Tarnowskie Góry w opinii mieszkańców – uczeń w roli ankietera – scenariusz lekcji (historia)

Tarnowskie Góry w opinii mieszkańców - uczeń w roli ankietera - scenariusz lekcji (historia)


Cele

  • Poznanie roli i znaczenia badań społecznych
  • Poznanie podstawowych metod badań społecznych 
  • Rozbudzanie zainteresowania regionem i jego mieszkańcami 
  • Poznanie opinii mieszkańców Tarnowskich Gór i porównanie ich opinii z własnymi – umacnianie patriotyzmu lokalnego

Przebieg lekcji

Zadanie dla nauczyciela

  • Wyjaśnienie pojęć „opinia” , „respondent”, „ankieter”
  • Opowiedzenie o celach badań społecznych i głównych instytucjach zajmujących się nimi w Polsce – OBOP, COBOS, Demoskop 
  • Scharakteryzowanie podstawowych technik badań społecznych – obserwacja, ankieta, wywiad (załącznik nr 2) 
  • Przygotowanie wspólnie z uczniami kwestionariusza ankiety 
  • Omówienie przebiegu badań – ze zwróceniem uwagi uczniów na grzeczne przedstawienie się i proszenie o wzięcie udziału w badaniach i sprawdzenie, czy osoba, którą proszą o wzięcie udziału w badaniach jest mieszkańcem Tarnowskich Gór oraz o podziękowaniu za wzięcie udziału w badaniach
  • Nadzór nad uczniami przeprowadzającymi badanie na tarnogórskim rynku
  • Omówienie wyników przeprowadzonych badań

Zadania dla uczniów

  • Każdy uczeń samodzielnie odpowiada na pytania zawarte w ankiecie i podpisuje ją swoim imieniem i nazwiskiem
  • Przeprowadzenie badania ankietowego – każdy uczeń przeprowadza co najmniej trzy badania ankietowe
  • Wstępne opracowanie uzyskanych wyników badań
  • Porównanie odpowiedzi z samodzielnie wypełnionej ankiety z uzyskanymi wynikami badań 
  • Dyskusja nad uzyskanymi wynikami badań
  • Burza mózgów – co należy zmienić w mieście aby mieszkańcom żyło się w nim dobrze

[…] ciąg dalszy w pliku .doc