Przypadki i interwencje Jacka Sroki w Muzeum Górnośląskim


Portrety trumienne, obrazy tortur rodem z XVIII-wiecznej literatury francuskiej, trawestacje motywów europejskiej sztuki, portrety żony – to tylko wybrane wątki z niezwykle bogatej twórczości Jacka Sroki, jednego z najbardziej cenionych polskich artystów współczesnych. Od 21 marca będzie można je zgłębiać w Muzeum Górnośląskim. Na wystawie Przypadki i interwencje Jacka Sroki zaprezentowanych zostanie około sto prac artysty (obrazów, rysunków i grafik), począwszy od najwcześniejszych, z lat 80. ubiegłego wieku, po najnowsze – z 2016 roku, które uzupełnią filmy w reżyserii Jarosława Migonia – z pracowni Jacka Sroki oraz film do grafiki Seksualność ulicy Kwiatów Polskich.

Debiut Jacka Sroki przypadł na lata 80. XX stulecia. Zderzenie z ówczesną rzeczywistością zrodziło w jego artystycznym języku krytycyzm wzbogacony nutą ironii. Niezwykła wyobraźnia, dystans i erudycja pozwoliły mu w wyjątkowy sposób komentować bieżące wydarzenia i podejmować wiele uniwersalnych kwestii, dotyczących chociażby miłości, międzyludzkich relacji, wdzięku, brzydoty, śmierci, strachu czy radości. Poświęcone im prace artysta zamyka w tematycznie opracowanych cyklach, m.in. Trzynasty dwunasty, Cmentarze masońskie, Zima stulecia, Głowy, Sprzęty, Interwencja sprzątaczki albo koniec malarstwa, których nie zabraknie na bytomskiej ekspozycji. W twórczości Jacka Sroki wielkie dramaty zostają sprowadzone do błahostek, zaś poważne problemy dukt pędzla pokrywa plamą ironii. Przewrotny żart oraz skłonność do opatrywania prac autorskim komentarzem zwodzącym widza z pierwotnie obranej drogi interpretacji, uparcie pobudzają do refleksji. Za pozorną drwiną zawsze kryje się bowiem początek ważnej historii.

Ekspozycja przygotowana przez Agnieszkę Bartków jest czwartą wystawą z cyklu Niezależna sztuka polska lat 80. Przeszłość/teraźniejszość poświęconego twórcom zaangażowanym w latach 80. w Ruch Kultury Niezależnej.

Miło nam poinformować, że Jacek Sroka z małżonką wezmą udział w wernisażu wystawy, który odbędzie się 21 marca o godz. 18.00 w Muzeum Górnośląskim. Swoją obecność potwierdził również Jarosław Migoń. Ekspozycja potrwa do 4 czerwca br.

Jacek Sroka urodził się w 1957 roku w Krakowie. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1981 roku uzyskał dyplom w Pracowni Miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana. Do roku 1989 pracował jako asystent w macierzystej uczelni. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. na Biennale Grafiki w Mulhouse (1984), Międzynarodowej Wystawie Miniatury w Toronto (1986), Graphica Atlantica w Reykjaviku (1987), na Biennale Grafiki w Vaasa (1987), Grand Prix na Biennale Grafiki w Seulu (1988), Nagrody im. I. Trybowskiego na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (1994). W 2001 roku został laureatem Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza przyznawanej za najciekawszą wystawę indywidualną prezentowaną w Krakowie. Pięć lat później otrzymał Brązowy Medal Gloria Artis.

Wernisaż: 21 marca 2017 (wtorek), godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 21 marca – 4 czerwca 2017
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2
Kurator: Agnieszka Bartków

Wydarzenie towarzyszące wystawie:
26 marca, godz. 12.30 – oprowadzanie kuratorskie
22 kwietnia, godz. 12.30 – warsztaty dla dzieci Z dystansem i humorem – opowieści rysunkowe na wesoło
30 kwietnia, godz. 12.30 – oprowadzanie kuratorskie
20 maja – warsztaty dla dzieci w trakcie Nocy Muzeów
28 maja, godz. 12.30– oprowadzanie kuratorskie
Wyobraźnia bez granic – lekcje muzealne połączone z warsztatami plastycznymi dla różnych grup wiekowych (terminy do uzgodnienia)

 


Jacek Sroka, Pan Krowi, 2004, własność artysty, fot. Janusz Kozina

Jacek Sroka, Autoportret z wymiennymi głowami i dwoma kobietami, 1981–1983, własność artysty, fot. Janusz Kozina


Jacek Sroka, Straż nocna, akwaforta, akwatinta, 2014, własność artysty, fot. Janusz Kozina