Chcę zostać burmistrzem – scenariusz lekcji (historia)

Chcę zostać burmistrzem - scenariusz lekcji (historia)


Program dla miasta

Przygotowanie programu wyborczego opartego na koncepcji rozwoju miasta na podstawie jego tradycji, więzi społecznych i możliwości gospodarczych.

Cele

  • Zapoznanie z obowiązującą w RP ordynacją wyborczą
  • Przybliżenie kampanii wyborczej
  • Wdrażanie do promowania i prezentowania własnego regionu w oparciu o tradycje, więzi społeczne i gospodarkę
  • Sprawdzenie stanu wiedzy uczniów dotyczącej tradycji, więzi społecznych i gospodarki regionu
  • Stymulowanie intelektualnego i emocjonalnego rozwoju poprzez aktywność twórczą
  • Ćwiczenie pracy zespołowej
  • Rozwijanie umiejętności prezentacji
  • Kształtowanie zachowań sprzyjających ochronie dziedzictwa kulturowego
  • Zachęcenie do poszerzania i pogłębiania wiedzy o miejscowości, w której mieszka uczeń

Przebieg lekcji

Zadania nauczyciela

  • Przedstawienie zasad ordynacji wyborczej RP (załącznik nr 2)
  • Przedstawienie podstawowych narzędzi stosowanych w kampanii wyborczej (załącznik nr 1)
  • Podział uczniów na grupy – komitety wyborcze
  • Wybranie komisji wyborczej i przeprowadzenie głosowania
  • Przeprowadzenie dyskusji na temat zalet i wad przedstawionych programów wyborczych oraz praktycznej możliwości ich realizacji.

Zadania dla grup uczniowskich

  • Wyłonienie kandydatów na burmistrza
  • Opracowanie programu wyborczego opartego na koncepcji rozwoju miasta na podstawie jego tradycji, więzi społecznych i możliwości gospodarczych.
  • Przygotowanie 5 minutowego wystąpienia telewizyjnego kandydata
  • Przygotowanie – zgodnie z inwencją samych uczniów – narzędzi pomocnych w prezencji kandydata – slogan wyborczy, logo kandydata, plakat, ulotki itp.
  • Kandydaci poszczególnych grup na burmistrza w zaimprowizowanym studiu telewizyjnym przedstawiają swój program
  • Po zakończonych prezentacjach drogą głosowania wszyscy uczniowie wybierają burmistrza
  • Powołana komisja wyborcza zlicza uzyskane głosy i ogłasza wynik wyborów.
  • Aktywny udział w dyskusji na temat zalet i wad przedstawionych programów wyborczych oraz praktycznej możliwości ich realizacji.

[…] ciąg dalszy w pliku .doc