Wampiry, zmory i upiory, czyli śląska demonologia dla odważnych

Nowość w ofercie lekcji muzealnych Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
 
Z przyjemnością zapowiadamy nowość w ofercie lekcji muzealnych. Jesień to dobry czas na snucie opowieści, a mistrzami takich historii byli… nasi dziadkowie! Zapraszamy na lekcje etnograficzne w Muzeum Górnośląskim, podczas których dzieci dowiedzą się wszystkiego o zwyczajach naszych przodków. Szczególnie polecane na najbliższy czas są historie o śląskich straszydłach.

Jesień to czas grubych wełnianych swetrów, herbaty z cytryną, długich wieczorów oraz opowieści przy kominku. Opowieści, z których najlepsze są oczywiście te, które nas straszą, traktując o różnej maści upiorach, zmorach i innych przedziwnych i tajemniczych stworzeniach żyjących wokół.
 
Uwielbiali je także nasi pradziadkowie! Lekcja udowadnia, że nauka o regionie nie musi być nudna. W czasie zajęć porozmawiamy o tym, jak wyglądało dawniej życie na Górnym Śląsku, jakich zasad trzeba było przestrzegać oraz dlaczego podania wierzeniowe są tak ważne dla kształtowania tożsamości. Pretekstem do rozmowy będą historie o różnego rodzaju stworach, potworach i demonach, które dawniej zaludniały śląskie ziemie. Czym była Południca, Fajerman lub Mamuna i co mówiły o świecie? Czy na pewno zniknęły? Zapraszamy na zajęcia, na których najmłodsi dowiedzą się, dlaczego tak bardzo lubimy się bać oraz czego (i dlaczego) bali się nasi przodkowie na Śląsku.
Koszt zajęć:
  • Bilet wstępu do muzeum na wystawy czasowe: 5 zł od ucznia + 30 zł za lekcję.

Zapisy oraz szczegółowe informacje: +48 32-281-82-94, w. 127.
Muzeum Górnośląskie
Pl. Jana III Sobieskiego 2
41-902 Bytom
tel.: +48 32-281-82-94 w. 111
Tarnowskie Góry


TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl