Miejsca osobiste. Młoda czeska fotografia w Muzeum Górnośląskim


W środę, 27 września w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu otworzymy wystawę: Miejsca osobiste. Młoda czeska fotografia., która powstała przy współudziale Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Wystawa będzie gościć w Muzeum do 31 października br. Ekspozycja jest próbą przedstawienia najnowszych trendów panujących wśród przedstawicieli młodego pokolenia czeskich fotografików. W celu doprecyzowania statusu młodego artysty przyjęto cezurę wieku nieprzekraczającą 40 lat. Fotograficy są absolwentami różnych ośrodków akademickich w Czechach. Część z nich ukończyła praską Akademię Sztuk Scenicznych, część Uniwersytet Tomáša Baty w Zlinie. Wśród uczestników wystawy są oczywiście również przedstawiciele Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie.

[ czytaj więcej.. ]


Nowa książka: "Sławni na tarnogórskiej ziemi"


Arkadiusz Kuzio-Podrucki i Dariusz Woźnicki: "Sławni na tarnogórskiej ziemi"

Publikacja jest rodzajem biograficznego przewodnika, który uzupełni inne wydawnictwa na temat Tarnowskich Gór. Zawiera opisy znanych postaci historycznych odwiedzających nasze miasto na przestrzeni pięciu stuleci - od XVII do XXI wieku. Kolorowe ilustracje to m.in. portrety opisywanych osób oraz ich znaki heraldyczne. Okładkę opracowano z myślą o nadaniu wydawnictwu cech reprezentacyjnych. To uzupełnione przez autorów drugie wydanie książki pt: „Sławni na Tarnogórskiej Ziemi” z 2003r.; wydana wówczas z rekomendacją profesora Stanisława. S. Nicieji oraz profesora Sławomira Letkiewicza jest od dawna niedostępna w handlu a osiągalna wyłącznie w bibliotekach. Obecną pozycję czytelniczą pt „Sławni na tarnogórskiej ziemi” na pewno przyjmą z zainteresowaniem nie tylko mieszkańcy lecz i odwiedzający nasze miasto. Nadaje się na prezent, do uzupełnienia zbiorów prywatnych oraz instytucji lokalnych i regionalnych.

Wydawnictwo można nabyć w Księgarni "Wiosna" - Tarnowskie Góry, ulica Karola Miarki 7, w stoisku nr 203 w Hali Targowej i w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.[ czytaj więcej.. ]


Zamek w Starych Tarnowicach - nocne zwiedzanie z duchami: 9 września


Kompleks Zamkowy Tarnowice Stare zaprasza do udziału w niezwykłym zwiedzaniu zamku. Dnia 9 września 2017 r. za zamku zawitają jego dawni mieszkańcy, a raczej ich duchy… Tajemniczość, niezwykła sceneria, niezapomniane przeżycia, a przede wszystkim dobra zabawa![ czytaj więcej.. ]


Popołudniowe warsztaty artystyczne na zamku w Starych Tarnowicach


W świecie, w którym prym wiodą multimedia i produkcja masowa, konieczne jest rozwijanie umiejętności manualnych, poczucia piękna i estetyki, przy jednoczesnym zachowaniu swobody artystycznego wyrazu. W związku z tym stworzyliśmy miejsce, w którym dzieci zostaną wprowadzone w świat szeroko pojętej sztuki. Malarstwo, linoryt, szkic, pozłotnictwo, sztuka dekoracyjna, to tylko przykładowe dziedziny zajęć będące przyczynkiem do zabawy sztuką.

[ czytaj więcej.. ]


Zagłosuj na talenty dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Lasowicach


Zachęcamy do głosowaniu na dzieci z tarnogórskiej Szkoły Podstawowej nr 5 w Lasowicach, dzięki głosom uczennice i uczniowie mogą wygrać Podwórko Talentów Nivea

ZAGŁOSUJ NA DZIECI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5 W LASOWICACH
[ czytaj więcej.. ]


Kompleks Zamkowy w Starych Tarnowicach zaprasza dzieci na półkolonie


Podczas Półkolonii w Kompleksie Zamkowym, dzieci będą uczestniczyć w zajęciach plastycznych, grach zespołowych oraz zajęciach ruchowych. Realizowane zajęcia pozwolą dzieciom przeżyć niezapomnianą przygodę, rozbudzą wyobraźnię, rozwiną umiejętności manualne oraz wpłyną pozytywnie na sprawność ruchową dzieci. Przygotowany program adresowany jest do dzieci w wieku 5 – 8 lat.

