Popołudniowe warsztaty artystyczne na zamku w Starych Tarnowicach


W świecie, w którym prym wiodą multimedia i produkcja masowa, konieczne jest rozwijanie umiejętności manualnych, poczucia piękna i estetyki, przy jednoczesnym zachowaniu swobody artystycznego wyrazu. W związku z tym stworzyliśmy miejsce, w którym dzieci zostaną wprowadzone w świat szeroko pojętej sztuki. Malarstwo, linoryt, szkic, pozłotnictwo, sztuka dekoracyjna, to tylko przykładowe dziedziny zajęć będące przyczynkiem do zabawy sztuką.

[ czytaj więcej.. ]


Zagłosuj na talenty dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Lasowicach


Zachęcamy do głosowaniu na dzieci z tarnogórskiej Szkoły Podstawowej nr 5 w Lasowicach, dzięki głosom uczennice i uczniowie mogą wygrać Podwórko Talentów Nivea

ZAGŁOSUJ NA DZIECI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5 W LASOWICACH
[ czytaj więcej.. ]


Kompleks Zamkowy w Starych Tarnowicach zaprasza dzieci na półkolonie


Podczas Półkolonii w Kompleksie Zamkowym, dzieci będą uczestniczyć w zajęciach plastycznych, grach zespołowych oraz zajęciach ruchowych. Realizowane zajęcia pozwolą dzieciom przeżyć niezapomnianą przygodę, rozbudzą wyobraźnię, rozwiną umiejętności manualne oraz wpłyną pozytywnie na sprawność ruchową dzieci. Przygotowany program adresowany jest do dzieci w wieku 5 – 8 lat.

[ czytaj więcej.. ]


Z głową w chmurach? Czepce, czepki i półczepce: wystawa w MG


21 czerwca w Muzeum Górnośląskim zainaugurowana zostanie wystawa Z głową w chmurach. Czepce, czepki i półczepce prezentująca zdumiewające nakrycia głowy noszone przez kobiety w XIX i XX wieku. Na wystawie pokazanych zostanie ponad 150 nakryć głowy z całej Polski, z których każde zaskakuje czymś innym. Obok prostych, bawełnianych czepców na ekspozycji znajdą się nakrycia aksamitne, bogato zdobione, haftowane złotą nitką. Prezentowane będą zarówno czepce codzienne, jak również odświętne, obrzędowe i zimowe.

[ czytaj więcej.. ]


Zofia Boy-Żeleńska – intrygujące życie żony pisarza - 21 czerwca


Dzisiaj w kościele OO. Jezuitów na Wesołej, o godz. 8 rano X Kanonik Drohojowski pobłogosławił związek małżeński między Drem Tadeuszem Żeleńskim, synem Władysława, znanego muzyka i kompozytora i ś.p. Wandy z Grabowskich z panią Zofią Pareńską, córką Dra Stanisława Pareńskiego prof. Uniwersytetu i Elizy z Mühleissenów; młoda para zaraz po ślubie wyjechała do Zakopanego – donosił krakowski Czas.[ czytaj więcej.. ]


Kaj my to ajntlich som? Śląska tożsamość dziś - 17 czerwca


Zapraszamy na ostatni wykład zamykający cykl Mit – pamięć – tożsamość realizowany w Muzeum Górnośląskim. Na pytanie „kaj my som?” na różne sposoby próbowano odpowiedzieć na każdym z kolejnych spotkań. Nie ulega wątpliwości, że Ślązacy są… w miejscu z przeszłością – trudną, bolesną, z którą zmagamy się do dziś; w miejscu istniejącym tu i teraz, w którym układamy nasze własne mikrohistorie oraz w miejscu, które ma przyszłość. Ten ciąg śląskiego istnienia prowokuje wiele pytań, między innymi: jaki wpływ ma śląska przeszłość na śląską teraźniejszość, jaką rolę śląskość odgrywa w mikrohistoriach każdego Ślązaka oraz jaka przyszłość czeka Śląsk i jego mieszkańców? Ciąg śląskiego istnienia kształtuje tożsamość nie tylko naszą, ale także tych, którzy będą tu żyli w przyszłości.

