Z Gąską w koszyku...

Wnętrze jej mieszkania ozdabiają fotografie, widokówki i sprzęty, na których widnieją zabytki i krajobrazy Tarnowskich Gór. Zachęca, by dokładniej przyglądać się elewacjom tarnogórskich kamienic, które kryją niejedną niespodziankę. Alicja Kosiba-Lesiak, radna miejska w poprzedniej kadencji, opowiada, czym zachwyciły ją miejscowe warpie i podpowiada, jak przyrządzić rozgrzewające danie z kurczakiem.

Chociaż jak każda kobieta gotować potrafi, to styl życia wynikający z charakteru pracy i sytuacji rodzinnej sprawiły, że raczej rzadko wykorzystywała swe umiejętności. Kiedy pracowała, z powodu licznych obowiązków zwykle brakowało jej czasu na gotowanie skomplikowanych, pracochłonnych dań i choć okres aktywności zawodowej ma już za sobą, dawne nawyki pozostały.
 
Mimo tego wśród rodziny i znajomych słynie z kilku nietypowych dań. Jednym z nich są naleśniki z kwiatostanem czarnego bzu, które zbiera w maju. Wiele jego krzaków rośnie przy starych nasypach kolei. Pani Alicja tłumaczy, że wystarczy je umyć i całe baldaszki z kwiatkami zanurzyć w lekkim cieście naleśnikowym z dodatkiem cukru waniliowego, po czym obsmażyć 3-4 minuty z obu stron na rozgrzanym tłuszczu — poleca mieszankę masła i oleju z pestek winogron.
 
Czytelników "Gwarka" zachęca do przyrządzenia rozgrzewającego dania, idealnego na deszczowe, jesienne dni — kurczaka w sosie z imbiru i suszonych śliwek. — Mięso najlepiej pozostawić w marynacie na całą noc, a śliwki oczywiście namoczyć. Danie można podawać z ryżem lub z ziemniakami, a udekorować plastrami imbiru i całymi śliwkami, które pięknie prezentują się na talerzu — podpowiada.

Dokończenie tekstu w „Gwarku” z 8 października.

http://www.gwarek.com.pl/artykuly,artykul,7677,search

ALEKSANDRA Łozińska, EWA Wachowiak

Różnimy się od siebie pod wieloma względami, a łączy nas podstawowa cecha fizyczna - płeć. Ale nie tylko, bo i pasja - zamiłowanie do techniki zdobienia przedmiotów znanej pod nazwą decoupage.    

Jak zaczął się nasz "związek" i NASZ związek z decoupage-m, kiedy, dlaczego? Oooooo! To długa historia, chociaż nie trwa długo. I płynie dwutorowo: olinkowo i ewusiowo. Ale też tarnogórsko, ponieważ wśród motywów, które wybieramy do zdobienia przedmiotów poczesne miejsce znajdują wzory pochodzące z naszego miasta: jego architektury, literatury, historii i przyrody. Pamiątki, gadżety, przedmioty użytkowe, co kto sobie wymarzy albo czego sie nie spodziewa w Tarnowskich Górach, w mini skali znajdzie w naszych warsztatach. Zapraszamy!

           

Czas poświęcony na realizację naszego hobby, mija nam w naszych pracowniach ale efekty pracy można zobaczyć i poza nimi. W czerwcu tego roku odbył się wernisaż wystawy naszych dzieł, dziełek, rękodzieła, twórczości ale też po raz pierwszy zaprezentowałyśmy materialne, namacalne dowody na nasze istnienie podczas tegorocznych Dni Gwarków. A może spotykamy się na tarnogórskich ulicach? Jesteśmy stąd!    
......................................................................................
    
W zamieszczonym poniżej ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM prezentujemy przedmioty ozdobione przez Ewę i Olę w technice decoupage.
Można je nabyć bezpośrednio w pracowniach obu Pań lub zamawiając przez SKLEP MWM.

Ola e-mail - a.lozinska@vp.pl

Ewa e-mail - ewawach@poczta.onet.pl
no-repeat scroll left center transparent;">
RĘKODZIEŁO - pamiątki, gadżety, przedmioty użytkowe

BEATA HETMAŃCZYK - Galeria Wnętrz i Prezentów BEADECOR


Urodziłam się i mieszkam w Tarnowskich Górach, tu ukończyłam liceum i rozpoczęłam oraz kontynuuję pracę zawodową. Z zawodu jestem dekoratorem i specjalistą organizacji i reklamy a wykonywałam również zawód nauczyciela plastyki w szkole podstawowej. O kilku lat prowadzę własną firmę pod nazwą „Galeria Wnętrz i prezentów BEADECOR” przy ulicy Czarnohuckiej w Tarnowskich Górach. Tworzę w niej przedmioty użytkowe oraz pamiątki z duszą i charakterem, zdobione między innymi motywami tarnogórskimi. Szczególnie upodobałam sobie technikę decoupage.

Swoje umiejętności wraz z pasją tworzenia rzeczy pięknych i oryginalnych przekazywałam od dziecka córkom, które obecnie pomagają mi w pracy.

 Jestem pozytywnie nastawiona do świata i ludzi. W czasie wolnym maluję obrazy. Pastele i akryle to moje ulubione techniki.

           

Beata Hetmańczyk
 Galeria Wnętrz i prezentów BEADECOR
ul. Czarnohucka 17, 42-600 Tarnowskie Góry
tel. 607-153 787 e-mail beadecor@op.pl

ALBUM FOTOGRAFICZNY ze zdjęciami moich wyrobów można otworzyć klikając na miniaturce zdjęcia:

PAMIĄTKI z Tarnowskich Gór - BEATA


no-repeat scroll left center transparent;" />

AGATA KLETTE, właścicielka kwiaciarni w podcieniach

Nasze rodzinne przedsiębiorstwo, jakim jest Kwiaciarnia „Tropicana”, powstało w 1987r. i mieści się w zabytkowej części naszego miasta, w podcieniach  XVI -wiecznej kamienicy. W tym samym miejscu, gdzie przed wiekami mieściły się mieszkania i kramy dawnych kupców i rzemieślników a pod sklepieniami podcieni swoje kosze i skrzynie wypełnione towarami stawiały przekupki.

         

Układanie kwiatów i ich sprzedaż jest nie tylko moją pracą ale i pasją życiową. Oprócz kwiatów ciętych i roślin doniczkowych proponuję swoim klientom szeroki wybór przedmiotów ozdobnych, pamiątek, elementów wyposażenia wnętrz a także sezonowych i okazjonalnych ozdób i stroików. Razem ze mną w sklepie pracują jeszcze cztery osoby, mocno związane ze swoim zawodem i miastem.

 Zajmuję się również ozdobnym pakowaniem prezentów z powierzonych towarów.
Szczególną satysfakcję przynosi mi przygotowanie prezentów z przedmiotami wyprodukowanymi w naszym mieście lub związanymi z naszym miastem. Pakując je uwzględniam barwy naszego miasta: żółtą, czarną i białą, Te właśnie prezenty oddaję Klientom w ich ręce dołączając ciepłe tarnogórskie emocje.

Agata Klette  

Kwiaciarnia „Tropicana” ul. Gliwicka 3 (w podcieniach przy Rynku),
tel/fax 32-768-86-93,   kom.
660212129,  www.kwiatynarynku.pl

strona :  1 |