Tylko pamięć została – scenariusz lekcji (historia)

Tylko pamięć została - scenariusz lekcji (historia)


Miejsca pamięci powiatu tarnogórskiego

Cele

  • Zapoznanie z pojęciem „pamięć narodowa”
  • Zapoznanie z pojęciem „martyrologia”
  • Zapoznanie z formami upamiętniana osób, wydarzeń, miejsc i obiektów
  • Ukazanie znaczenia pamięci narodowej dla tożsamości narodowej i lokalnej
  • Ukazanie różnych funkcji miejsc pamięci narodowej – historycznej, poznawczej, wspólnotowej, emocjonalnej
  • Ukazanie znaczenia miejsc pamięci dla przyszłych pokoleń
  • Zapoznanie z miejscami pamięci powiatu tarnogórskiego
  • Kształtowanie zachowań sprzyjających ochronie dziedzictwa kulturowego
  • Pogłębiania wiedzy o miejscowości, w której mieszka uczeń

Przebieg lekcji

Zadania nauczyciela

  • Wyjaśnienie pojęcia „pamięć narodowa”
  • Wyjaśnienie pojęcia „martyrologia”
  • Omówienie form upamiętniana osób, wydarzeń, miejsc i obiektów (załącznik nr 1)
  • Zapoznanie z miejscami pamięci powiatu tarnogórskiego (załącznik nr 1)
  • Odwiedzenie miejsc pamięci – złożenie kwiatów lub/i zapalenie symbolicznego znicza
  • Wykonanie zdjęć odwiedzanych miejsc pamięci

Kontynuacja lekcji

  • Wspólne z uczniami opracowanie mapy miejsc pamięci
  • Podział uczniów na zespoły zadaniowe (tyle zespołów ile jest miejsc pamięci do opisania)
  • Polecenie wykonanie kart do albumu miejsc pamięci
  • Przeprowadzenie prezentacji wykonanych kart do albumu miejsc pamięci
  • Wspólne z uczniami zredagowanie wstępu do albumu miejsc pamięci
  • Polecenie wykonania projektów okładek do albumu miejsc pamięci
  • Przeprowadzenie wyboru okładki do albumu miejsc pamięci
  • Przeprowadzenie dyskusji na temat znaczenia miejsc pamięci narodowej dla tożsamości narodowej i regionalnej
  • Podsumowanie dyskusji i lekcji poprzez ukazanie funkcji miejsc pamięci – historycznej, poznawczej, wspólnotowej, emocjonalnej

[…] ciąg dalszy w pliku .doc