[ czytaj więcej.. ]


Z głową w chmurach? Czepce, czepki i półczepce: wystawa w MG


21 czerwca w Muzeum Górnośląskim zainaugurowana zostanie wystawa Z głową w chmurach. Czepce, czepki i półczepce prezentująca zdumiewające nakrycia głowy noszone przez kobiety w XIX i XX wieku. Na wystawie pokazanych zostanie ponad 150 nakryć głowy z całej Polski, z których każde zaskakuje czymś innym. Obok prostych, bawełnianych czepców na ekspozycji znajdą się nakrycia aksamitne, bogato zdobione, haftowane złotą nitką. Prezentowane będą zarówno czepce codzienne, jak również odświętne, obrzędowe i zimowe.

[ czytaj więcej.. ]


Zofia Boy-Żeleńska – intrygujące życie żony pisarza - 21 czerwca


Dzisiaj w kościele OO. Jezuitów na Wesołej, o godz. 8 rano X Kanonik Drohojowski pobłogosławił związek małżeński między Drem Tadeuszem Żeleńskim, synem Władysława, znanego muzyka i kompozytora i ś.p. Wandy z Grabowskich z panią Zofią Pareńską, córką Dra Stanisława Pareńskiego prof. Uniwersytetu i Elizy z Mühleissenów; młoda para zaraz po ślubie wyjechała do Zakopanego – donosił krakowski Czas.[ czytaj więcej.. ]


Kaj my to ajntlich som? Śląska tożsamość dziś - 17 czerwca


Zapraszamy na ostatni wykład zamykający cykl Mit – pamięć – tożsamość realizowany w Muzeum Górnośląskim. Na pytanie „kaj my som?” na różne sposoby próbowano odpowiedzieć na każdym z kolejnych spotkań. Nie ulega wątpliwości, że Ślązacy są… w miejscu z przeszłością – trudną, bolesną, z którą zmagamy się do dziś; w miejscu istniejącym tu i teraz, w którym układamy nasze własne mikrohistorie oraz w miejscu, które ma przyszłość. Ten ciąg śląskiego istnienia prowokuje wiele pytań, między innymi: jaki wpływ ma śląska przeszłość na śląską teraźniejszość, jaką rolę śląskość odgrywa w mikrohistoriach każdego Ślązaka oraz jaka przyszłość czeka Śląsk i jego mieszkańców? Ciąg śląskiego istnienia kształtuje tożsamość nie tylko naszą, ale także tych, którzy będą tu żyli w przyszłości.

[ czytaj więcej.. ]


Koncert chóru Rapsodia z Mołdawii na zamku w Starych Tarnowicach: 3 czerwca


Fundacja Kompleks Zamkowy zaprasza na Festiwal Muzyki Renesansowej. W tym dniu gościć będziemy chór 'Rapsodia" z Mołdawii. Repertuar chóru zawiera różne utwory muzyczne poczynając od renesansu aż do współczesności i powodzeniem wykonuje muzykę sakralną kościoła prawosławnego, zachodnią muzykę klasyczną, mołdawskie pieśni folklorystyczne, muzykę współczesną, jazz i pieśni autorskie w opracowaniach chóralnych. Chór operowy uczestniczy w 9 spektaklach w Narodowym Teatrze Opery i Baletu w Kiszyniowe. W repertuarze chóru brzmią różne języki i jest on znany w wielu krajach. Uczestniczył w w wielu audycjach RTV, m.in. w konkursie Eurowizji, reprezentując Mołdawię. W 2006 chór reprezentował Mołdawię na międzynarodowym konkursie Madame Butterfly w Nagasaki.

[ czytaj więcej.. ]


strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |