Marek Wolny trzeci na świecie w karate kyokushin


Doskonale zaprezentował się na rozegranych w Jekaterynburgu 9 i 10 grudnia Mistrzostwach Świata Seniorów Karate Kyokushin organizacji KWU (Kyokushin World Union – jedna z dwóch najsilniejszych organizacji na Świecie) zawodnik TKS-u „Karate” – Marek Wolny (24 lata). W bardzo silnej konkurencji wywalczył brązowy medal! Wolny w pierwszej rundzie eliminacji zwyciężył wyraźnie zawodnika z Turcji M. Furkan Karakaya, a w drugiej przez Ippon (przed czasem) zawodnika z Afganistanu Ali Shah Sadat. W ćwierćfinale czekał na niego utytułowany Japończyk Jo Miyahara. Ta walka była już bardziej zacięta i dopiero w dogrywce Wolny uzyskał na tyle wyraźną przewagę, by sędziowie stosunkiem głosów 4-0 wskazali jego zwycięstwo”.

Walka półfinałowa z dwukrotnym wicemistrzem Świata i mistrzem Europy, Bułgarem Aleksandarem Komanowem rozpoczęła się od zdecydowanego ataku Wolnego. Ataki te o mały włos nie doprowadziły do nokautu utytułowanego Bułgara. W połowie pierwszej trzyminutowej rundy Wolny wykonał swoją koronną technikę Hiza Geri Jodan (kopnięcie kolanem w głowę). Bułgar się zachwiał, jednak przetrzymał kryzys i mimo dość wyraźnej przewagi naszego zawodnika, tylko jeden sędzia wskazał na jego zwycięstwo. Dogrywka była wyrównana, choć w dalszym ciągu to zawodnik TKS-u „Karate” miał lekką przewagę. Na kilkanaście sekund przed końcem szturm przypuścił Komanow. Sędziowie uznali, że ta przewaga uzyskana w końcówce wystarczyła by wskazać, że to Bułgar powalczy o złoty medal. W finale Komanow nie dał żadnych szans zawodnikowi z Litwy i wywalczył złoty medal. W doskonale zorganizowanych Mistrzostwach, które oglądał komplet (ok. 5000) widzów, wystartowało 281 zawodników z 55 krajów. Z pozostałych reprezentantów Polski najlepiej zaprezentowały się Panie. Agata Winarska (-70 kg) wywalczyła złoty, a Aleksandra Karpuk (+70 kg) srebrny medal.

Bogdan Lubos (trener): Zważywszy, że na 10 dni przed startem Marek wylądował w szpitalu, wywalczony medal trzeba bardzo wysoko cenić. Konkurencja w jego kategorii była bardzo silna. Co najmniej 10 zawodników mogło się liczyć w walce o medale. Miał trochę pecha w losowaniu, bo jako jedyny zawodnik z czołówki nie miał wolnego losu w pierwszej rundzie eliminacji. Po problemach zdrowotnych bałem się trochę o jego kondycję, ale niepotrzebnie. Walczył na tych Mistrzostwach znakomicie. Mistrzostwa były świetnie zorganizowane, a ceremonii otwarcia nie powstydziłyby się nawet Igrzyska Olimpijskie. Kolejną docelową imprezą będą Mistrzostwa Europy, które odbędą się w maju we Wrocławiu. Tam mam nadzieje Marek powalczy o złoto.

Sukcesy zawodników TKS „Karate” Tarnowskie Góry w Pucharze Polski
Kolejny bardzo dobry start zanotowali zawodnicy TKS-u „Karate”. Tym razem na rozegranym 9 grudnia we Wrocławiu XXXIV Pucharze Polski wywalczyli 4 medale. Srebrne krążki wywalczyli seniorzy Artur Dymarczyk w kategorii -80 kg i Rafał Zając w kategorii +90 kg, a brązowe juniorzy Jakub Rogoziński (-75 kg) i Marek Szorek (+75 kg). Nie powidło się tym razem seniorom Sandrze Nowak, Szymonowi Grzegorzycy oraz kadetom Julii Hajduk, Mateuszowi Mrachaczowi i Patrykowi Świnderowi, którzy odpadli w eliminacjach bądź w ćwierćfinałach. W Pucharze Polski wystartowała rekordowa ilość 489 zawodników z 96 klubów.