Pyrzowice: Syryjczyk podawał się za Bułgara w Katowice Airport

26 listopada 2019

24 listopada funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali na katowickim lotnisku obywatela Syrii, który posługiwał się bułgarskim dokumentem.

Cudzoziemiec przyleciał do Polski samolotem rejsowym z Aten. W trakcie legitymowania mężczyzna przedstawił funkcjonariuszom Straży Granicznej bułgarski dowód osobisty. Podczas analizy dokumentu podejrzenie funkcjonariuszy wzbudził wizerunek obcokrajowca, który był inny niż ten zamieszczony w dowodzie. Ponadto okazało się, że dokument figurował w bazach danych jako utracony. W czasie prowadzonych dalszych czynności mężczyzna oświadczył, że jest obywatelem Syrii. Bułgarski dowód osobisty, którym się posłużył, kupił na terytorium Grecji od nieznajomego za 400 euro. Syryjczyk zamierzał dostać się do Niemiec.

Obcokrajowiec usłyszał zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom i posłużenia się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby. Przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu oraz złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Katowicach - Pyrzowicach wszczął również w stosunku do obywatela Syrii postępowanie administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązującej do powrotu. Skierowany zostanie także wniosek do sądu o umieszczenie Syryjczyka w ośrodku strzeżonym dla cudzoziemców. Będzie tam przebywał do czasu zakończenia prowadzonego postępowania.
 
mjr SG Katarzyna Walczak
Rzecznik Prasowy
Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej
 


TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl