Straż graniczna: Obywatel Iranu podczas kontroli udawał Hiszpana

23 października 2018

Na katowickim lotnisku funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali cudzoziemca, który posługiwał się przerobionym hiszpańskim paszportem.
 
21 października funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach zatrzymali cudzoziemca, który podawał się za obywatela Hiszpanii. Mężczyzna przyleciał do Polski z Aten i w trakcie legitymowania okazał hiszpański paszport. Po krótkiej rozmowie z cudzoziemcem funkcjonariusze nabrali podejrzeń, że mężczyzna może nie być tą osobą, za którą się podaje. Obcokrajowiec nie znał też języka hiszpańskiego. Podczas przeprowadzonej analizy dokumentu okazało się, że jest on przerobiony.
 
W trakcie przesłuchania mężczyzna podał swoje prawdziwe dane osobowe i obywatelstwo oraz oświadczył, że jest obywatelem Iranu. Celem jego podróży była Wielka Brytania i za możliwość nielegalnego przedostania się na jej terytorium mężczyzna miał zapłacić 14 tysięcy euro.
 
Za popełnienie przestępstwa cudzoziemcowi został postawiony zarzut posłużenia się, jako autentycznym przerobionym dokumentem paszportowym. Obywatel Iranu przyznał się do zarzucanego mu czynu oraz złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Straż Graniczna wszczęła postępowanie administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązującej cudzoziemca do powrotu. Skierowano także wniosek do sądu o umieszczenie obcokrajowca w ośrodku strzeżonym dla cudzoziemców do czasu zakończenia prowadzonego postępowania.
 
mjr SG Katarzyna Walczak
Rzecznik Prasowy
Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej
Tarnowskie Góry


udostępnij artykuł w serwisie społecznościowym:

TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl