POCZTÓWKI - 140 LAT LO IM. ST. STASZICA


POCZTÓWKI - 140 LAT LO IM. ST. STASZICA

Z okazji 140. rocznicy powstania szkoły - obecnie II Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Tarnowskich Górach i wzniesienia jej siedziby, wydane zostały dwie pocztówki, które są do nabycia wyłącznie w księgarni "Wiosna" przy ul. Karola Miarki 7 w Tarnowskich Górach oraz poprzez sklep Małe Wielkie Miasto po złożeniu zamówienia drogą mailową pod adres email: mwm@tg.net.pl.

ZOBACZ SZCZEGÓŁY  

[ czytaj więcej.. ]

OKAZJONALNE POCZTÓWKI - 230 rocznica odkryć

Nakład limitowany - po 100 sztuk każdego z dwóch wzorów pocztówek
Cena 1,50 zł

Z okazji 230. rocznicy odkrycia złóż srebra i ołowiu w szybie Rudolphine pod Tarnowskimi Górami oraz 60 lat działalności Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej wydane zostały dwie pocztówki, które są do nabycia wyłącznie poprzez sklep Małe Wielkie Miasto po złożeniu zamówienia drogą mailową pod adres email: mwm@tg.net.plPocztówka 1Pocztówka 2

WIELKANOC 2014


Życzymy Mieszkańcom i Gościom Tarnowskich Gór
ciepłych podmuchów wiatru, jasnych promieni słońca i radości
przez całe święta wielkanocne.  
 

         


Z Gąską w koszyku...

Wnętrze jej mieszkania ozdabiają fotografie, widokówki i sprzęty, na których widnieją zabytki i krajobrazy Tarnowskich Gór. Zachęca, by dokładniej przyglądać się elewacjom tarnogórskich kamienic, które kryją niejedną niespodziankę. Alicja Kosiba-Lesiak, radna miejska w poprzedniej kadencji, opowiada, czym zachwyciły ją miejscowe warpie i podpowiada, jak przyrządzić rozgrzewające danie z kurczakiem.

Chociaż jak każda kobieta gotować potrafi, to styl życia wynikający z charakteru pracy i sytuacji rodzinnej sprawiły, że raczej rzadko wykorzystywała swe umiejętności. Kiedy pracowała, z powodu licznych obowiązków zwykle brakowało jej czasu na gotowanie skomplikowanych, pracochłonnych dań i choć okres aktywności zawodowej ma już za sobą, dawne nawyki pozostały.
 
Mimo tego wśród rodziny i znajomych słynie z kilku nietypowych dań. Jednym z nich są naleśniki z kwiatostanem czarnego bzu, które zbiera w maju. Wiele jego krzaków rośnie przy starych nasypach kolei. Pani Alicja tłumaczy, że wystarczy je umyć i całe baldaszki z kwiatkami zanurzyć w lekkim cieście naleśnikowym z dodatkiem cukru waniliowego, po czym obsmażyć 3-4 minuty z obu stron na rozgrzanym tłuszczu — poleca mieszankę masła i oleju z pestek winogron.
 
Czytelników "Gwarka" zachęca do przyrządzenia rozgrzewającego dania, idealnego na deszczowe, jesienne dni — kurczaka w sosie z imbiru i suszonych śliwek. — Mięso najlepiej pozostawić w marynacie na całą noc, a śliwki oczywiście namoczyć. Danie można podawać z ryżem lub z ziemniakami, a udekorować plastrami imbiru i całymi śliwkami, które pięknie prezentują się na talerzu — podpowiada.

Dokończenie tekstu w „Gwarku” z 8 października.

http://www.gwarek.com.pl/artykuly,artykul,7677,search

Świąteczny konkurs tarnogórski

Świąteczny konkurs został rozstrzygnięty; przypomnijmy pytania konkursowe:

1.Co łączyło pierwszego budowniczego Sztolni Jakuba z burmistrzem miasta Gruzełką?
2. W którym roku wydano książkę Józefa Piernikarczyka pt: "Podziemia tarnogórskie"?
3. Jak nazywa się podziemny przekop biegnący pod miejskim parkiem i cmentarzem przy kościele św. Anny?

Poprawne odpowiedzi w naszym konkursie:

1. Rapp i Gruzełko nosili to samo imię
2. Książkę wydano w 1937 roku
3. Przekop Redena

Zdobywcą głównej nagrody (poprzez losowanie wśród autorów poprawnych odpowiedzi) został pan Dariusz Twardowski z Bytomia.

Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w świątecznym konkursie ogłoszonym w Portalu Powiatu Tarnogórskiego, wspólnie z którym staramy się od dawna promować Tarnowskie Góry oraz ludzi, którzy to miasto lubią, znają lub chcą poznać. Dlaczego to robimy? Po to, aby ludzie w tym mieście żyjący dowiedzieli się, dlaczego tu "Dobrze się mieszka". To wcale nie musi być tylko hasło.

Nie wiem, jak je ocenia autor książki "Obcy", ale ... przekazał nam on nieodpłatnie jej 5 egzemplarzy z dedykacją: " Jeśli poznasz swoje miasto, nigdy nie będziesz w nim obcym". Odebrać je będą mogli po świętach Bożego Narodzenia pozostali uczestnicy konkursu, którzy udzielili poprawnych odpowiedzi na wszystkie trzy pytania, lecz nie mieli szczęścia, bo główną nagrodę wylosować mógł tylko jeden uczestnik konkursu.

Alicja Kosiba - Lesiak

Do wszystkich uczestników konkursu zostanie wysłana wiadomość mailowa z informacją o sposobie odbioru nagrody głównej ufundowanej przez panią Alicję Kosibę-Lesiak i pozostałych ufundowanych przez pana Mieczysława Filaka.

OKAZJONALNE POCZTÓWKI - PIETA Z ZAMKU W STARYCH TARNOWICACH


OKAZJONALNE POCZTÓWKI - PIETA Z ZAMKU W STARYCH TARNOWICACH

Nakład limitowany - po 100 sztuk każdego wzoru.
Prezentujemy dwie okazjonalne pocztówki
wydane z okazji uroczystości wprowadzenia do Zamku w Starych Tarnowicach oraz poświęcenia XVII-wiecznej rzeźby pn. „Pieta”. Do nabycia od 01.12.br w Zamku oraz przez SKLEP po zamówieniu pod adresem email mwm@tg.net.pl.

ZOBACZ SZCZEGÓŁY  

[ czytaj więcej.. ]

OBCY i inne tarnogórskie opowiadania


OBCY I INNE TARNOGÓRSKIE OPOWIADANIA

"W nie zawsze srebrem pisanej historii Tarnowskich Gór mają swój udział nie tylko okryci legendą gwarkowie, ale też ludzie wielu innych profesji. Miejscowi i obcy. Wielu z nich pod własnym imieniem i nazwiskiem trafiło na jej karty, lecz ona jeszcze wszystkich nie odsłoniła".

Treść nowej książki oparta została na wydarzeniach z historii Tarnowskich Gór. Znajduje się w niej 5 opowiadań: Obcy, Młody husarz, Burmistrz i proboszcz w Dolinie Hinnom, Sztygar i pstrągi, Edukacja w tenisówkach.

ZOBACZ SZCZEGÓŁY  

[ czytaj więcej.. ]
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |