Witamy w nanoświecie – Otwarcie wystawy w MG: 15 lutego


Wielu osobom nanotechnologia kojarzy się z odległą przyszłością, nad której kształtem pracują obecnie naukowcy. Nic bardziej mylnego! Prawdą jest, że w przyszłości ta dziedzina wiedzy będzie tak powszechna i naturalna jak możliwość korzystania z prądu czy telefonów komórkowych, jednak już dzisiaj obecna jest w naszym życiu. Na co dzień chcemy mieć do czynienia z przedmiotami, które zapewnią nam bezpieczeństwo i komfort: sterylne i samoodkażające się ubrania lekarzy, odporne na działanie ognia i rozdarcia kombinezony strażaków, materiały i lakiery zabezpieczające nasze samochody przed uszkodzeniem, kuloodporne drzwi, ciepłe i jednocześnie przewiewne stroje dla sportowców czy leki niszczące źródło choroby niewywołujące skutków ubocznych – to tylko nieliczne przykłady zastosowania nanotechnologii.

Witamy w nanoświecie to wystawa niezwykła. Po pierwsze, przybliża nam zagadnienia związane z nanotechnologiami i odkrywa przed nami świat atomów i cząsteczek. Po drugie, wiedzę o nowych technologiach i badaniach naukowych możemy zdobyć dzięki zabawie na interaktywnych stanowiskach wykonanych przez młodzież uczestniczącą w międzynarodowym programie Irresistible. Wystawa zachęca do zrozumienia roli nauki we współczesnym życiu, promuje odpowiedzialne badania naukowe i pozwala pojąć świat wokół nas.
W projekcie brała udział młodzież z całej Polski, a za kształcenie uczniów i organizację wystawy odpowiadały Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Wydział Chemii UJ. Na wystawie prezentowanych jest 46 eksponatów wybranych spośród 294 prac.
Czas trwania wystawy: 15 lutego – 26 kwietnia 2018

data: 15 lutego 2018 (czwartek), godz. 12.00
miejsce: Przestrzeń wystawy „Witamy w nanoświecie”, pl. Jana III Sobieskiego 2, Bytom
wstęp wolny