Znaczenie świąt regionalnych dla społeczności lokalnej – scenariusz lekcji (historia)

Znaczenie świąt regionalnych dla społeczności lokalnej - scenariusz lekcji (historia)


Cele:

  • Zapoznanie z pojęciem „święto”
  • Zapoznanie ze świętami urzędowymi, kościelnymi i zwyczajowymi
  • Omówienie roli, jaką pełnią święta lokalne i regionalne 
  • Utrwalenie zasad pisowni nazw świąt
  • Stymulowanie intelektualnego i emocjonalnego rozwoju poprzez aktywność twórczą
  • Ćwiczenie pracy zespołowej
  • Rozwijanie umiejętności prezentacji
  • Rozwijanie umiejętności oceniania prac innych osób
  • Rozwijanie umiejętności konstruktywnej krytyki
  • Ukierunkowanie na dostrzeganie bogactw oraz wielowymiarowości dziedzictwa kulturowego 
  • Ukazanie możliwości współtworzenia dziedzictwa kulturowego poprzez własne zaangażowanie w życie społeczne i kulturowe regionu 
  • Pogłębianie wiedzy o własnym regionie
  • Wdrażanie do promocji regionu

Przebieg lekcji

Zadania nauczyciela

  • Wyjaśnienie pojęcia „święto” oraz omówienie poszczególnych grup świąt (załącznik nr 1). Nauczyciel omawia poszczególne grupy świąt ze szczególnym zwróceniem uwagi na święta regionalne, wymienia nazwy świąt wchodzące w skład danej grupy, uczniowie omawiają zwyczajowy sposób spędzania danego święta 
  • Omówienie genezy Dni Gwarków www.gwarki.tg.net.pl
  • Omówienie zasad pisowni nazw świąt (załącznik nr 2)
  • Podział uczniów na zespoły 
  • Wyjaśnienie zadania dla zespołów uczniowskich – uczniowie na podstawie własnych wiadomości o historii i czasach współczesnych regionu lub miejscowości, w której mieszkają powinni opracować założenia święta, które mogłoby stać się świętem zwyczajowym dla mieszkańców regionu/miejscowości. Opracowanie powinno zawierać: proponowaną nazwę święta, datę jego obchodzenia, proponowany sposób obchodzenia święta, uzasadnienie związku proponowanego święta z regionem/miejscowością 
  • Przeprowadzenie prezentacji pomysłów zespołów uczniowskich
  • Przeprowadzenie głosowania na najlepszy projekt 
  • Głosowanie powinno być jawne i powinien wziąć w nim udział każdy uczeń, przy założeniu, że nie można głosować na własny projekt. Nauczyciel na tablicy powinien przygotować tabelę do wpisywania uzyskanych przez dany projekt punktów. Oceniane powinny być: proponowana nazwa święta, zarys scenariusza obchodów święta, dobór daty obchodów święta, siła związku proponowanego święta z regionem/miejscowością. Ocena wystawiana przez ucznia powinna być uzasadniona komentarzem zawierającym dostrzegane pozytywne aspekty projektu, jak też konstruktywną krytykę.

[…] ciąg dalszy w pliku .doc