Tarnogórskie obrazy światłem malowane – scenariusz lekcji (historia)

Tarnogórskie obrazy światłem malowane - scenariusz lekcji (historia)


Cele

  • Zachęcanie do zainteresowania materialnym dorobkiem przodków 
  • Stymulowanie intelektualnego i emocjonalnego rozwoju poprzez aktywność twórczą
  • Zapoznanie z genezą fotografii 
  • Praktyczne zapoznanie ze sprzętem używanym przez przodków – camera obscura
  • Pogłębiania wiedzy o zabytkach i miejscowości, w której mieszka uczeń 
  • Kreowanie zachowań sprzyjających ochronie dziedzictwa kulturowego 
  • Zachęcenie do planowego poszerzania i pogłębiania wiedzy o miejscowości, w której mieszka uczeń

Przebieg lekcji

Zadania nauczyciela

  • Przed przeprowadzeniem lekcji polecenie uczniom przyniesienia materiałów potrzebnych do wykonania camera obscura
  • Przedstawienie genezy fotografii i działania camera obscura (załącznik nr 1) 
  • Polecenie wykonania camera obscura – każdy uczeń wykonuje swoją (instrukcja wykonania camera obscura – załącznik nr 2) 
  • Praca w terenie – odwzorowanie zabytków tarnogórskich za pomocą camera obscura. Na wycieczkę należy oprócz camera obscura zabrać coś do zasłonięcia camera obscura i głowy, ołówki i gumki 
  • Polecenie obróbki artystycznej otrzymanych za pomocą camara obscura szkiców
  • Polecenie zredagowania notki zawierającej informacje o obiekcie na obrazku – przedstawienie materiałów źródłowych, z których uczniowie mogą skorzystać przygotowując opracowania. (Zob. http://www.tg.net.pl/indianer dział „Literatura”) 
  • Polecenie przygotowania kart zabytków zawierających wykonany obrazek oraz notkę o danym zabytku (więcej załącznik nr 2) 
  • Przeprowadzenie prezentacji wykonanych kart 
  • Sporządzenie albumu obrazków tarnogórskich zabytków/ekspozycji wystawowej
  • Podsumowanie lekcji dyskusją na temat wrażeń uczniów z odbytego doświadczenia z camera obscura i uzyskanego za jej pomocą obrazka obiektu zabytkowego
  • Zachęcenie uczniów do założenia albumów ze zdjęciami, obrazkami, szkicami, pocztówkami itp. tarnogórskich zabytków

[…] ciąg dalszy w pliku .doc