (wcześniej Wylężek) - złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Atenach i srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Pekinie (aktualnie startuje w barwach Niemiec).

Oprócz obiektów klubowych mieszkańcy powiatu mogą skorzystać z takich obiektów sportowo - rekreacyjnych jak na przykład: Kompleks Rekreacyjno - Kąpieliskowy w Tarnowskich Górach (oprócz basenów dostępna jest także siłowania oraz sale do ćwiczeń muzyczno - ruchowych, skate park i porą zimową lodowisko), Ośrodek "Kubalonka" w Laryszowie (korty tenisowe, basen, boiska do siatkówki i koszykówki, tenis stołowy), centrum tenisowe w Radzionkowie, kąpielisko odkryte w parku na terenie Księżej Góry (basen, boisko do siatkówki ,korty tenisowe), basen odkryty w Krupskim Młynie, Ośrodek Jeździecki w Zbrasławicach. Miłośnicy sportów rowerowych mogą skorzystać z dwóch ścieżek rowerowych: Zalew Chechło - Nakło ze stawami Pasieki (długość trasy 13.4 km), Rezerwat Segiet - Nad Sztolnią - Kolej Wąskotorowa ( długość trasy 20 km). Na terenie powiatu można także skorzystać z siłowni, brać udział w zajęciach klubów fitness i szkół tańca. Na ziemi tarnogórskiej istnieją unikalne strefy krajobrazowe co wraz z bliskością zabytków kultury i nieskażoną przyrodą sprawia, że mieszkańcy powiatu nie mogą narzekać na brak atrakcyjnych terenów do rekreacyjnych spacerów, joggingu, jazdy na rowerze czy łyżworolkach. Do ulubionych miejsc spacerowych tarnogórzan należą: ogród pałacowy w Świerklańcu, park przypałacowy w Brynku, Park Repecki, tereny wokół zalewu Nakło - Chechło (można tutaj też skorzystać z rowerów wodnych, kajaków, łódek), Park na warpiach, Szlak fortyfikacji tarnogórskich, Rezerwat Segiet, Dolina Dramy.

Aktywność fizyczna (nie należy mylić aktywności sportowo - rekreacyjnej z aktywnością fizyczną podczas wykonywania pracy zawodowej, prac w domu czy w ogrodzie itp.) wpływa na harmonijny rozwój ciała, koordynację, zręczność i precyzyjność ruchów, ruchomość i giętkość stawów oraz więzadeł. Pozwala lepiej znosić wysiłek, opóźnia proces starzenia układów krążenia i oddechowego oraz narządu ruchu. Zapewnia lepszą odporność na urazy kości, mięśni, ścięgien i stawów. Aktywność fizyczna pomaga także w utrzymaniu równowagi psychicznej, sprzyja nawiązywaniu stosunków z innymi (poczucie towarzyskości, koleżeństwa), wpływa na regulację snu, jest źródłem dobrego samopoczucia i przyjemności. Jest także antidotum na stres. Intensywny ruch przyspiesza metabolizm, co pomaga w utrzymaniu stałej, właściwej masy ciała. Aktywność fizyczna odgrywa również rolę środka profilaktycznego przeciw: nadciśnieniu (aktywność fizyczna powoduje, że duże i małe naczynia krwionośne lepiej potrafią się dostosować do zwiększonego wysiłku, stawiają mały opór i łatwiej się rozszerzają, co powoduje, że ciśnienie spada); miażdżycy tętnic ( aktywność fizyczna pobudzając wytwarzanie HDL cholesterolu - tak zwany dobry cholesterol i obniżając znacznie poziom LDL cholesterolu działa ochronnie na ścianki naczyń); osteoporozie (ruch wpływa na zwiększanie się gęstości układu kostnego i hamuje fizjologiczny zanik kości będący następstwem procesu starzenia się). Aktywność fizyczna jest również uzupełnieniem terapii wielu chorób, między innymi zawału mięśnia sercowego. Formy aktywności fizycznej muszą być odpowiednio dobierane do wieku oraz indywidualnych potrzeb i możliwości.

Polacy zaliczani są do najmniej ruchliwych społeczeństw w Europie i do społeczeństw w których zainteresowanie aktywnością fizyczną maleje z wiekiem. Nigdy jednak nie jest za późno na podjęcie aktywności fizycznej i jeśli dotychczas aktywność fizyczna nie była związana z naszym stylem życia może warto przekonać się samemu, że "ruch to zdrowie" a "w zdrowym ciele zdrowy duch".
Tarnowskie Góry


TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl