Święta pisankami malowane – scenariusz lekcji (historia)

Święta pisankami malowane - scenariusz lekcji (historia)


Wielkanocne obrzędy i zwyczaje

Cele

  • Zapoznanie z obrzędami i zwyczajami związanymi z Wielkanocą 
  • Budzenie szacunku dla tradycji i przeżyć związanych z okresem Świąt Wielkanocnych 
  • Rozwijanie poczucia przynależności ucznia do rodziny i społeczności lokalnej
  • Wdrażanie do kultywowania świątecznych tradycji ludowych
  • Przedstawienie użytkowej formy sztuki – pisanki

Przebieg lekcji

Zadania dla nauczyciela

  • Zlecenie pracy ze słownikiem w celu odnalezienie i zapisania pojęć: „obrzęd”, „zwyczaj” , „tradycja”, „folklor”
  • Wykład na temat dawnych zwyczajów i obrzędów wielkanocnych (ściąga) 
  • Przeprowadzenie dyskusji na temat zwyczajów i obyczajów wielkanocnych jakie zachowały się do dnia dzisiejszego i dlaczego, zdaniem uczniów, inne zwyczaje i obrzędy nie są kultywowane

Zadanie dla uczniów

  • Odnalezienie w słowniku pojęć: „obrzęd”, „zwyczaj” , „tradycja”, „folklor”. Zapisanie ich w zeszytach i wyjaśnienie własnymi słowami ich znaczenia. 
  • Aktywny udział w dyskusji
  • Wykonanie pisanek do klasowego koszyka wielkanocnego. 
  • Wykonanie ekspozycji w koszu

Metody i formy pracy

  • Wykład, dyskusja, praca ze słownikiem, swobodna ekspresja plastyczna

Pomoce dydaktyczne

  • Słowniki Języka Polskiego, pisanki z różnych stron kraju lub ich zdjęcia ( np. „Poradnik Domowy” nr 4/2000), kosz wiklinowy, ozdobna serwetka, zielone gałązki, bazie, żonkile itp. wydmuszki z jajek lub ugotowane na twardo jajka, ( niektóre już zafarbowane do skrobanek), farbki, pędzelki, włóczka, papier kolorowy, klej, szpilki umocowane na patyczkach, różnokolorowy lakier do paznokci, flamastry

[…] ciąg dalszy w pliku .doc