Tarnogórska opowieść pędzlem i obiektywem studentów UTW 

1 października 2021r. w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim odbył się wernisaż wystawy „Powiat tarnogórski pędzlem i obiektywem – wczoraj i dziś”. Prace malarskie i fotograficzne prezentowali słuchacze Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku. symbolem.


Prace malarskie wystawili : Krystyna Bogacz, Józef Borycka, Bogusława Gajdos, Ewa Hajduk, Irena Krzywiecka, Ludmiła Lechowicz, Aleksandra Moch, Barbara Pawlak, Maria Scheja, Rozwita Staniszewska, Krystyna Ścisłowska, Anna Wilk, Małgorzata Wrona. Autorami fotografii są : Helena Domańska, Halina Dudek, Marek Krzywiecki, Aleksandra Moch i Krystyna Ścisłowska.

Tematem prac są zabytki i obiekty powiatu tarnogórskiego widziane oczami współczesnego człowieka. Wystawa to 13 tryptyków, a każdy z nich poświęcony jednemu ciekawemu obiektowi architektonicznemu. Tryptyk utworzony jest z historycznego zdjęcia obiektu, z malarskiego ujęcia oraz ze współcześnie zrobionego zdjęcia tego obiektu lub miejsca, w którym niegdyś się on znajdował.

06.jpg

 

Ten ciekawy pomysł utrwalenia klimatycznych miejsc powiatu tarnogórskiego jest autorstwa Magdaleny Latacz – prezes TS-UTW, która zgłosiła taki projekt do konkursu ogłoszonego przez Powiat Tarnogórski na realizację zadań publicznych w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Ogromnego wsparcia do realizacji projektu udzieliła Beata Kiszel, dyrektor Muzeum w Tarnowskich Górach, pomagając wybrać stare fotografie jako twórczy impuls do działań artystycznych. Wernisaż był okazją do prezentacji ciekawych miejsc naszego powiatu , ale także prezentacji talentów i pasji seniorów- studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy pracowali pod opieką Beaty Hetmańczyk i Sławomira Głaza.

Liczni goście obecni na wernisażu z ogromnym zainteresowaniem oglądali wystawę, która wzbudzała wiele sentymentalnych wspomnień miejsc i ludzi z nimi związanych. Ciepło entuzjazm realizacji pasji seniorów podkreślił Stanisław Zając, dyrektor CKŚ, który wysoko ocenia współpracę z TS-UTW i działania jego członków. Uznanie dla działań UTW wyraziła także Adriana Zander, kierownik Centrum Aktywności Seniora w Tarnowskich Górach. TS-UTW zaprasza serdecznie do CKŚ w Nakle Śląski gdzie do końca października można oglądać wystawę.

tekst: Stanisława Szymczyk , Barbara Holy
zdjęcia: Bogusława Sukiennik i Helena Domańska

09.jpg

08.jpg

05.jpg

07.jpgTG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl