Tarnogórska maskotka – praca nad projektem maskotki symbolizującej powiat – scenariusz lekcji (historia)

Tarnogórska maskotka - praca nad projektem maskotki symbolizującej powiat - scenariusz lekcji (historia)


Cele

  • Zachęcenie do poszerzania i pogłębiania wiedzy o miejscowości, w której mieszka uczeń
  • Wdrażanie do promowania i prezentowania własnego regionu
  • Stymulowanie intelektualnego i emocjonalnego rozwoju poprzez aktywność twórczą
  • Ćwiczenie pracy zespołowej
  • Rozwijanie umiejętności prezentacji
  • Przedstawienie użytkowej formy sztuki – projekt maskotki

Przebieg lekcji

Zadania nauczyciela

  • Wyjaśnienie pojęcia „symbol” 
  • Pokazanie uczniom kilku zdjęć maskotek symbolizujących różne miasta i regiony (np. maskotki olimpijskie) z zwróceniem uwagi na ich powiązanie z kulturą, tradycją i współczesnością regionów, które reprezentują
  • Podział uczniów na grupy – zespoły projektowe
  • Przeprowadzenie głosowania na najtrafniej oddającą symbolikę miasta maskotkę połączonego z dyskusja nad wyeksponowanymi cechami maskotek i ich imion. 

Zadania dla grup uczniowskich

  • Zaprojektowanie maskotki symbolizującej powiat
  • Wymyślenie imienia maskotki 
  • Wykonanie dowolną techniką rysunkową (kredki, kredki świecowe, mazaki ) lub malarską (farby plakatowe, akwarele) projektu maskotki
  • Zaprezentowanie projektów maskotek, omówienie ich związku z powiatem, uzasadnienie wyboru imienia maskotek
  • Wybór najlepszej propozycji maskotki

Metody i formy pracy

  • Wykład, paca w grupach, burza mózgów, projektowanie, prezentacja 

[…] ciąg dalszy w pliku .doc