[ czytaj więcej.. ]


Koncert chóru Rapsodia z Mołdawii na zamku w Starych Tarnowicach: 3 czerwca


Fundacja Kompleks Zamkowy zaprasza na Festiwal Muzyki Renesansowej. W tym dniu gościć będziemy chór 'Rapsodia" z Mołdawii. Repertuar chóru zawiera różne utwory muzyczne poczynając od renesansu aż do współczesności i powodzeniem wykonuje muzykę sakralną kościoła prawosławnego, zachodnią muzykę klasyczną, mołdawskie pieśni folklorystyczne, muzykę współczesną, jazz i pieśni autorskie w opracowaniach chóralnych. Chór operowy uczestniczy w 9 spektaklach w Narodowym Teatrze Opery i Baletu w Kiszyniowe. W repertuarze chóru brzmią różne języki i jest on znany w wielu krajach. Uczestniczył w w wielu audycjach RTV, m.in. w konkursie Eurowizji, reprezentując Mołdawię. W 2006 chór reprezentował Mołdawię na międzynarodowym konkursie Madame Butterfly w Nagasaki.

[ czytaj więcej.. ]


Zaproszenie na wystawę prac Czesława Pietrygi - "Pietrysunki" od 8 czerwca


Jestem członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Zajmuję się rysunkiem, rysunkiem satyrycznym, karykaturą, grafiką użytkową oraz malarstwem sztalugowym. Ilustruję dla prasy regionalnej, współpracowałem z Telewizją Polską jako rysownik.

W 1991 ukończyłem studia magisterskie na wydziale pedagogiczno – artystycznym Uniwersytetu Śląskiego kierunek Pedagogika Pracy Kulturalno – Oświatowej oraz w 1993 studia podyplomowe z zakresu Ochrony Przyrody i Środowiska na w Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Krakowie.[ czytaj więcej.. ]


Inwazja u bram - wystawa w Muzeum Górnośląskim


Wystawa Inwazja u bram, na którą od 30 maja zaprasza Muzeum Górnośląskie, zwróci uwagę na rozprzestrzenianie się gatunków, które spowodowały lub mogą spowodować nieodwracalne zmiany w rodzimej faunie i florze. W świecie przyrody nie ma miejsca na negocjacje i miłosierdzie. Osobniki słabsze, nieprzygotowane na walkę, ustępują albo giną, zwycięzca zaś bierze wszystko. Tego typu inwazje i wojny na śmierć i życie toczą się nieustannie nie tylko gdzieś daleko – w Australii, na Madagaskarze czy w Ameryce Południowej, ale również tuż obok nas – na ulicach śląskich miast, na pobliskich łąkach i w lasach, tuż za progiem naszych domów.

[ czytaj więcej.. ]


Przypadki i interwencje Jacka Sroki w Muzeum Górnośląskim


Portrety trumienne, obrazy tortur rodem z XVIII-wiecznej literatury francuskiej, trawestacje motywów europejskiej sztuki, portrety żony – to tylko wybrane wątki z niezwykle bogatej twórczości Jacka Sroki, jednego z najbardziej cenionych polskich artystów współczesnych. Od 21 marca będzie można je zgłębiać w Muzeum Górnośląskim. Na wystawie Przypadki i interwencje Jacka Sroki zaprezentowanych zostanie około sto prac artysty (obrazów, rysunków i grafik), począwszy od najwcześniejszych, z lat 80. ubiegłego wieku, po najnowsze – z 2016 roku, które uzupełnią filmy w reżyserii Jarosława Migonia – z pracowni Jacka Sroki oraz film do grafiki Seksualność ulicy Kwiatów Polskich.[ czytaj więcej.. ]


strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |