Tarnogórskie legendy – komiks: Rybka, Sedlaczek i Skarbnik – scenariusz lekcji (historia)

Tarnogórskie legendy - komiks: Rybka, Sedlaczek i Skarbnik - scenariusz lekcji (historia)


Cele

  • Zapoznanie z tarnogórskimi legendami
  • Kształtowanie zainteresowań i zamiłowań plastycznych
  • Przedstawienie użytkowej formy sztuki – komiksu
  • Ćwiczenie umiejętności pracy w zespole, dzielenia i przyjmowania ról
  • Kształcenie umiejętności łączenia tekstu z elementami plastycznymi
  • Wzbudzanie zainteresowania przeszłością regionu

Przebieg lekcji

Zadania dla nauczyciela

Wyjaśnienie pojęć: „legenda”, „podanie”, „klechda” i „komiks”

  • Pokazanie uczniom kilku egzemplarzy różnych komiksów, zwrócenie uwagi na ich charakterystyczną formę przekazu
  • Przygotowanie kart z tekstami legend – Sedlaczek, Skarbnik, Rybka i ponumerowanie ich od 1 do 3
  • Podział uczniów na grupy trzyosobowe
  • Przewodniczenie jury oceniającego powstałe komiksy

Zadanie dla grup uczniowskich

  • Zespół losuje cyfrę od 1 do 3 i czyta wylosowaną legendę 
  • Uzgodnienie formy komiksu oraz podział ról dla poszczególnych uczestników grupy
  • Zaprojektowanie okładki komiksu 
  • Opracowanie komiksu oddającego treść wylosowanej legendy
  • Wyłonienie Jury, które będzie oceniało powstałe komiksy
  • Wyłonienie członka grupy, który będzie reprezentował zespół i prezentował powstały komiks
  • Ocena komiksów i wybór trzech najlepszych

Metody i formy pracy

  • wykład, samodzielna praca z tekstem, praca zespołowa, metoda projektu, prezentacja

[…] ciąg dalszy w pliku .doc