Muzeum pod lupą

„Muzeum pod lupą” to projekt, którego celem było udostępnienie w sieci filmów będących siedmioma miniścieżkami zwiedzania wystaw stałych Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. To atrakcyjna dla współczesnego odbiorcy forma zwiedzania ekspozycji.

Dzięki udostępnionym filmom możemy poznać faunę i florę śląskich mokradeł, ucząc się jednocześnie zasad przydatnych przy tropieniu zwierząt, zrozumieć godowe zwyczaje mieszkańców pól i łąk, nauczyć się patrzeć na portrety i odczytywać z nich istotne informacje, zobaczyć, jak zmieniały się malarskie krajobrazy przez ostatnich 200 lat i jak różnie na świat patrzyły kolejne pokolenia, udać się w sentymentalną wizytę do śląskiego domu, poznając jego tradycyjny wygląd i zwyczaje – to tylko niektóre z poruszonych tematów.

Zapraszamy do oglądania!

 

XAY BENG wkracza na polską scenę muzyczną

„Nie wiem jak” to debiutancki singiel tworzącego pod pseudonimem XAY BENG Krystiana Sikory.  Swoją przygodę z muzyką wokalista rozpoczął od udziału w legendarnym programie „Szansa na Sukces”, następnie przez wiele lat koncertował z zespołem WHOA. Teraz powraca w nowej, solowej odsłonie.
 
Utwór „Nie wiem jak” miał swoją premierę na scenie emitowanego na przez stację TVN 7 „Big Brothera”. Entuzjastyczne przyjęcie przez widownię w studiu znalazło swoje odzwierciedlenie także w mediach społecznościowych.

Wszystko widzę, nic nie słyszę - wystawa w Muzeum Górnośląskim

Wystawa odwołująca się do problematyki podwójnej moralności w kontekście wielu aspektów życia prywatnego i zawodowego. Nie odnosi się do odbiorców w tonie oskarżycielskim, nie stawia sobie celu moralizatorskiego, wręcz przeciwnie – zaprasza widza do dyskusji i próby usytuowania siebie w znanej często przestrzeni, a za punkt wyjścia przyjmuje moment zetknięcia się z  informacjami płynącymi z zewnątrz.
 
Ilość wątków tematycznych poruszonych w ekspozycji jest odzwierciedleniem ilości impulsów docierających do nas z różnych źródeł informacji. Do odnalezienia się w świecie podwójnych morałów zaprosi swym obłudnym wzrokiem Judasz, tuż przed sceną pocałunku Chrystusa. Jacek Sroka przeanalizuje pojęcie sofizmatu i grę słów, które, intrygujące dla artysty, stały się problemem współczesnego świata. Znaczenie pojęć i kwestie „rozumowania” przewrotnym hasłem zamanifestuje Sztuka Alternatywna.

więcej informacji
TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl