Sukcesy tarnogórskich seniorów na Juwenaliach III Wieku w Warszawie

W dniach od 23 do 25 września 2018 r w Warszawie odbywał się wielki festiwal pozytywnie,  artystycznie zakręconych seniorów z Uniwersytetów Trzeciego Wieku i innych ośrodków .  Na deskach Teatru Palladium i Klubu „Hybrydy” zaprezentowało się ok. 110 zespołów z całej Polski występujących w kategoriach taniec, teatr, kabaret  oraz muzyka. Zespoły oceniane były przez jury, składające się z warszawskich autorytetów artystycznych.
 
Organizatorem Juwenaliów jest Fundacja AVE a wspiera je m.st. Warszawy w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Białołęckim Ośrodkiem Kultury, Teatrem Palladium i Klubem Hybrydy
Tarnogórscy studenci okazali się mistrzami w zmaganiach muzyczno - taneczno-teatralnych. Zdobyli Grand Prix w kategorii muzyka - najwyższe odznacznie festiwalowe danej kategorii. Zespół kierowany przez Izabelę Lysik – Różańską podbił juwenaliową publiczność afrykańskimi , ludowymi piosenkami, w niezwykłej aranżacji, murzyńskimi strojami i niesamowitą energią. W skład zespołu wchodzą: Elżbieta Płaczek, Maria Gołąbska - Marulewska, Henryka Żurek, Teresa Markowska, Alojza Stabach, Jadwiga Psiuk, Ewa Słabik , Krystyna Ścisłowska, Barbara Brzoza, Maria Witkowska, Magdalena Latacz, Bogumiła Sukiennik, Barbara Holy, Dorota Pyka i Henryka Borkowska - Szmatloch.
 
Uczelniane małżeństwo - Henryka i Andrzej Żurek zdobyło I miejsce w kategorii muzyka - duety. To piosenki Anny Jantar i Piotra Rubika w ich wykonaniu przysporzyły im to zaszczytne miejsce. Do występu przygotowywała ich Irena Jasiurkowska.

Zespół teatralny za widowisko „Na ławeczce pod familokiem” zdobył I miejsce w kategorii teatr . Widowisko nawiązujące do tradycji śląskich ,  podkreśliło również wielkie wydarzenie z roku 2017 jakim był wpis tarnogórskich zabytków na listę UNESCO. Mimo, że aktorzy mówili w gwarze śląskiej publiczność doskonale reagowała na przedstawiane sytuacje. W widowisku wystąpili: Henryka Borkowska – Szmatloch (scenarzysta, reżyser, aktorka), Henryka Żurek, Teresa Markowska, Maria Witkowska, Bogusława Sukiennik, Andrzej Hajduk i Jerzy Zieliński. Scenografem była Grażyna Jurek, inspicjentem Barbara Holy a muzycznie zespół przygotowała Irena Jasiurkowska.
 
Zespół taneczny za występ pt „Czary, mary” zdobył wyróżnienie . Nasze tancerki Bogusia Sukiennik, Barbara Holy, Maria Witkowska,  Maria Koffmahn, Krystyna Ścisłowska, Aleksandra Moch i Helena Domańska pod okiem Marzeny Kobryń zaprezentowały się w tańcu nowoczesnym. Udział w Juwenaliach był wspierany przez Gminę Tarnowskie Góry w ramach realizacji zadania z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry


udostępnij artykuł w serwisie społecznościowym:

TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl